Nejvyšší soutěž házenkářek  vstupuje do druhé poloviny

          Třinácté kolo nejvyšší soutěže házenkářek, ve kterém jsme avizovali celou řadu utkání na úrovni derby střetnutí, zejména geograficky blízko položených soupeřů přineslo pouze jediný méně očekávaný výsledek v podobě výhry Slavie nad Baníkem Most. Ten ovšem zažívá sérii, kdy se musí vypořádávat  nejen s hladovými vlky pražícími po jejich skalpu v podobě interligových soupeřů z domácí soutěže, ale také probíhajícími zápasy v Evropského poháru. Černí andělé prohráli po boji v pražském Edenu, když se museli vypořádat s absencí momentálně největší hvězdy týmu Markéty Jeřábkové, která si přivezla zranění ze Švédska v minulém týdnu v utkání Poháru EHF. V sobotu pak Baník přivítal v Mostě jednoho z největších favoritů závěrečných bojů Poháru EHF, norský Larvik a i přes absenci Jeřábkové, s ním uhrál doma remízu 21:21. I přes bodový zisk nebyl trenér Peter Dávid s výslednou remízou spokojen. Také nastávající kolo bude hráno s předehrávaným střetnutím Baníku Most, tentokrát se nebude předehrávat ve středu, ale do Mostu přijedou k utkání 14. kola MOL ligy slovenské Bánovce až v páteční podvečer. Utkání Evropského poháru pak sehrají Mostečanky ve své hale v neděli proti rumunskému Zalau.

          Čtveřice zápasů minulého kola, které jsme zařadili mezi derby, skončila jednak podle očekávání, všechna navíc vyhrála hostující družstva. O moravském derby ve Zlíně se snad ani nedá říci, že by skončilo podle očekávání, už jen proto, že se tam podařilo našim děvčatům uspět na horké půdě po dlouhých pěti letech, naposledy se jim to podařilo v nadstavbě WHIL v roce 2013, kdy jsme zde vyhráli 24:27. Tentokrát sice Hanačky vyhrály jen o dvě branky, každý získaný bod proti Zlínu však vždy potěší a má většinou cenu zlata. Ve východňárském derby v Prešově vyhrála Iuventa Michalovce bez problémů nad domácím týmem a znovu převzala vedení v tabulce. Také Šaľa si poradila se svým soupeřem v Bánovcích i když Bánovce v minulých dnech posílila někdejší nejlepší střelkyně interligy Michnová. Ve Slováckém derby také vyhrálo hostující družstvo Veselí, které si tak posílilo své postavení v tabulce. Posledním utkáním minulého kola nebylo derby,  střetnutí v Trenčíně bylo konfrontací soupeřů ze spodních pater tabulky, bylo také jedinou výhrou domácího celku v minulém kole, domácí Trenčín vyhrál o jedinou branku nad Sokolem Písek a připsal si svou druhou letošní výhru.

          Páteční předehrávka 14. kola v Mostě, kam přijedou Bánovce n. Bebravou,  bude pro domácí utkáním o znovu nabití sebedůvěry po sérii tří zápasů bez výhry (porážka o gól ve Švédsku, jednobranková porážka v Praze se Slavií a remíza doma s norským Larvikem). Pro další zápasy Mostu se bude mnohé odvíjet od toho, jak dopadne situace kolem zraněného kolena Jeřábkové. V Mostě se už dokonce hovoří o nutnosti operace a to by pro Černé anděly nebylo vůbec povzbudivé, i když mladé talentované teenagerky z dorostu i slovenská posila Katarína Kostelná budou asi muset být řešením situace. Pro utkání s Bánovcemi bude Most jednoznačným favoritem, v podzimním utkání na Slovensku vyhrály přesvědčivě 20:41. Sobotní trojice zápasů má ve dvou případech jednoznačné favority v hostujících družstvech. Nikdo z příznivců házené asi nebude pochybovat o bodovém zisku Iuventy Michalovce v Hodoníně i Veselských panenek v nedalekém Trenčíně. Oba favorizované celky na podzim v domácích zápasech své soupeřky jednoznačně přehrály.

