Hanačky v Olomouci porazily Slavii a získaly tak cenné body

DHK ZORA Olomouc – DHC Slavia Praha 26:25  (14:15)

Průběh utkání:  1:0, 2:3, 4:6, 5:8, 6:10, 7:11, 10:12, 11:13, 14:15 – 14:18, 17:21, 20:21, 22:22, 23:24, 25:24, 25:25, 26:25.

Rozhodčí: Králíček, Letev   270 diváků       7 m hody: 4/3 – 5/4    vyloučení:  5 – 2

DHK ZORA Olomouc:  Haládíková, Polášková – Závišková 4, Trumpešová  1, Kapsová 1, Jansová 6, Sovová, Protivánková, Kašpárková 1, Salčáková 3, Krajčovičová 1, Řezníčková, Krůpová, Patrnčiaková 3/3, T. Fryčáková 6.

Trenér: Libor MALÍNEK.

DHC SlavIa Praha:  Pusztai, Šlejtrová – Franková 2, Brožová, Novotná 3, Večeřová, Jačková 2, Pokorná 12/4, Líbalová 2, V. Fryčáková, Vítová, Svobodová 2, Chlupová.

Trenér: František URBAN

Ohlasy z tiskovky:

Libor Malínek, trenér Zory Olomouc: „Máme samozřejmě radost z vítězství. Tahali jsme většinu zápasu za kratší konec. Myslím si, že rozhodla Polášková v závěru, kdy měla tři čtyři zákroky vyložených šancí. Musím pochválit družstvo, že se nevzdalo a bojovalo do konce. Závěr byl hodně hektický a nám tam bohudík ta poslední střela spadla.“

Jan Salač, asistent trenéra Slavie Praha: „Pogratuluji soupeři k vítězství. Ačkoli jsme po většinu utkání měli navrch a vedli jsme i kolikrát o čtyři góly, tak jsme nebyli schopní dovést to do konečného výsledku. Ta prohra nás hodně mrzí. Je pravda, že jsme nebyli schopní se vypořádat se střídající brankařkou. Polášková nás v závěru vychytala především z křídelních prostorů, kdy jsme nebyli schopní zakončit, i když jsme hráčky pobízeli k určitému druhu střelby, tak se nám to nepodařilo. A na druhou stranu i křídelní hráčky Olomouce nám dneska daly z tohoto prostoru víc branek. Tady na tom poli jsme prohráli a nakonec i zásluhou zbrklé koncovky v závěru, kdy jsme nevyužili přesilové hry.“

Po většinu času sobotního utkání v Olomouci proti Slavii, tahaly za kratší konec domácí házenkářky. Všechno si ale vynahradily v závěru utkání, kdy po několika excelentních zákrocích teenagerky v domácí brance Míši Poláškové, z nichž bylo několik z říše snů, ale také takticky zvládnutý závěr utkání, kdy po vyrovnání stavu na 25:25, 28 sec. před koncem ze sedmičky nejlepší střelkyní utkání Slavistky Terezy Pokorné si Time team out vyžádal domácí trenér a po poradě, bylo jeho hlavním motem dohrát zbývající necelou půlminutku v dohledu hostující brankařky a pokusit se v posledních sekundách hry vytvořit si střeleckou pozici a na závěr zkusit zakončit. Odpovědnost na sebe v závěru nakonec vzala z levého křídla Martina Salčáková, která „přechytračila“ Markétu Šlejtrovou v brance Slavie, která několik minut před tim vystřídala v brance zkušenou maďarskou legionářku Petru Puszkai kterou trenér vystřídal, protože už asi neunesla tíhu  dramatických  okamžiků.  Drama však ještě nedosáhlo konce, výbuch nadšení domácích hráček ještě zchladilo vrácení závěrečného času na poslední čtyři sekundy, na které s údajně hostující trenér vyžádal Time team out. V domácích jakoby se snad ani krve nedořezal, za čtyři sekundy se totiž v házené snad mohou udít  mnohdy i zajímavé věci. Naštěstí závěrečný pokus kanonýrky Pokorné už do branky nedoplachtil, takže domácí děvčata mohla po zásluze slavit.

Vraťme se ale ještě na chvíli před utkání. Příliš optimismu na posledních trénincích před důležitým utkáním v domácím týmu nevládlo. Dvě hráčky základní sestavy už mají po operačních zákrocích (Salašová a Gajdošíková), takže jsou dlouhodobě mimo hru, před utkáním se k marodům přidala také opora mezi tyčemi Lucka Rašková která seděla jen v hledišti a už několik týdnů je mimo hru další z velkých opor Anička Patrnčiaková, tak alespoň pomohla při střelbě sedmiček. Viditelně po přestálém zranění nebyla ještě ani zdaleka Magda Kašpárková. Takže nejinak než torzem byl v sobotu pohled na náš tým. O to větší dík a uznání patří těm, které do utkání nastoupily, ale také těm, které holkám fandily z lavičky.

Slavistky přijely na Hanou sebevědomě byly si vědomy kvality, kterou jejich tým představuje, vždyť zatím v soutěži ztratily jediný bod po remíze s ambiciózním Pískem v hledišti je doprovázela na Hanou celá jejich generalita (prezident klubu Richard Toman, místopředseda Slavie PhDr. Jaroslav Schmidt a další z čelných předstvitelů klubu). Klub má před sebou start v Poháru EHF, když už úspěšně prošel jeho úvodní části. Pokud jde o vlastní průběh zápasu, jak už bylo uvedeno, za delší konec tahaly po většinu času Pražanky od prvních minut si vytvořily mírný náskok v polovině prvního poločasu vedly už 6:10, na  začátku poslední desetiminutovky už opět domácí družstvo stáhlo vedení soupeře na 10:11 a tři minuty před koncem poločasu bylo vyrovnáno, Hanačky se dokonce krátce dostaly do vedení 14:13, poločas však veda Slavia 14:15. Také druhý poločas začal lépe pro hostující tým, který navýšil vedení na rozdíl čtyř branek, ještě jednou se hostům podařilo navýšit vedení na rozdíl čtyř branek od poloviny druhého poločasu se však už hrálo víceméně naprosto vyrovnané utkání, v 18. min. byl stav 20:21, ve  21. min. bylo srovnáno 23:23, v závěru se do vedení dostalo domácí družstvo tři minuty před koncem, v začínající poslední minutě Slavia ze 7 m hodu vyrovnala a závěr jsme vylíčili v úvodu.

Auto foto: Miroslav Mazal