Konečně potvrzeno!

Konečně se házená dočkala. V pátek 13. listopadu doslova pět minut před polednem obdržel Český svaz házené potvrzení o udělení výjimky hlavní hygieničky České republiky pro nejvyšší házenkářské soutěže. Fanoušci házené se tak mohou prostřednictvím internetových přenosů v domácích soutěžích těšit o víkendu na zápasy 10. kola STRABAG Rail Extraligy a, trojici utkání českých celků MOL ligy i zápas Evropské ligy mezi Mostem a maďarským Vácem.

              Rozhodnutí přišlo až v pátek, i když už o víkendu soutěže odstartují. Zástupci vedení soutěží ČSH spolu s týmy intenzivně po celý týden pracovali na přípravách, kluby především musely zorganizovat a podstoupit testování PCR testy na Covid-19. A všichni napjatě vyhlíželi finální rozhodnutí o výjimce.

                V podmínkách pro obnovení soutěží na házenkáře nečekala žádná překvapení. „Ta omezení jsou podobná jako před uzavřením s několika odlišnostmi: testování hráčů, rozhodčích a realizačních týmů 48 hodin před každým utkáním, trenéři a realizační týmy musí mít při utkání roušku. Na druhou stranu se nemusí testovat „promoření“ účastníci utkání po dobu 90 dní,“ přiblížil některé z podmínek restartu Chvalný.

                S časovým omezením platnosti testu na 48 hodin bohužel sešlo z původních plánů na sehrání více utkání od pátku do neděle. „Ano, v prvotních úvahách byla na stole i tato varianta. Pramenilo to ze snahy co nejdříve stáhnou „manko“ neodehraných utkání. Ale nespěchejme, nepodléhejme hned euforii z možnosti hrát. Hned, jak dokončíme toto úvodní kolo, vyhodnotíme další postup. Třeba i otázku více utkání v týdnu.“

                Všechny strany si uvědomují, že testování s sebou nese kromě organizačních nároků a nepříjemného zatížení týmů pravidelným testováním také nemalé finanční náklady dopadající především na kluby. Všichni proto doufají, že stávající režim nebude dlouhodobým řešením. „Svaz přispěje na první test, ale jinak většinu nákladů na testy ponesou kluby. Doufejme, že povinnost testovat drahým PCR testem před každým utkáním nebude trvat dlouho.“

 V sobotu 14.11.2020 16:30 DHK Zora Olomouc – DHC Plzeň

 V neděli 15.11.2020 17:00 DHC Slavia Praha – DHC Sokol Poruba

 V neděli 15.11.2020 17:00 Handball PSG Zlín – Sokol Písek

 V úterý    17.11.2020 16:00 DHK Baník Most – DHK Zora Olomouc

Ve středu 18.11.2020 18:00 DHK Baník Most – TJ Sokol Písek

 

Autor textu: Václav Dobeš