O víkendu startuje 22.ročník interligy házenkářek

Sobota 02.09.2023 v 13:00 hod.: DHC Slavia Praha – DHK ZORA Olomouc  (Hájek – Kozler)

Sobota 02.09.2023 v 17:00 hod.: TJ Sokol Písek – Házená Kynžvart  (Kremláček – Procházka)

Sobota 02.09.2023 v 18:00 hod.: Hanball Club Zlín a.s. – DHC Plzeň (Blanár – Valášek)

Sobota 02.09.2023 v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – HK Hodonín  (Haščíková – Keller)

Neděle 03.09.2023 v 16:00 hod.: TJ Sokol Poruba – DHK Baník Most  (Bubeníček – Petruška)

Neděle 03.09.2023 v 18:00 hod.: HK DAC Dunajská Streda – Iuventa Michalovce  (Jánošová – Bočáková)

 

                 Sobotním čtyřutkáním v sobotním odpolední první zářijovou sobotu měsíce září roku 2023, zahájí svou 22. interligovou pouť úřadující český mistr DHC Slavia Praha. K zahajovacímu duelu nového ročníku jim los přisoudil jednoho z pětice týmů, které zbyly od zahájení interligy, tedy ze dvou stálic slovenských účastníků Iuventy Michalovce a Slovanu Duslo Šaľa a trojice českých týmů, které startují od jeho prvního ročníku – Slavie Praha, Zora Olomouc a Handball Club Zlín. Po devítiletém kralování se v minulém roce změnil úřadující český mistr, po devíti letech usedl na trůn nový vládce – Slavia Praha, ke změně došlo také na Slovensku, po stálicích Michalovcích, nebo Šaľe převzal žezlo tým DAC Dunajská Streda. Takže všechno nové, v řadě týmů došlo také ke změnám vedení, taká u nového českého mistra bude u týmu nový trenér tým přebírá DanieL ČURDA.

               Mistrovský český tým Slavie Praha pod vedením nového trenéra Daniela Čurdy bude oslabeno o zkušenou házenkářku Martinu Weisenbilderovou (zanechala činnost) minulé sezoně skončila na 26. místě mezi střelkyněmi a zaznamenala  94 branek. Do Mostu odešla mladá pivotka Anna Jestříbková (2004). Tým se bude opÍrat o zkušenou brankařku Petru Kudláčkovou, nejlepší střelkyní týmu loni byla 26 letá Míšová, dalšími oporami pak budou jistě Tereza Vostárkvá, Julie Franková, ale v podstatě stývající kádr.

 

                 Jihočeský tým Sokol Písek bude zajisté patřit mezi favoritky na postup do play-off. Zejména Písek baží po postupu, který mu utekl doslova mezi prsty na úkor našich děvčat. Zejména velká osobnost týmu Iveta Korešová, která byla za své výkony během celého roku vyhlášena za nejlepší hráčku MOL ligy. Ve spojitosti se spoluhráčkou na pivotu Stellnerovou se staly nejobávanější dvojicí ligy. Druhou dvojicí s  velkou ofenzivní silou je zajisté dvojice jmenovkyň Evy a Magdaleny Svobodových ze Slavie. A nezapomeňme ještě na vracející se Terezu Pokornou, provdanou Indrákovou, která před svým působením v Písku patřila k nejlepším střelkyním ínterligy vůbec. A samozřejmě velkou oporou Jihočešek je brankařka Eva Bezpalcová. Neméně kvalitní tým  – Kynžvart znovu postavit slovenský trenér Peter Sabadka. Vzhledem k známým vazbám na balkánskou házenou, vůbec nepřekvapuje přísun dalších hráček do západočeského týmu. K už „zabydlené“  Černohorce Božovič přibyla další Ivana Durovič a k ní ještě super bomba – Slovenka Natálie Némethová, přicházející ze slovenského mistrovského týmu  DAC Dunajská Streda. Přitom kvalitní brankařka, kterou je Sabrina Novotná, působící v Kynžartu už delš čas dává záruky všeho. Mimo řady cizinek o nichž jsme hovořili, funguje v Kynžvartě celá řada úspěšných domácích hráček – mladá spojka Veronika Dvořáková,  Slovenka Patrnčiaková, pivotka Dresslerová a řada dalších.

