Hanačky zakončí základní část interligy proti Šaľe

         Předposlední kolo základní části interligy házenkářek, potvrdilo znovu, jak se některá družstva snaží  do posledních chvil posílit svá družstva, nebo se jim dařilo a daří načasovat formu svých hráčských kádrů do optimální podoby. Platí to  především o Sokolkách z Poruby, které se otřepaly po porážce v Písku a v posledních čtyřech kolech si připsaly osm cenných bodů a poskočily už na čtvrté místo, zaručující Sokolkám číslo „2“ do play-off  a zdá se, že by jim to tak už mohlo i zůstat, pokud zvládnou ošidný zápas doma proti Plzni. Podobně to platí i na pražskou  Slavii, které se, podařilo ve vzájemném utkání porazit Veselí  potřebným rozdílem branek ze vzájemných zápasů a odsoudila tak Panenky k tomu, že začnou play-off v nezáviděníhodné pozici proti Baníku Most. Finišuje se však ale také na konci tabulky, zaručující, že i souboj o 5 – 8. místo bude letos pro Česko opravdovým soubojem  o udržení. Vždyť na příklad Sokol Písek získal  v posledních pěti kolech šest bodů, když neuspěl pouze proti  oběma slovenským titánům a připsal si body za výhry proti Porubě, v Prešově a v Olomouci a to se už dnes ví, že Jihočešky posílí pro závěrečné boje o udržení i brankařská ikona minulých let Barbora Raníková (Šachová), která doplní velkou posilu Hanu Kvášovou, která se už na zisku posledních získaných  bodů výrazně podílela. Výborný zápas sehrála v sobotu Plzeň, která se zapsala  do rekordních listin interligy a je škoda, že se děvčata spokojila se svým výkonem v prvním poločase a druhý se stal naopak kořistí hostujícího týmu Bánovců (14:18), když tam řádila vedoucí žena tabulky střelkyň Karolína Matušincová – autorka 13 branek. Vynikající zápas sehrály také svěřenkyně Dušana Daniše, které přivezly dva cenné body ze Šaľy z místa jednoho z předchozích působišť legendárního trenéra. Naopak vůbec se utkání nepodařilo našim děvčatům, které utkání nezastihlo v pohodě a domácí družstvo je převyšovalo ve všech směrech. Doufejme jen, že se družstvo před rozhodujícími duely v bojích o 5. – 8.  místo vzepře a dostane se ještě do potřebné pohody, vždyť že dokáží holky bojovat  prokázaly na příklad v domácím utkání proti Slavii.

         Posledních šest zápasů má před sebou o tomto víkendu dvanáctka účastníků interligy, dvě utkání budou sehrána na Slovensku, jeden v Čechách a trojice zápasů bude odehrána v moravských halách. O všem podstatném je rozhodnuto, Iuventa po roce opět usedla na trůn a může už slavit zlaté medaile, stříbro patří Baníku Most, a po jednoročním půstu si pro bronzové medaile dokráčelo Duslo Šaľa. Jasno je víceméně i o dvojicích pro play-off, i kdy pozice číslo „2“ a „3“ jaksi podmíněně,  protože oba adepti, jak Poruba, tak i Slavia musí své postavení ještě potvrdit, Porubě stačí remíze s Plzní, Slavia může být druhá jen pokud by Poruba doma podlehla Plzni a Slavia vyhrála v Bánovcích. Veselí může na lepší, než čtvrté místo v play-off myslet jen pokud oba favorité Poruba i Slavia prohrají, což je ale velmi, velmi nepravděpodobné. Podívejme se tedy na to, jaké šance mají dvojice v posledním kole. V Ostravě se očekává, že Poruba získá alespoň potřebný bodík pro potvrzení svého druhého místa  pro pla-off, přesto, že Plzeň umí zabojovat, takže to nebude vůbec jednoduchý duel. Totéž se dá očekávat ve Veselí, protože Zlín se dostal do pohody a v neděli hodně potrápil Baník Most. Bude zajímavé sledovat, jak se s ne zrovna oslnivou formou českého mistra popere v posledním kole jeho soupeř Sokol Písek, který, který naopak hýří aktivitou  a je evidentně ve formě. V utkáních hraných na Slovensku jsou favority jednoznačně Slavia Praha v Bánovcích a Iuventa v Michalovcích  proti Prešovu.

         Posledním utkáním dlouhodobé části pro naše družstvo bude zápas proti odvěkému soupeři Šaľe, která patří ke stálicím mezi špičkou soutěže a také v právě končící sezoně má již nyní zajištěnu bronzovou interligovou medaili. Duslo Šaľa v letošní sezoně má na svém kontě šest porážek, když dvakrát podlehla Iuvetě a Porubě a po jedné porážce si připsala proti Mostu a Veselí. Jediným nepříjemným utkáním Šaľy se tedy stala v minulém kole domácí porážka s Porubou, v dalších utkáních se slovenský vicemistr se svými soupeři vypořádat se ctí a žádné další nečekané překvapení svým příznivcům nepřipravil. I když v každé sezoně dochází v hráčském kádru Dusla k řadě změn, zejména odchází zkušenější hráčky často do zahraničí, na kvalitě týmu to nezanechává větší změny k horšímu, zkušený trenér Michal Lukačín vždy dokáže odchody zacelit novou mladou krví. Na příklad v minulé sezoně skončily v družstvu brankařky Haládíková a Krebs, Trochtová ukončila činnost, Bujnochová odešla do Francie a další reprezentantka  Klučková do Prešova. Naopak novými tvářemi v družstvu se staly brankařka Furgaláková, reprezentantka Takáčová, a další talenty Ušiaková, Gajdošová, nebo velký slovenský  talent z Nitry Trepáčová (ročník 2002), která posílila tým v průběhu jara. Největšími tahounkami družstva jsou křídla Pocsiková  a Takáčová, spojka Némethová, Rácková a Bahýlová a na pivotu Königová. Z brankařek se nejvíc prosazuje zkušená Ladiscová.

 

Rozpis posledního 22. kola MOL ligy žen:     

Sobota 13. 04.  v 14:30 hod.:  DHC Sokol Poruba – DHC Plzeň

Sobota 13. 04.  v 17:00 hod.:  SHK Veselí n. Mor. . HC Zlín

Sobota 13. 04.  v 17:30 hod.:  DHK ZORA Olomouc – HK Slovan Duslo Šaľa

Sobota 13. 04.  v 18:00 hod.:  DHK Banák Most – TJ Sokol Písek

Neděle 14. 04.  v 15:00 hod.: HK SokolBáovce . Bebr. – DHC Slavia Praha

Neděle 14. 04.  v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – ŠŠK Prešov

 

Autor textu: Václav Dobeš