Hanačky pojedou do Prahy s přáním navázat na úspěšné výsledky

S blížícím se jarem, které se stává předzvěstí vrcholících soubojů o nejvyšší tituly v interlize, ale také v ostatních soutěžích, na druhé straně začíná přituhovat ve všech směrech v rozhodujících bodech nejvyšší soutěže žen. Nás může hodně těšit zejména to, že nejdůležitější souboje se už netýkají pouze několika vyvolených týmů, které ještě na příklad v minulé sezoně, mezi sebe další družstva mimo absolutní špičky nejlepší pětice týmů vlastně vůbec nepustily, když proti nim ztratily pouze Slavia dva body v Prešově a po jednom bodu Poruba s Veselím a Šaľa se Zlínem. V tomto ročníku je už těch „překvapivých“ výsledků daleko více, vzpomeňme na příklad jen podzimní porážky Iuventy ve Veselí a v Olomouci, porážku Slavie doma s Prešovem, nebo nejčerstvější výhru Hanaček v Šaľe. S výjimkou uvedené výhry Hanaček v Šaľe, ve zbývajících utkáních minulého kola žádné další větší překvapení nepřineslo, snad jen výrazná porážka Zlína, který ještě před několika týdny velmi reálně uvažoval o  postupu do play-off, už má dnes naopak na svém kontě 12 porážek a je mimo možnosti postupu do play-off. Oba Slovácké týmy Hodonín a Veselí zůstaly tentokrát bez bodu, Hodonín prohrál po jednoznačném průběhu s Prešovem 21:32, Veselanky už v poločase prohrávaly desetibrankovým rozdílem s českým mistrem Baníkem Most, ve druhém poločase, kdy trenér Mostu Dávid poslal na hřiště dorostenky, došlo skoro k obratu a utkání skončilo jen těsnou výhrou hostujícího celku  31:33. V pátečních předehrávkách na Slovensku nepřipustila Iuventa komplikaci v souboji proti Bánovcům, které však přijely na Zemplín pouze s deseti hráčkami, včetně dvojice brankařek, což je na interligové utkání opravdu hodně nízký počet. Třináctibranková porážka v tomto případě byla asi ještě milosrdná. V Trenčíně se očekávalo hladké vítězství Poruby, utkání však skončilo pouze hubeným, tříbrankovým vítězstvím favorita 25:28, což u posledního celku, který osmkrát za sebou prohrál, je spíš úspěchem Slovenek.

Program 23. interligového kola se hraje po reprezentačním dvojzápase proti Dánkám a hrát se bude v týdnu těsně před Velikonocemi. Los jako by chtěl slovenským příznivcům umožnit oslavit řádně a v plné parádě nejvýznamnější křesťanské svátky roku, svátky jara a bohatých křesťanských zvyků, proto snad se také jen jediný zápas kola bude hrát na Slovensku, zbývajících pět bude na programu jen na českých hřištích, slovenští příznivci si budou muset za svými oblíbenkyněmi s jedinou výjimkou zajet do českých a moravských sportovních hal. První dvě utkání budou na pořadu na „škaredou středu“ 28. března a zahájí ho ve Zlíně derby mezi domácím Zlínem a SHK Veselí n. Mor., důležité zejména pro hostující Panenky, které sI nemohou dovolit jakékoliv zaváhání. Druhým středečním duelem bude zápas v Hodoníně, kam přijede Slovan Duslo Šaľa. Slovenky vyšly v minulém kole u Váhu bez bodového zisku škrt v nadějích na bodový zisk jim připravily Hanačky, které zastihlo utkání ve vynikající pohodě a výborně na střetnutí připravené. Šaľanky budou do Hodonína cestovat s odhodláním, odčinit výpadek a zachránit ještě co se dá. Další čtveřice zápasů se bude hrát na „Zelený čtvrtek“, tři z nich v Čechách a čtvrté pak na Šariši, kde ve slovenském derby přivítá Prešov poslední tým soutěže, děvčata Trenčína. Součástí zápasů bude také jedno z očekávaných derby, mezi mistry Česka a Slovenska. Podzimní utkání na Slovensku se odehrálo za poněkud nestandardní situace jen se dvěma hráčkami základního kádru Mostu (Bezpalcová a Chmelařová), zbývajících deset pak byly teenagerky, hráčky dorosteneckého celku i s trenérem Sabadkou. Černí andělé tehdy jednoznačně preferovali zápasy Poháru EHF, proto ani nepřekvapila porážka Mostu 31:24. Ve čtvrtečním utkání bude asi všechno jinak, domácí Baník bude chtít přesvědčit o své suverenitě a připsat si další dva body, které by je hodně přiblížily konečnému triumfu. Navíc Mostečanky už čekají pouze tři utkání na domácím hřišti (Michalovce, Olomouc, Slavia). Zajímavé může být i utkání v Ostravě. Domácí Sokolky v posledních zápasech moc radosti svým příznivcům a trenérům nepřipravily, v posledních třech utkáních sice získaly tři body, ale jen hubená výhra s posledním Trenčínem, ztráta bodu doma s Hodonínem ale ani porážka v Prešově nepatří mezi výsledky, z nichž by mohly Sokolky jásat. Naopak jejich Sokolské Jihočeské jmenovkyně jako by před týdnem vstaly z mrtvých, když uštědřily Zlínu desetibrankovou porážku. Zatím se však ukazuje, že asi nepůjde zatím o nějaký výrazný pokrok k dlouhodobým úspěšným výsledkům, navíc Poruba si také nemůže dovolit žádné zaváhání, které by pro ně mohlo být labutí písní a to si asi v Ostravě nikdo nepřeje a ani nepřipouští.