 

                 Zlín jako jeden z tradičních účastníku MOL ligy v posledních letech nezažívá nijak oslnivé období, většinou končívá za branami play-off, proto je pochopitelná snaha vedení klubu provést opatření ke zlepšení tohoto stavu. Zlínské házenkářky už nehrály play-off dlouhých 8 roků, poslední medaili (bronzovou) získaly naposledy v roce 2O11 a to už uběhlo předlouhých 13 roků. Z týmu odešla po sezoně sice jen jediná hráčka, ale za to klíčová, do Olomouce odešla nejlepší střelkyně družstva Michaela Daňková skončila jako jedenáctá nejlepší střelkyně týmu a zaznamenala 117 branek, takže v podstatě skoro stejná čísla jako Natálie Kuxové, která z Olomouce odešla do Mostu. Plzeň zažila snovou sezonu v ročnku 2021/22, kdy se jim skoro až zázrakem podařilo získat sříbrné medaile. Další  ročník však už oba západočeské týmy zastihly v útlumu. Ani Jeden z nich nepostoupil do play-off a obsadily shodně  8. a 9. místo, tedy bez postupových ambicí. Nová sezona zaznamenává daší pohromu, když do Mostu odchází reprezentační brankařka Karin Řezáčová, další odchody zaznamenáváme u dvojice hráček Šmrhová, Kantnerová, odcházející do  družstva třetí německé ligy, nečekalo se ani ukončení činnosti Kepkové. Na straně příchodů zaznamenáváme příchod brankařky Venduly Vrbkové ze Slavie Praha a ukončení hostování  mladé talentované Schreibmeirové z Třeboně na přestup, což se v Plzni zaznamná jako dobrá zpráva. Ještě jedna zpráva  má souvislost s Plzní – nejlepší střelkyně týmu Veronika Galušková změnila své příjmení a bude hrávat jako Veronika Fenclová.

            Staro-novými hráčkami Hodonína zůstaly až na brankařku Patricii Chovan všechny hráčky loňského kádru, což trenér Jiří Havlát považuje za velký vklad, zvlášť pro budocnost. Letní posilou je mládežnická reprezentatka Srbska Teodora Vranič. Dalšími posilami hráčského kádru budou  brankařka z Otrokovic Barbora Kyšková a hráčky Tatranu Bohunice  Linda Prokopová a Veronika Stará. V ofenzívě se bude nováček opírat zejména o hráčky z loňského kádru Lauru Víškovou a talentovanou teprve dvacetiletou Sáru Drexlerovou. Tým Sokola Poruba naprosto nenaplnil ambice, které do nich vedení  klubu vkládalo. Šest získaných bodů ze 22 odehraných zápasů, to je opradu méně, než si ani ti nejzarytější pesimisté připouštěli. Jen to, že Stupava nehodlala pokračovat v soutěži, zachránilo Sokolkám krk před potupným  sestupem. Ani tato kritická situace nezměnila nic na přístupu. Ukončení sezony ohlásila před novou sezonou hned čtveřice z nejzkušenějších, (Salašová, Prašivková, Šmídáková a brankařka Bártová – Tížková). Zkušenému trenéru Jaroslavu Hudečkovi, zbylo opravdu jen pár nejvěrnějších (Demlová, Bambachová, Farářová, Hřebejková), ale naštěstí i pár mladých – brankařka Wizurová, sestry Rajovy z Bohumína,  a na tom se musí a dá stavět. Musíme jen věřit v lepší zítřky Sokolek.

 

Na závěr ještě pár postřehů z týmu Mostu.  Tři z nejlepších změnily působiště – Charlotte Cholevová bude hrát ve Francii, její kolegyně Veronika Andrýsková míří do Německa, Slovenka Šutranová bude hrávat v Rumunsku.  Trojice velkých opor minulosti Slovenka Mikulčk, Holanová a brankařka Dominika Píšová dřve (Müllnerová)  končí své  dlouholeté angažmá. Novými tvářemi v týmu budou  Mimo trenéra Vladimíra Šumy, plzeňská brankařka Karin Řezáčová, návrat z hostování v Německu hlásí Dominika Zachová, novou posilou je Maďarka Ogonoczky  z, Gyoru, Natálie Kuxová z Olomouce a Anna Jestříbková ze Slavie.

