Krize v družstvu žen ZORY – nastoupit musely už i tři dorostenky

DHK ZORA Olomouc – TJ Sokol Písek 32:27 (18:12)

Průběh utkání: 0:1, 7:1, 9:4, 1.6, 13:6, 13:9, 16:10, 16:11, 1:12 – 20:12, 20:17, 21:19, 22:22, 24:23, 27:24, 29:25, 30:26, 32:27.

Rozhodčí: Valášek, Vychodil    diváků: 232    7 m hody: 2/2 – 2/1     vyloučení: 1 – 7

Sestavy a branky:

DHK ZORA Olomouc: Haládiková, Polášková, Rašková – Závišková 9, Trumpešová 3, Kristková, Jansová 2, Sovová, Protivánková,  Salčáková 3, Grofková 1, Krajčovičová, Kubálková, Řezníčková 6,  Patrnčiaková 7/2.

Trenér: Libor MALÍNEK

TJ Sokol Písek:  Preslová – Kubišová, Kvášová 5, Hauserová, A. Velková 2, Merglová 1, Svobodová 1, Šmrhová, Benešová 6, Součková 7/1, Pešková 5/1.

Trenérka: Kateřina KECLÍKOVÁ            

ZASLECHLI JSME NA TISKOVCE.

Libor Malínek, trenér Zory Olomouc: „Velká spokojenost. My jsme měli trošku obavy ze soupeře. Jeho výsledky vzbuzovaly respekt. Snažili jsme se na ně připravit. Myslím, že nám vyšel úvod zápasu, kdy jsme vedli o 4 branky. Vycházela nám tam střelba a spolupráce s pivotem. O přestávce jsme si řekli, že Písek to určitě nezabalí a bude bojovat, a to se i ukázalo po přestávce. Brankářka nás vychytala a náskok se začal snižovat. V remíze jsem si vzal time a pak to začalo zase fungovat. Důležitý tah byl i Polášková v bráně, která chytla důležité tři míče, my jsme navýšili opět na 4 branky a dohráli to.“

Kateřina Keclíková, trenérka Sokola Písek: „Chtěla bych pogratulovat soupeři k vítězství, myslím si, že dneska to bylo oprávněné. My jsme udělali přesně chyby, na které jsme se připravovali. Chtěli jsme vycházet z naší obrany, to nám bohužel nevyšlo, takže na 32 gólů se prostě vyhrávat nedá. Bohužel nám odešla i střelba v útočné fázi. Jsem ráda, že nám povedlo zápas ještě zdramatizovat, protože náš nástup byl vlažný. Soupeř vyhrál zaslouženě.“

               Zdravotní komplikace interligového družstva žen  olomoucké Zory dosáhly už pravděpodobně na své maximum, hned celá šestice hráček základního  kádru družstva  byla zdravotně před sobotním klíčovým duelem na Hané, ve kterém čekalo na domácí družstvo největší překvapení podzimu, družstvo Sokola Písek, momentálně druhý celek interligového pelotonu. Olomouckým trenérům nezbývalo už nic jiného, než sáhnout do družstva starších dorostenek, aby alespoň opticky vypadala domácí lavička, jakž takž zaplněná. Trojice starších dorostenek, která ještě v minulé sezoně hrávala za družstvo mladších dorostenek se z odpovědnosti ani neměla čas příliš rozklepat a po několika minutách kdy byly ošetřovány další hráčky domácích musely jít hrát. A to nejen hrát, ale Markéta Grofková se nezalekla ani nějaké odpovědnosti, hned si vyzkoušela jak vypadá interligová házená žen v praxi, vypálila a překvapená zkušená gólmanka Jihočešek Preslová jen smutně lovila míč ze sítě. Pro Markétu to byl určitě šok, ale nic se nedělo hrálo se dál. Začátek utkání byl pro domácí jako ze sna. Ze hry neuběhlo ještě ani deset minut hry a domácí brankařka Zuzka Haládíková  už musela osmkrát zasahovat, z to dvakrát šel míč vedle branky. Dvojice havlíčkobrodských kanonýrek v dresu Písku, včetně největší hvězdy Hanky Kvášové, ale i bojovně laděné kanonýrky Součkové, jako nebyla ve své kůži, několik jejich střel minulo cíl a když Kvášová v polovině poločasu neproměnila ani  sedmičku, bylo po jistotě a tvůrkyně hry a duše týmu se stáhla jako by trochu do ústraní. Mezitím se v domácím dresu rozstřílela Diana Řezníčková, která v prvním poločase nastřílela všech svých šest branek. Jako by si své role střelkyň rozdělily s Ivou Záviškovou, která ve druhém poločase nastřílela šest ze svých devíti branek. Střelecký koncert domácích pokračovali za pomoci dost nejistě chytající brankářky Písku, poločasový výsledek ukazoval na šestibrankové vedení domácích.

               Po dvou úspěšných zásazích domácích, které navýšily své vedení už na osmibrankový rozdíl (20:12), se kanonáda domácích povážlivě narušila. Jihočešky začaly snižovat vedení domácích děvčat, v první sérii pěti brankami v řadě na 20:17, a Písečanky se dostaly znovu do hry, snížily na 21:19 a v 18. minutě dokonce vyrovnaly na 22:22. V závěru s do hry vložila Anička Patrnčiaková, která na začátku poslední desetiminutovky upravila stav utkání na 24:23. To už do branky domácích vstoupila jako “Žolík“ Poly (pokolikáté už ?) a hned několika, zákroky umožnila domácím nabrat „vítr do plachet“ a odskočit soupeři na 29:24, což se stalo pro soupeřky patrně osudovým a Hanačky si už konec pohlídaly. V závěru se po proměněné sedmičce ještě parádou blýskla Patrnčiaková, která v letu po přihrávce od vlastní branky zavěsila. Bylo to krásné završení koncertu domácích děvčat, která si výhru za bojovnost a nezměrnou vůli po vítězství naprosto zasloužila.

Autor textu: Václav DOBEŠ