Posledním čtvrtečním střetnutím bude souboj dvou soupeřů z popředí tabulky, druhé Slavie a Hanaček, které se zatím usadily na pátém místě. Olomoučanky mají za sebou už čtyřtýdenní pauzu na domácím hřišti, když naposledy doma hrály 24 února proti Veselí, poté následovala dvě utkání u slovenských lídrů v Michalovcích a v Šaľe, proložené ještě volným losem a nyní je tedy čeká střetnutí u dalšího favorita v Praze. Cíle obou soupeřů jsou rozdílné, zatímco Slavia se ještě nevzdává ani možnosti zopakovat zisk zatím dvou nejvyšších trofejí, atakovat stále absolutní čelo tabulky a vyčkávat na zaváhání Mostu, snaha Hanaček je skromnější, půjde o pokus znovu zaútočit na české play-off.  Obě družstva se v mistrovských utkáních v novodobé historii střetávala vůbec nejčastěji. Mimo zápasů v základní části interligy se přidala také sedminásobná účast v nadstavbách play-off, navíc jednou naopak obě družstva nastoupila proti sobě v play-out. Celkem se tedy počet vzájemných utkání vyšplhal už na číslo 52 v utkáních v Olomouci bylo sehráno 25 zápasů s bilancí 12 výher našeho družstva a 13 porážek, u zápasů v Praze je mnohem úspěšnější Slavia, která ze 27 odehraných zápasů vyhrála 19 a sedmkrát bylo úspěšnější naše družstvo. Na podzim v Olomouci vyhrála Slavia 25:24. Z čísel vzájemné bilance vyplývá, že se ve většině utkání daří dlouhodobě více Pražankám. Také tuto bilanci je už nanejvýš žádoucí pozměnit, tak jako proti oběma slovenským velkoklubům. Je pravda, že je třeba respektovat to, že se vedení Slavie v posledních letech podařilo stabilizovat silný tým s řadou mladých perspektivních děvčat a to ne vždy pouze odchovankyň Slavie. Velmi prospěšná se ukázala být spolupráce s dalšími českými kluby, zejména Sokolem Písek a HC Plzeň, kde se několik děvčat vrátilo po úspěšném hostování zpět do Slavie a jsou z nich rázem hráčky na úrovni reprezentace. Nejzářivějším příkladem je na přiklad Eliška Jačková. Dalším pozitivním rysem dnešní Slavie je návrat klíčových hráček po doléčených zraněních, příp. po mateřských povinnostech, kde hlavními protagonistkami se staly Tereza Pokorná a Hana Kvášová – Kutlvašrová. Nejzářivějšími hvězdami týmu trenérů Richarda Řezáče a Františka Štiky jsou však Veronika Galušková a Alena Šetelíková, z brankařek potom Petra Kudláčková. Věřme, že Hanačky navážou na úspěšný výsledek, kterého dosáhly před týdnem v Šaľe a že odehrají i v Praze kvalitní a vyrovnaný zápas s dalším velmi silným soupeřem.

Rozpis 23. kola  MOL ligy:

tředa  28.03.2018 v 17:00 hod.: HC Zlín – SHK Veselí n. Mor.

Středa  28.03.2018 v 18:00 hod.: HK Hodonín – HK Slovan Duslo Šaľa

Čtvrtek 29.03.2018 v 18:00 hod.: DHC Slavia Praha – DHK ZORA Olomouc

Čtvrtek 29.03.2018 v 18:00 hod.: DHC Sokol Poruba – TJ Sokol Poruba

Čtvrtek 29.03.2018 v 18:00 hod.: DHK Baník Most – Iuventa Michalovce

Čtvrtek 29.03.2018 v 18:00 hod.: ŠŠK Prešov – HK AS Trenčín

Volný los: HK Sokol Bánovce n.Bebr.

Autor textu: Václav Dobeš