Hanačky zakončily základní část MOL ligy výhrou nad Porubou

TJ Sokol Poruba – DHK ZORA Olomouc 31:33 (13:16)

Průběh utkání: 0:2, 2:3, 3:6, 5:8, 7:8, 7:14, 10:14, 13:15, 13:16 – 15:17, 17:17, 18:18, 18:20, 19:22, 21:23, 22:24, 24:25, 25:27, 25:28, 27:29, 29:30, 30:30, 31:31, 31:33.

Rozhodčí: Hanák – Pavlíček             Diváci: 111       7 m hody:  3/3 – 0/2       Vyloučení: 3 – 4  červená karta Nikola Jansová (Olomouc) za 3 vyloučení

TJ Sokol Poruba: Wizurová, Hřebejková, Shalimová – Kučerová, Dybalová 2, Ka. Rajová 7, Farářová 10/3, Cabadajová, Kavalová 2, Křepelová 1, Misková 3, Bestová, Demlová 3, Žůrková, Hiraldo 2, Kalyhina 1.

Trenér: Jaroslav HUDEČEK

DHK ZORA OLOMOUC: Polášková, Fadrná, – Malinová 4/1, A. Kubálková 7, Jansová 3,  Kräutová, 2, Roupcová 1, Krejzlíková, Horáková 1, Vasiljevová 6, Možišová 3, Machačová 3, Daňková 3/1, K. Kubálková, Ešnerová.

Trenér: Jan BĚLKA

Poslední utkání základní části interligy předehrály Hanačky v hale Sareza v Ostravě ve středečním podvečeru na velikonoční středu 27. března. Ukončily tak základní část dlouhodobé soutěže, kterou zakončily se ziskem 21 bodů a brankovým poměrem 652:673 a celkově skončily na 7. místě. Bohužel po čtyřech letech neobhájily postup do českého play-off. Nyní čeká naše družstvo nadstavba o 5. – 8. místo (play-out), které začne druhý týden po velikonočních svátcích, tedy v termínu 20. – 21. duben 2024 a skončí v termínu 18.(19) května 2024.

Poslední zápas na hřišti předposledního družstva soutěže Sokolek v Ostravě se Hanačkám v podstatě vydařil. Hanačky si od prvních minut vytvořily slibný náskok, soupeř nám však nedaroval ani píď na hřišti zadarmo. Bylo zjevné, že se na nás chtěl v posledním kole vytáhnout a slibovaný poslední zápas s výhrou pojal hodně prestižně. První desetiminutovka zápasu se nesla zejména ve znamení ofenzívy Anežky Farářové, která jako by si tuto část souboje vyhradila jen pro sebe. Sama vstřelila čtyři branky a to ještě neproměnila sedmičku. Nijak pozadu však nezůstala ani naše děvčata, zasloužila se o to hlavně Monika Machačová, Tereza Vasiljeva, ale také mladší ze sester Kubálkových – Anička a zapomenout nesmíme ani na druhou Aničku Možišovou. Až po polovině prvního poločasu se do střeleckých tabulek začaly prosazovat i další naše hráčky. Nedlouho před začátkem třetí části poločasu, kdy Hanačky navýšily své konto na 7:14, se podařilo domácím hráčkám snížit hrozící nebezpečí pro ně a těsně před poločasem se jim podařilo snížit až na 13:15. Ofenzíva domácích pokračovala však i po poločase. Na hostující tým padla jako by deka, domácí bušily do útoku a po šesti minutách bylo poprvé vyrovnáno 17:17. Náš tým vycítil nebezpečí, přiložil pod kotlem a skóre se postupně srovnalo. Prostřední část poločasu obě družstva jako by formovala síly do rozhodující části zteče, víc fyzických i morálních sil však nasbíraly Hanačky. Těsně poté, kdy jedna z největších obranných opor našeho týmu Nikola Jansová po vstřelení vedoucí branky a vrácení vedení na naši stranu na 18:19, přišel další obranný zákrok Nikoly „odměněný“ rozhodčími jako třetí v utkání a olomoucká opora musela po červené kartě v čase 39:08 opustit nedobrovolně kolbiště. Budování pozic k závěrečnému ataku Hanaček pokračovalo v polovině druhého poločasu, do hry se úspěšně zapojila dvěma góly Daňková, vysokou střeleckou aktivitou se po celý čas mohly pochlubit obě křídelnice, jak z pravé strany Tereza Vasiljeva, tak z druhé strany Anička Kubálková. Poslední desetiminutovka začala představením Ivy Malinové, která se na hřišti objevila až v posledních minutách boje jako potřebný triumf a oživení hry a její čtyři branky se staly velkou zbraní finišujícího týmu Hanaček. Ani soupeř se však nevzdával. V závěrečných minutých se několikrát dotáhl až na jedinou branku a v končící 57. minutě dokonce dvakrát za sebou vyrovnal na 30:30 a vzápětí na 31:31, to však bylo všechno. Velkou postavou domácích se stala mladá devatenáctiletá Karolína Rajová, která se zapsala pěti brankami v závěru zápasu. Poslední minuta však patřila Hanačkám, které jednak podržela několikrát brankařka Míša Polášková, rozhodující obranný zákrok se ale podařil Kláře Kubálkové při zisku míče, kterým pak Iva Malinová zakončila vítězné tažení Hanaček.

Autor textu: Václav DOBEŠ