Interliga házenkářek začala pěkně zostra

          Před týdnem byl zahájen prvním kolem, 18. ročník interligové soutěže házenkářek a jak už to tak bývá, ani tentokrát se zahajovací kolo neobešlo bez překvapení. Nebývá pravidlem, že by družstvo, které poprvé vstoupí jako nováček mezi elitu, by si připsal premiérově body, tak jak se to podařilo děvčatům Sporty Hlohovec, i když proti nim nastoupil poslední tým minulého ročníku z Bánovců. Ani druhé z překvapení za které je možno považovat remízu z Edenu si Slavia určitě za klobouk nedá, a vůbec nás netěší ani to, že jsme v předzápasových prognózách na tuto možnost upozorňovali. Inu i když měla domácí Slavia určité zdravotní  problémy u několika hráček, tým s tolika esy by si měl s problémy, umět poradit i když v družstvu soupeře excelovala bývalá hráčka sešívaných  Hana Kvášová a to je pořád ještě hodně těžký kalibr. Výsledky ostatních zápasů se více méně čekaly, i když na příklad ve Veselí ani v Olomouci moc radosti domácím nepřinesly, i když v obou případech soupeři patří do absolutní špičky. Oba úřadující mistři zahajovali soutěž proti nováčkům, jak na Zemplině Iuventa Michalovce proti Hodonínu, tak na Žitném ostrově v Dunajské Stredě Baník Most zahájily soutěž bez problémů a s vysokými příděly soupeřům – když oba prohráli rozdílem devatenácti branek. S velkou radostí přivítali premiéru ve Zlíně a tak jako v minulém roce zahájily soutěž vítězně.

 

          Druhé kolo soutěže se už neobejde bez předehrávek a dohrávek,  proto je hrací plán rozvržen celkem do čtyř hracích dnů, začne v pátek a skončí ve středu následující týden. Pokud jde o účast v Evropských pohárech tento víkend do nich vstoupí pouze   Baník Most, který bude hrát doma kvalifikační turnaj o postup do Champions league. Druhé kolo představí  už také první šlágr kola, když se v sobotu proti sobě nastoupí  v Šaľe – Iuventa Michalovce. Moravské derby pak uvidí diváci v Ostravě, kam přijede proti Sokolu Poruba celek SHK Veselí n. Mor.  Páteční utkání 06. 09. se bude hrát v Bánovcích n. Bebravou a Zlín tam pojede v roli favorita s cílem udržet se ve špici interligy. Většina zápasů druhého kola – čtyři se odehraje v sobotu 7. září. Mimo avizovaného šlágru kola v Šaľe se v Písku představí ve svém druhém utkání Hodonín, a druhý z nováčků Dun. Streda pojede do Prahy k utkání proti Slavii. Hanačky pojedou na Šariš kde se střetnou s hodně silným a nepříjemným soupeřem ŠŠK Prešov. Jediným nedělním zápasem bude již zmiňované moravské derby mezi Sokolkami z Poruby a Panenkami z Veselí. Jedinou dohrávkou, zasahující už do dalšího týdne bude utkání příští středu (11. 09) v Hlohovci, kam přijede český mistr Baník Most, který se před tím v domácím prostředí pokusí proklouznout do Champions League na úkor španělského týmu  Rocasa Gran Canaria.

Pátek 06. 09. v 18:00 hod.: Sokol Bánovce n.B. – HC Zlín

           Páteční předehrávka posledního týmu minulého ročníku přivede k Bebravě vítěze utkání prvního kola HC Zlín, kterému se podařilo bodovat proti slovenskému vicemistru minulého ročníku ŠŠK Prešov a bude favoritem v dalším utkání. V družstvu Bánovců se v nové sezoně objevilo nové jméno, sestry Veronika a Hana Žitňanovy, které se objevily z Topolčian a zatímco jedna zatížila v Hlohovci konto domácích čtyřmi, její sestra dokonce devíti brankami.  Že by nové hvězdy v dresu Bánovců ? V družstvu Zlína v prvním kole zaujaly zejména  Vendula Hubová a Eva Minarčíková, posila z Poruby, obě nastřílely po sedmi brankách. Favoritkami v utkání budou každopádně hráčky Zlína.

Sobota 07.09. 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – HK Hodonín

          Utkání na jihu Čech kam přijíždí staronový účastník interligy z Hodonína bude určitě hodně sledované. Jednak se Jihočeškám podařilo i podle naší prognózy obrat o bod ambiciózní Slávistky, jedna se čekalo v jakém složení se Písek v Praze objeví. Z píseckého tábora na svazových stránkách probleskla řada jmen a většina z nich byla poměrně překvapivá. Tak na straně odchodů na příklad do Německa Novotná a Neubergová, ukončení kariéry Eresken, Talafousová, Michková a Palasová a na straně příchodu, hned velmi silná enkláva Plzeňských po jejich sestupu Eva Svobodová, Franzová a Šmrhová dávala tušit co se v Písku chystá. Nakonec se naplnily zatím jen odchody, a ty spolu s Hanou Kvášovou stačily v Edenu bodovat, vždyť jen Hanka spolu se svým „dvojčetem“ Stellnerovou na to stačily samy. Pozor proti  Písku se letos body budou těžkou získávat  i těm renomovaným družstvům !! Nováček z Hodonína i při vší úctě to bude mít u řeky Otavy hodně obtížné.

