Interliga bude pokračovat po reprezentační pauze

Co se hrálo víkendu?

                   Kompletní soubor pěti interligových zápasů se odehrál v sobotu 24. února v rámci 19. kola. Časově prvním zápasem bylo slovenské derby v Šaľe, kde přivítali Dunajskou Stredu, která se ale představila jako nelítostný soupeř, který si odvezl domů dvoubodovou výhru  30:23, když se střelecky s jedenácti  góly zaskvěla Kata Juhos.  Druhé utkání se hrálo na Slovácku, kde v Hodoníně přivítali Sokolky z Písku, které urputně bojují o místo na slunci v podobě účasti v play-off. Mají k tomu blízko blizoučko, stačí jim k tomu bodovat za dva týdny po reprezentační přestávce v domácí Obloukovce proti našemu týmu. Naše děvčata vycítila šanci i když jen teoretickou, aby se ještě pokusila o zázrak. Slavia Praha po několika neúspěších včas vycítila nebezpečí a doma nenechala nic náhodě a vyhrála, i když poměrně těsně na porubskými Sokolkami, které sice mají osud zpečetěn účastí v boji o záchranu, ale v Praze zanechaly vcelku sympatický dojem. Naše družstvo se pustilo do svého nepříjemného soupeře, který na ně často umí zahrát a připravit je o body jako na příklad na podzim, kdy Hanačky odjely domů s nepořízenou, když prohrály 26:23. Zlíňačky si dokonce do závěrečných kol přivedly do týmu posily v podobě dvou Portoričanek – Calderon a Escobar, ty se však zatím víc rozkoukávaly než by nějak aktivně přispívaly do hry Zlína. Posledními zápasy kola se představila dvojice favoritů. Na Zemplíně v Michalovcích přivítaly známé plzeňské střelkyně Fenclovou a Schreibmeierovou, které sice okupují druhý a třetí post střeleckých tabulek interligy, ale na kompaktní domácí tým to bylo málo. V posledním duelu v Mostě domácí bezpečně zvládly souboj se svým sokem z popředí tabulky Kynžvartem a připsaly si důležité body. Celkově zápas skončil výhrou domácích 33:27, když střelecky se dařilo ex olomoučance Kuxové s šesti brankam, k níž se přidala Darja Somionka se stejnou střeleckou porcí. U soupeře se zaskvěla s osmi vstřelenými góly Ukrajinka Bezruková.

Co nás čeká po reprezentační přestávce?

              20. kolo interligové soutěže se uskuteční po reprezentační přestávce 8. – 10. března. Česká reprezentace se představí ve dvou kvalifikačních zápasech o EURO 2024 a následně pak bude bojovat o olympiádu v Paříži. První test přijde už 28. února v pražské UNYP Aréně (od 19:45 hod.), kde přivítáme Nizozemsko. Trenér týmu Bent Dahl se bude muset obejít bez naší nejúdernější hráčky Veroniky Malé, naopak po vážném zranění na MS se už vrací Kamila Kordovská. Po něm bude následovat odveta v Nizozemsku 3. března v nizozemském ‚s-Hertogenboschu ve Sportovním centru Maaspoort (od 13:00 hod.).

              Dvacáté kolo interligy se zahájí už v pátek 8. března utkáním na slovensko-maďarském pomezí v Dunajské Stredě, kde domácí tým nastoupí proti poslednímu týmu soutěže HK Hodonín. Ten před dvěma týdny zaznamenal výhru nad svým sokem ze Zlína a zkompletoval tak své účinkování proti Zlínu zápasy jak v Hodoníně tak i ve zlínské hale. Sobotní troj program 9. března zahájí ve Zlíně domácí tým proti Baníku Most. Domácí družstvo už ve středu 21. února předehrávalo své utkání 21. kola v Michalovcích, odkud si odvezlo debakl 42:23. Ale nic jiného než další vysoká porážka proti špičkového týmu z čela tabulky se nedá očekávat. Naše děvčata pojedou na horkou půdu do Písku, kde změří síly s domácími Sokolkami. Oba týmy jsou stále ještě teoreticky ve hře o play-off. Oba soupeři svádějí celou sezonu lítou bitvu o postup do českého play-off. Sokolky mají sice šestibodový náskok, ale v případě výhry Hanaček v Písku a jejich výhry ve zbývajících kolech doma s Dunajskou Stredou a v posledním kole v Ostravě se Sokolkami, by se bodový stav teoreticky mohl srovnat, protože písecké Sokolky hrají poslední zápasy v Mostě a doma s Iuvenou Michalovce a tam se body získávají hodně složitě. Brankový rozdíl obou týmu v současné době je Písek 531: 540, tedy – 9 a Olomouc 527:554 tedy – 27, tedy nic neřešitelného. Takže všechno by se ještě mohlo zamotat. Proto je třeba až do posledního dechu hovořit o teorii. Posledním sobotním utkáním bude v Plzni střetnutí domácího DHC proti pražské Slavii. Jediná nedělní dohrávka v Ostravě svede proti sobě porubské Sokolky a slovenské Duslo Šaľa. Zatímco Sokolky budou hrát každý zápas o přežití, Slovenkám prakticky nejde o nic a své mají vlastně jisté od začátku. Poslední zápas 20. kola se bude dohrávat až těsně před skončením dlouhodobé části, čímž jsou vlastně popřeny veškeré zásady přijaté v základních tezích soutěže o tom, že poslední dvě kola se musejí sehrát v jednom termínu. 

Autor textu: Václav Dobeš