Na špici tabulky začíná boj o postup

Starší dorostenky
Rozpis soutěží ČSH uvádí mim jiné, že od ročníku 2018/19 bude soutěž starších dorostenek hrána stejně jako 1. liga mladších dorostenek tak, že bude 8 členná celostátní 1. liga kam postoupí první čtyři družstva umístěná v letošních soutěžích 1. ligy západ a východ, ze zbylých týmů budou vytvořeny dvě skupiny 2. ligy podle geografické příslušnosti. Odlišnost je v tom, že v 1. lize mladších hraje 10 družstev, zatímco u starších se počítá pouze s osmi účastníky, což ale jaksi postrádá logiku. Myslíme si, že by správnější bylo naplnit první ligu i u starších na 10 týmů a ze zbytku utvořit dvě druhé ligy a podle počtu družstev hrát třeba i čtyřkolově. Hned od prvních kol se v obou skupinách (východ a západ) rozhořel boj o to, kdo z družstev bude hrát od příští sezony v 1. a na koho zbude jen 2. liga. Dá se tedy očekávat, že v letošní sezoně se nebude hrát pouze o titul a medailová umístění, ale půjde i o postup do nejvyšší soutěže.

V minulém kole se prosadila favorizovaná družstva, s nimiž se také počítá do souboje o postup, jak už bylo v předchozím odstavci naznačeno. Ve třech utkáních, v Ivančicích, Bohunicích a ve Zlíně šlo o jasné favority, utkání v Ostravě, mezi domácím Sokolem Poruba a našimi děvčaty, přineslo vcelku vyrovnaný souboj dvou vyrovnaných a kvalitních celků. Mezi favority postupu do nejvyšší soutěže lze určitě počítat i dvojici dalších, kteří měli v minulém kole volný los, tedy Otrokovice a Veselí n. Mor. Z toho tedy vyplývá, že skupina východ nabízí hned celou sedmičku kandidátů na čtyři volná místa v 1. lize, což jen potvrzuje, že se bude bojovat doslova „na ostří nože“ a že výsledek každého utkání bude důležitý a může být rozhodující.

Pokud se vrátíme v krátkosti k utkání v Ostravě, ve kterém se předpokládalo, že domácí posílené několika hráčkami z klubů regionu budou favority. Družstvo disponuje fyzicky vyspělými vysokými hráčkami na spojkách a rychlostně a pohybově vyspělými hráčkami na ostatních postech, zejména jde o Mihačovou, Novobilskou Kortusovou a zejména pak o mimořádně talentovanou střelkyni Desortovou, odchovankyni Hlučínské házené. Tři z uvedených děvčat jsou už v kádru interligového družstva žen Poruby. V sobotu čekají olomoucké dorostenky další jednoznačné favoritky, hráčky HC Zlín, které navazují na loňskou skupinu mladších dorostenek a v jejichž hráčském kádru najdeme čtyři děvčata z kádru dorostenecké reprezentace ČR (Vařechová, Zahradníčková, Plachá a Gajdošíková (věkově starší, které jsou ale stále staršími dorostenkami) je v dalších družstvech klubu ještě daleko více. Každopádně se dá očekávat souboj dvou kvalitních týmů, které spolu soupeří o nejvyšší posty už řadu roků. Také naše dorostenky mohou do souboje vstoupit s otevřeným hledím, zahrají-li v pohodě a s plným nasazením může se zrodit i příznivý výsledek, stále však platí, že favoritkami bude družstvo Zlína.

Rozpis zápasů 4. kola ligy starších dorostenek – Východ:
Sobota 14.10. v 11:00 hod.: Sokol Velké Meziříčí – Sokol Poruba
Sobota 14.10. v 15:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – HC Zlín
Neděle 15.10. v 11:00 hod.: HC Hlučín – Tatran Bohunice
Neděle 15.10. v 16:00 hod.: Sokol Ostrava-Zábřeh – SHK Veselí n. Mor.
Neděle 15.10. v 17:00 hod.: Jiskra Otrokovice – HK Ivančice

Mladší dorostenky
Soutěž mladších dorostenek je hodně vyrovnaná. V čele je jediný tým s plným bodovým ziskem Jindř. Hradec, shodou okolností poslední soupeř našich děvčat ale také pražská Slavia je bez ztráty, má ale za sebou pouze jediné utkání. Naopak na konci tabulky je s nulou zatím obhájce loňského titulu HK Ivančice, ty však poslaly do obhajoby úplně nový tým s minimem zkušeností. Bez porážky je zatím na druhém místě největší překvapení soutěže – Jiskra Otrokovice která zatím ztratila jediný bod a to za remízu v Mostě. Nestejný počet odehraných zápasů, ale také nebývalá vyrovnanost soutěže má za následek skutečnost, že celkem šest družstev má na svém kontě dva získané body. Tato situace se bude samozřejmě po každém kole měnit. Už v následujícím kole nastoupí proti sobě dvě dvojice favoritů, do Plzně má namířeno Slavia Praha a v Mostě bude hrát lídr tabulky Jindř. Hradec.
Zajímavý pohled skýtá také složení některých družstev, které prakticky s jedním družstvem odehrají obě soutěže – mladších a starších dorostenek. Nejmarkantnější je to u lídra Jindř. Hradce, za který nastupuje pravidelně hned 10 hráček v obou týmech, v Bohunicích startuje sedm hráček v obou soutěžích. Zajímavá je situace v Baníku Most, který se vydal cestou získávání talentů z klubů z celé republiky. Tak na příklad ze šestnácti hráček, které jsme napočítali v dosavadních zápasech mladších dorostenek je jich 10 na hostování, nebo limit. přestupy (2 z J.Hradce, dvě z Ústí n.L. a hned šest z Žirovnice, odkud přišla na trvalý přestup také Barbora Hrbková, považovaná za jeden z největších talentů. Nic v předchozích úvahách nekritizujeme, jen poukazujeme na praktiky, které u těch nejmladších panují.
Naše děvčata hrála zatím ve dvou zápasech na hřištích soupeřů, dvakrát odešla poražena. Za výkon v posledním utkání na jihu Čech u známého rybníka Vajgar se nemusí vůbec stydět. Naše mladé družstvo dokonce v prvním poločase vedlo (12:13), zkušenější soupeř však nakonec vyhrál, ale naše děvčata zanechala dobrý dojem a za bojovnost, kterou po celý zápas předváděla, by si zasloužila odvést alespoň bodík. Nevadí, snad tedy příště. Ani v neděli v dalším utkání nebudou mladé Hanačky proti Zlínu hrát v roli favorita. Jeho soupeřky patří dlouhodobě k tomu nejlepšímu, co v dané kategorii na českých hřištích hraje. Zopakují-li však naše děvčata výkon a přístup jako v předchozích utkáních, nebudou ani tentokrát bez šance.

Rozpis zápasů 4. kola 1.ligy mladších dorostenek:
Sobota 14.10. v 14:00 hod.: DHC Plzeň – DHC Slavia Praha
Neděle 15.10. v 13:00 hod.: Jiskra Otrokovice – HK Ivančice
Neděle 15.10. v 15:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – HC Zlín
Neděle 15.10. v 15:45 hod.: DHK Baník Most – Házená Jindř. Hradec
Volný los ve 4.kole mají: Sokol Vršovice a HC Praha Háje

Václav Dobeš
Foto: Pavel Vavroušek