Sobota 07.09. v 17:30 hod.: ŠŠK Prešov – DHK ZORA Olomouc  

            Slovenský vicemistr míří také v nové sezoně hodně vysokou, loňské deváté místo z dlouhodobé soutěže bylo jen odrazem rekonstrukce prešovská haly, což nakonec svěřenkyně Maroše Vikartovského potvrdily hned v následném slovenském play-off, kde si „zuby vylámalo“ věhlasné Duslo Šaľa. Šarišanky zahájily bez bázně a hany také nový ročník interligy, jejich souboj s domácím Zlínem patřil mezi ozdoby prvního kola a vítězství si připsal jen o fous šťastnější domácí tým. Tým Prešova má ve svém středu trojici slovenských reprezentantek a výtečných střelkyň, vždyť dvě z nich Lívie Klučková a Martina Popovcová se jako křídla umístily v první pětici nejlepších střelkyň minulého ročníku interligy, a první ze spojek Tatiana Šutranová, patří stabilně k nejlepším interligovým kanonýrkám, Celé trojici to střílí i v novém ročníku, Popovcová nastřílela ve Zlíně deset, Šutranová  6 a Klučová 3 branky. Naše družstvo sehrálo v sobotu doma trochu smolné utkání a jak jsme uvedli výše, nebyly doma tím horším a ale jen méně šťastným týmem. Na Šariši je však nebude čekat vůbec nic lehkého. Jen výčet trojice slovenských reprezentantek dává tušit co se bude asi  v Prešově dít. Dvojice rychlonohých prešovských křídel bude asi soupeřit s naším „rychlíkem“ Aničkou  Patrnčiakovou o nejrychlejší slovenské křídlo. K naší hře bude však potřeba přidat i produktivitu dalších, zejména spojek, když i naše další křídla patří k těm v interlize nejrychlejším. Popřejeme tedy našim děvčatům, aby zúročila výsledky přípravy a staly se v Prešově nejen tím šťastnějším, ale i lepším týmem a hlavně aby přivezly na Hanou nějaký ten bodík.

Sobota 07.09 v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa – Iuventa Michalovce

          Jak už jsme avizovali, prvním šlágrem nového ročníku bude střetnutí dvou dlouhodobě nejlepších slovenských týmů. Obě družstva si v prvním kole připsala plný bodový zisk, cennější z tohoto pohledu je zajisté výhra Šaľy ve Veselí, navíc získaná na horké půdě veselské haly. Šaľanky navázaly na pohodu získanou na předchozích vítězných turnajích v Olomouci a v Šale a také ve Veselí se střelecky prosadily zejména hráčky kterým se dařilo i na přípravných turnajích – prosadila se Černohorka Jančič, posila z Bánovců Matušincová i mladičké Juniorky Ušiaková a Trepáčová. Pokud jde o hráčky Michalovců, tam se prosadily zejména mladé Černohorky Trifunovič a Radovič, ale také zkušená Ukrajinka Kompaniets, nebo neméně zkušená Trúnková. Družstvo Iuventy sice omladilo, ale přišly zejména mladší talentované hráčky z Balkánu. Od utkání v Šaľe se očekává vyrovnaný souboj a četná skupina domácích fanoušků, která umí své příznivce hodně hlasitě povzbudit.

 Sobota 07. 09. v 18:45 hod.: DHC Slavia Praha – DAC Dun. Streda  

          Posledním sobotním utkáním druhého kola bude v Edenu start druhého slovenského nováčka DAC Dunajská Streda. Domácí házenkářky s novým trenérem Františkem Urbanem své příznivce v prvním kole příliš nepotěšily, ztráta bodu s Jihočeškami je jednoznačnou ztrátou do sebevědomí ambiciózního týmu. Na výhře Sokolek se jednoznačně podepsala sehraná dvojice bývalých spoluhráček pražského klubu Kvášová, Stellnerová, které samy nastřílely v Edenu více než polovinu branek svého týmu. V družstvu Slavie se prosadily dvě netradiční střelkyně, jednak olomoucká odchovankyně Adriana Míšová a Adéla Novotná, také dosud méně známá Slavistka. Na jména hráček Dunajské Stredy si budeme muset  nejprve zvykat, snad jen Boglárka Bizík je známá ještě z dresu Šaľy, jinak španělský trenér Xavier Mena Hoekendijk představil družstvo ve kterém zaujala snad už jen  Cintia Bugár se svými osmi vstřelenými brankami.

Neděle 08.09. v 18:00 hod.: DHC Sokol Poruba – SHK Veselí n.Mor.

          Přemožitelky našeho týmu z předchozího kola se budou také v dalším kole pokoušet získat doma další dva  cenné body, které by je jistě posunuly mezi absolutní špičku tabulky. Trenér Dušan Daniš nebyl podle svých slov s vystoupením  svých svěřenkyň příliš spokojen, když hodnotil: Do zápasu jsme vstoupili nekoncentrovaně, jako bychom se rozehrávali, asi patnáct minut nám trvalo než jsme se chytili a začali hrát. Hlavně přes spojky jsme hráli velice pomalu a dělali dost technických chyb.“ Po změnách které jsme v poločase provedli, přiblížil Daniš: Především pravá strana nám dělala problémy, Zora se přes ní prosazovala.  Myslím si, že nám změny hry umožnily obrat. Začali jsme hru kontrolovat, dostali se do vedení a nakonec to dotáhli k vítězství“. Soupeřky Poruby sehrály doma proti Šaľe vyrovnané utkání, několikrát, zejména začátek jim vyšel náramně, vedly 9:3 a Šaľa byla podle domácích na ručník.. Po změně obranného sytému se hra otočila až do posledních minut se hrála vyrovnaná hra.Šaľa rozhodla až v posledních dvou minutách. Velmi dobrý výkon viděli divácí zejména od brankařky Vandy Nejezchlebové, střelecky se prosadila zejména exukrajinka Yulia Kučerová, prosadila se i mladičká Barbora Olšová z Ivančic.

Autor textu: Václav Dobeš