 

 

               Posledním českým týmem do výčtu zůstává  jen družstvo Zory Olomouc. Dva bronzy za sebou získaly Hanačky a nehodlají od této tradici při nejhorším pokračovat. Na Hané došlo opět k malému zemětřesení. Došlo ke změně trenéra, Libora Malínka vystřídala Lucie Fabíková několik nezkušenějších hráček odešlo Denisa Krajčovičová a Martina Přikrylová ukončily činnost, domů do Brna se vrátila Míša Smějová, na zahraniční štací do Švýcarska se vydávají dvojčata Markéta a Šárka Spurných. Dvě stálice v družstvu si jen změnily příjmení – Iva Závišková na Malinová a Tereza Fryčáková na Vasiljevu. Největší změna družsto zasáhla v podobě odchodu nejlepší střekyně týmu  Natálie Kuxové, která odešla do Mostu. Novými tvářemi  v družstvu by měly být náhrady za odcházející Kuxovou, kterými by se měly stát ze Zlína přicházející Michaela Daňková a Lucie Fleková, která přichází z Kunovic. Ostatní přicházející děvčata jsou všechna  z týmu domácích starších dorostenek – (brankařka Nikola Fadrná, Tereza Kräuterová, Petra Marešová, Andrea Horáková  a z Havl. Brodu Eliška Ešnerová).

 

Slovenské týmy interligy:

HC DAC Dunajská Streda

Obhájit slovenský titul a uspět  v československé interlige jsou cíle Dunaské Stredy pro letošní sezonu. DAC i letos startoval na olomucké Poháru míru a odezl si cennou trofej i podruhé. Klub hodlá útočt na obajobu trofejí, proto přivedl i novou krev. Samozřejmě jsme  zaregistrovali i odchody. Do Kynžvartu zamířila slovenská střelkyně Németh, brankařka  Bella Oláh, která odešla do Šaly a Beatrix Ellö, která je těhotná. Posilami jsou Jovana Ilič, z Bosny s Hercegoviny, razilka Valeria Santos, brankařský post posílí Madarská juniorka Kiara Bakos.

 

Iuvena Michalovce

               Cíl michalovských házenkářek v nově začínajícím ročníku interligy je jediný – návrat na trůn, který ztratily v minulém roce po dvanáctiletém  kralování v květnu tohot roku . Přiravile je nějl Dnajská Streda, která je zoalala v  nesmirně náročné finálové sérii. Ty mají v nové sezně jediný cíl – vrátit se na ztracené pozice. Ovořil o tom na ndělní tiskovce mimo trenéra petera Kostky a kapitánky týmu Patricie  Wollingerové i sportvn ředitelka klubu Heelna Aspridu. Z hráček, kter hrvalyv minulé sezoně odešla pouzei Bibiana Štefaniková, která odešla do rumunského HC Buzau. Také odešly Ukrajiknky Dmitrenková s Borysevyčovou. Na druhé straně kdr vyztujžily zkušené Rebičová s Habánkovou, které se vrátily ze zahraničí, mladičká Slovenka Dorota Bačenková a Polky Dorszsová a Kowalíková a ivotka z Černé Hory Nikoleta Pejovič. MOL liga je tento krát až třetím cílem, protože play-off se letos hrát z nebude.

 

HK Slovan Duslo Šaľa

               Minulou sezonu mělo družstvo skoro snovou, něco málo chybělo k  úplné spokojenosti, stačilo dotáhnout zápasy několika utkán a převapené mohlo být na světě. Vždyť Slovenky vedly ještě na začátku druhého poločasu celou soutěž  a až po pár nedodélku muselo své nadějné pozice opustit. Tenérský tandem Peter Pčola Andrea Šalátová  nmhl odzkoušet všechny hráčky kádru, po nejrůznější zranění chyběly především Radka Šalátová, Martina Tulipánová, Mária Štrbáňová, chyěly také Ratvanská, Matušincová, Vargová. V průběhu turnaje dostaly šanci zapojit se Černohora Koatar a sesta Lenky

 

Autor textu: Václav DOBEŠ