Jubilejní házenkářský turnaj v Olomouci o Pohár míru se blíží

          Už za týden se v Olomouci bude hrát tradiční, letos už 60. ročník mezinárodního turnaje v házené žen o Pohár míru. Turnaj se postupem času stal nejen svou pravidelností v pořádání, ale  zejména kvalitní sportovní účastí předních týmů  jedním z nejvyhledávanějších střetnutí klubových celků. Až na výjimky se turnaje zúčastňují přední celky, většinou družstev startujících v Evropských soutěžích od Evropského poháru po Champions League.

          Nejinak tomu bude i na letošním, jubilejním turnaji, na kterém opět přivítáme dvojici družstev, které jsou mistry svých zemí a to ne nevýznamnými. Stačí jen připomenout účast rakouského mistra Hypo Niederösterreich, který je 42 násobným rakouským mistrem a navíc osminásobným vítězem Poháru evropských mistrů, který se v současnosti hraje pod hlavičkou Champions League. Zejména v letech 1989 až 2000 vévodilo Hypo pod vedením legendárního manažera Gunnara Prokopa ženské házenkářské Evropě. Dnešní Hypo již sice opustilo ty nejvyšší příčkyv Evropských soutěžích, stále se však pravidelně zúčastňuje kvalifikací do Champions Legue a dalších Evropských pohárů. Druhým úřadujícím mistrem své země je litevský ACME Žalgiris Kaunas, který v novodobé historii litevské házené je držitelem pěti nejvyšších mistrovkých titulů. V družstvu, které o příštím víkendu v Olomouci uvidíme je v sestavě osm seniorských a čtveřice juniorských reprezentantek Litvy, tedy to nejlepší, co může litevská házená nabídnout.

          Také jeden z účastníků společné soutěže, ve které hraje také domácí tým, tedy Česko-slovenské interligy a navíc slovenský vicemistr Slovan Duslo Šaľa je nabitý reprezentantkami, přesto, že jich řada před sezonou odešla, na příklad Bujnochová do Francie, Klučková do Prešova, nebo Zuzana Haládiková, která posílila náš tým. V sestavě trenéra Lukačína přijede do Olomouce sedmička seniorských a dvě juniorské reprezentantky Slovenska. Družstvu Šaľy se na turnaji v Olomouci tradičně daří, je čtyřnásobným vítězem turnaje z posledních pěti svých startů. Druhým z rakouských zástupců na olomouckém turnaji bude tradiční účastník, který v posledních 15 letech bude  hrát v Olomouci už posedmé, letos přijel i s juniorským týmem, který v Olomouci strávil několik dní na soustředění a zahraje si také proti našim dorostenkám – ROOMZ ZV Handball Wiener Neustadt, aktuálně osmý celek rakouské nejvyšší soutěže WHA.

          Domácí družstvo DHK ZORA Olomouc pojímá domácí turnaj podobně jako většina ostatních účastníků, především jako jednu z posledních možností k otestování družstva před soutěží, ve které si opět staví za hlavní cíl v první řadě postup do českého play-off a útok na zisk jedné z interligových medailí. Trenéři samozřejmě využijí start kvalitních soupeřů k otestování výkonnosti svých svěřenkyň, v krátké době před zahájením soutěže. Zajímavostí je to, že mezi posilami olomouckého družstva jsou loňské vítězky střeleckých tabulek, jednak Iva Závišková, další z líhně Velkého Meziříčí v našem dresu, která loni vévodila střelecké tabulce prvoligové soutěže a další – Annamária Patrnčiaková, která okupovala střeleckou tabulku interligové soutěže.

          Příznivci našeho družstva budou mít ještě před vlastním turnajem možnost shlédnout přípravné utkán dvou účastníků turnaje. Ve čtvrtek 23. srpna 2018 od 17:30 hod. nastoupí domácí celek proti rakouskému ROOMZ ZV Handball Wiener Neustadt. V pátek 24. srpna od 09:30 hod. změří síly starší dorostenky obou klubů, domácí svěřenkyně trenéra Lubomíra Krejčíře si zahrají s rakouským družstvem U 18.

 

Program 60. ročníku turnaje o Pohár míru 

Pátek  24. 08. 2018

17:30 hod.:  ZV Wiener Neustadt – DHK ZORA Olomouc

19:00 hod.: HYPO Niederösterreich – HK Slovan Duslo Šaľa

 

Sobota 25. 08. 2018:

09:00 hod.: ACME Žalgiris Kaunas – ZV Wiener Neustadt

10:30 hod. : DHK ZORA Olomouc – HYPO Niederösterreich

15:30 hod.:  HK Slovan Duslo Šaľa – ZV Wiener Neustadt

17:00 hod.:  HYPO Niederösterreich – ACME Žalgiris Kaunas

18:30 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – DHK ZORA Olomouc

 

Neděle 26. 08. 2018:

09:00 hod.: ACME Žalgiris Kaunas – HK Slovan Duslo Šaľa

10:30 hod.: ZV Wiener Neustadt – HYPO Niederösterreich

12:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – ACME   Žalgiris Kaunas

13:30 hod.: Slavnosní ukončení turnaje

 

Autor textu: Václav Dobeš