Jarní odvety dorosteneckých soutěží začínají

          Příznivci dorostenecké házené se dočkali, soutěže nižších soutěží žen a dorostenek ukončily svůj zimní spánek i když jen pomyslný, protože všechna družstva se poctivě celou zimu připravovala na pokračování svých mistrovských soutěží. Obě naše družstva jak starších tak i mladších dorostenek měla malý restík od podzimu, kdy musela sehrát odložené utkání 10. kola soutěže proti našemu sousedu v tabulce – Sokolu Poruba a to jak u starších, tak i mladších dorostenek. Odložená tkání absolvovala obě naše družstva před týdnem v domácím prostředí a zkompletovala tak podzimní tabulky. Naším oběma týmům se utkání v domácím prostředí povedla vyhrát a hlavně starší dorostenky  výhra katapultovala  dokonce až na čtvrté místo tabulky, což  je zatím velmi lichotivá příčka, mladší dorostenky se sice výš v tabulce neposunuly, ale dotáhly se bodově na čtvrtý Zlín, který má stejný počet bodů na čtvrtém místě.   

          Starší dorostenky našeho klubu vstupovaly do nově vytvořené soutěže na podzim  a patřily mezi  hlavní protagonisty a propagátory společné soutěže, moc nás ale mrzelo to, že se soutěž nerozběhla v připravovaném modelu až rok později, protože řídící svaz ustoupil tlaku některých klubů, které prosadily své osobní zájmy, a zájmy svých klubů, ale organizačně a sportovně byla nová soutěž připravena už od sezony 2017/18, jen jsme všichni ztratili rok ve kterém se mohly všechny neduhy nového modelu postupně odstraňovat. Nová celostátní soutěž hned od svých počátků však nicméně jasně potvrdila, že vyšší kvalita soutěže pozitivně zasáhne a ovlivní herní úroveň družstev především pak v těch klubech, kde se s talenty pracuje  trvale a systematicky. Faktem ale je, že některé kluby, zejména ty, které nedisponují dostatečným počtem hráček, řeší problematiku tak, že vlastně obrazně hrají dvě soutěže s jedním družstvem, nebo naopak startují v několika soutěžích a výrazné talenty jsou často přetěžovány a hrozí tak nebezpečí vzniku závažných zranění.

          Podzimní soutěž jsme začali třemi neúspěšnými zápasy v domácím prostředí, když jsme prohráli s Ivančicemi a se Zlínem, první bod jsme překvapivě získali proti favorizované Slavii. Bohužel jsme hned na počátku soutěže ztratili pro zranění dlouhodobě dvě klíčové hráčky, Roupcovou a Rožkovou.  Teprve poté jsme poprvé cestovali na hřiště soupeřů, navíc proti lídrovi soutěže Baníku Most, který nastoupil s několika posilami v sestavě (Dvořáková, Srpová, Stříšková, Tesařová), výsledek však byl víc než lichotivý, prohráli jsme o čtyři branky. Následovala série čtyř zápasů s jednou porážkou v Plzni a výhrami doma s Jindř. Hradcem a Otrokovicemi a dvě výhry venku ve Veselí a v Písku, tečkou pak byla doma před týdnem dohrávka v Olomouci proti Porubě, která završila úspěšný podzim. Hráčský kolektiv byl složen s domácích hráček s mladších dorostenek – brankařka  Švábová, Roupcová, Veselá, Dušková, Brázdilová, Dobrovská, Grofková, Molíková,  dále z odchovankyň Litovle Protivánková, Rožková, Kristková, další hrála větší enkláva  odchovankyň  Lesany Zubří brankařka Polášková, Krůpová, Juřičková a Palátová a na hostování ještě Možišová z SK Žeravice.   

          První kolo jarních odvet svede proti obě v sobotu dvě utkání, v neděli dva zápasy a  v posledním utkání nastoupí v úterý v Ivančicích domácí proti našim děvčatům.  V obou sobotních utkáních by měli být favority hostující celky, je však otázka, jak se v obou případech k zápasu dorostenek postaví Slavia a Zlín, zda oba týmy pojedou s dorostenkami kompletní ? První nedělní utkání v Otrokovicích bude mít velkého favorita v hostujícím Mostě, navíc, když bude mít trenér Sabadka už také kompletní možný kádr s i s dorostenkami pohromadě, protože interligu hraje Most v sobotu. To naopak v Plzni můžeme očekávat souboj na ostří nože, domácí jistě využijí také sobotu k interlize proti Hanačkám a v neděli dorostenky posílí své družstvo proti J. Hradci. V tomto utkání bude těžké tipovat vítěze. Naše družstvo bude hrát první jarní utkání v hale v Ivančicích, které se bude hrát na žádost soupeře až v úterý v netradičním čase ve 20:00 hod.  Vysokým favoritem bude v každém případě domácí celek, který si drží druhou pozici v tabulce. Výbornou formu potvrdily Jihomoravanky před týdnem v dohrávce podzimního zápas proti Písku, když vyhrály bez problémů 38: 19, když ve velkém stylu excelovaly především opory Ivančic: Bára Krejčíková, obě Barbory Olšová a Vavroušková a ve velmi dobrém světle se představila také posila z Havl.Brodu Veronika Studená, která stejně jako celá trojice výše uvedených opor Ivančic patří mezi klíčové hráčky juniorské reprezentace ČR.

Rozpis 12. kola  1. ligy starších dorostenek:

Sobota 23. 02. v 11:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – DHC Slavia Praha

Sobota 23. 02. v 17:00 hod.: TJ Sokol Písek – HC Zlín

Neděle 24. 02. v 15:00 hod.: TJ Jiskra Otrokovice – DHK Baník Most

Neděle 24. 02. v 16:00 hod.: DHC Plzeň – Házená Jindř. Hradec

Úterý    26. 02. v 20:00 hod.: HK Ivančice – DHK ZORA Olomouc

 

Autor textu: Václav Dobeš