          Třetí sobotní utkání se bude hrát v Ostravě, kam k utkání proti Sokolu Poruba zamíří naše děvčata. Nejen podle výsledku podzimního střetnutí v Olomouci, které skončilo remízou, se dá očekávat vyrovnanější duel než v obou předchozích, alespoň podle přání a „nažhavení“ obou soupeřů se tak dá usuzovat. Naše družstvo se nemusí svého soupeře přehnaně obávat a cestovat tam nijak ustrašeně, tak jak to bývalo v předchozích zápasech. Vždyť gloriolu neporazitelnosti Ostravanek se Hanačkám podařilo prolomit na konci minulé sezony, kdy dokázaly po domácí výhře svého soupeře porazit i na jeho půdě v rozhodujícím třetím zápase. v boji o bronz v českém play-off. Předchozí zápasy obou soupeřů hraných v Ostravě bohužel mnoho radosti Olomoučankám nepřineslo, všechna svá předchozí utkání tam skončila výhrami Sokolek. Na toto období musejí naše holky rychle a úplně zapomenout a věřit, že nastala nová éra vzájemných zápasů a že dnešní  náš tým  má na to, měřit se s každým soupeřem, má dostatek sebevědomí a víry ve svou sílu a herní kvalitu, a přidá-li k tomu bojovnost a nasazení  nebude bez šance  v sobotu v Ostravě zopakovat jarní vítězství. Moc by to holky potřebovaly a hodně by si to zasloužily. Samozřejmě do Ostravy pojedeme s respektem k stále silnému kvalitnímu soupeři, který má stále co nabídnout. I přes citelné oslabení  o dlouhodobě zraněnou Slovesnku střelkyni Alici Kostelnou, se role kanonýrky úspěšně ujala mladá Silvie Polášková, spolehlivou práci zastávají další slovenské hráčky Minarčíková, Rechtorisová nebo Revajová, do popředí se hrnou také mladé ostravské talenty především Desortová s Konečnou a o kvalitě brankařek jistě není třeba pochybovat. Sokolky také potvrdily před dvěma týdny výbornou formu, když dokázaly na Zemplíně potrápit favorizovanou Iuventu a odjely s „přijatelnou“ porážkou 26:24. Respekt před soupeřem ano, ale zejména je třeba, aby holky jely do Ostravy s vírou ve vlastní schopnosti.

            V neděli bude kolo zakončeno dvěma zápasy. Od 15 hodin nastoupí v Šaľe domácí Duslo proti Sokolkám z Písku, pro které to bude třetí zápas na slovenské půdě, i když po Prešovu a Trenčínu se jim ani do třetice příliš šancí na úspěch nedává. Posledním utkáním bude večerní zápas ve Zlíně, kde oba soupeři k utkání nastoupí s rozporuplným pocity, domácí celek bude chtít hodně rychle zapomenout na domácí porážku v derby od Zory  a Slavia plná euforie z domácí výhry nad lídrem z Mostu. Favoritkami by měly být hostující hráčky, i když si budou muset dát velký pozor na soupeře, který to proti Slavii umí, viz na příklad podzimní výsledek z Prahy, kde domácí Slavistky vyhrály až po boji jen 30:28.  Volný los má ve 14. kole družstvo ŠŠK Prešov, které bude za týden v Olomouci soupeřem našeho družstva (pátek 26. 01. 2018 v 17:30 hod.).

Rozpis  zápasů 14. kola MOL ligy:

Pátek    19.01.2018 v 18:00 hod.: DHK Baník Most – HK Sokol Bánovce n.Bebr.

Sobota  20.01.2018 v 15:00 hod.: HK Hodonín – Iuventa Michalovce

Sobota 20.01.2018 v 18:00 hod.: HK AS Trenčín – Iuventa Michalovce

Sobota 20.01.2018 v 18:00 hod.: DHC Sokol Poruba – DHK ZORA Olomouc

Neděle 21.01.2018 v 15:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – TJ Sokol Písek

Neděle 21.01.2018 v 18:00 hod.: HC Zlín – DHC Slavia Praha

Volný los – ŠŠK Prešov

 

Autor článku: Václav Dobeš