Hanačky doma překvapivě porazily Slavii

DHK ZORA Olomouc – DHC Slavia Praha 33:28 (14:13)

Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:5, 6:6, 6:8, 7:9, 10:10, 13:11, 14:12, 14:13 – 16:14, 18:19, 19:17, 21:18, 23:19, 26:20, 30:22, 31:24, 332:26, 33:27, 33:28.

Rozhodčí: Hanák, Pavlíček:    240  diváků     7 m hody: 3/3 – 1/1:   vyloučení: 1 – 3

Sestavy a branky:

DHK ZORA Olomouc:  Polášková – Hurychová 6, Závišková, Trumpešová, Kapsová, Jansová, Sovová 4, Kašpárková 7, Salčáková 3, Krajčovičová,  Severová 1 , Salašová 3, Gajdošíková 4, Řezníčková 2/2, Patrnčiaková 3/1.

Trenér: Jan HEGAR

DHC Slavia Praha: Serafínová, Šlejtrová,Hillebrandová – Janoušková 2, , Továrková 3, Míšová 1, Večeřová, Jačková, Tulipánová 1, Pokorná 7/1,  V. Fryčáková 2, M. Svobodová 5,  Chovancová,  V. Galušková 7, Chlupová.

Trenér: Jan SALAČ

Co zaznělo na tiskovce po zápase v Olomouci?

Jan Hegar, trenér Zory Olomouc: „Obě družstva byla oslabena o některé klíčové hráčky. My jsme z toho trošku měli obavy. Jsem rád že jsme z tohoto zápasu vyšli vítězně, ale v našem případě to bylo také tím, že jsme se v minulých zápasech trápili s proměňováním střeleckých příležitostí. V dnešním zápase musím družstvo pochválit za proměňování vyložených i spojkových šancí. V některých momentech to byl střelecký koncert, i tak se na to ale budeme muset soustředit dál. Takže výkon v té první půli, kdy to vypadalo, že nám soupeř trošičku odskakuje jsme dokázali ustát a v té druhé půli jsme zápas dostali pod kontrolu a ovládli jej. Byl to z naší strany kolektivní výkon. Musím pochválit Míšu Poláškovou a Markétu Hurychovou. Jsou to pro nás důležité body, protože pro nás je cesta do play-off stále otevřená.“

Jan Salač, trenér Slavie Praha: „Bude se mi hodnotit hůř než domácím, kterým gratuluji k vítězství. Nám bohužel dneska opět nevyšel první poločas. Začátky jsou vždycky špatný, dneska to bylo 2:0, vrátili jsme se do zápasu, ale bohužel jsme se nebyli schopní vypořádat s hrou přes pivota. Dostali jsme tam zbytečně moc gólů. Ačkoliv nás Míša Hillebrandová držela nad vodou, tak jsme nebyli schopní se ne držet, ale spíš jsme dotahovali. V druhém poločase těm stěžejním hráčkám, jak jste si všimli, tak Eliška Jačková nenastoupila. Má problémy se svalem ve stehně. Začaly nám tedy ubývat síly. Verča Galušková má také zdravotní problémy. Vznikly z toho takové dostihy. Dostali jsme 18 gólů v druhém poločase, takže bohužel dva body zůstávají v Olomouci a my se budeme muset o další poprat někde jinde.“

          Před sobotním utkáním proti Slavii nebyla v šatně Hanaček nálada příliš optimistická, K dlouhodobě zraněné Slovenské brankařce  Zuzaně Haládikové, přibyla ještě další spolehlivá ochránkyně domácí branky Lucka Rašková, která usedla po boku Zuzany v hledišti, aby na dálku povzbudily mladou Poláškovou v jejím nelehkém úkolu. Ani Slavia si nepřipadala na Hané příliš komfortně, jedna z jejích opor a tvůrkyně hry Eliška Jačková sice do Olomouce přijela po rozcvičení však spolu s realizačním týmem  usoudili, že jí zranění na hřiště nepustí. Ještě jednu absenci jsme v týmu Slavie zaznamenali, domácí odchovankyně Tereza Fryčáková, se zranila při tréninku v průběhu týdne, takže v Olomouci chyběla. Domácí děvčata vědomy si toho, že musejí mladou spoluhráčku v brance podpořit, vstoupily do zápasu bez respektu, od začátku se snažily čelit střeleckým pokusům zejména kanonýrkám v dresu Slavie Tereze Pokorné a Veronice Gajduškové. V brance Slavie se v prvním poločase nadmíru dařilo také brankařce Hillebrandové,  a i to pomáhalo Slavii, aby si udržovala mírný náskok, který jí vydržel až do samotného konce poločasu. Teprve dvě minuty před koncem poločasu se domácí s výjimkou prvních dvou minut na začátku utkání, podařilo vývoj otočit, vytvořily si dvoubrankové vedení, které v divoké přestřelce v závěru vyústilo v jeho poločasové vedení 14:13.

          Druhý poločas začal dvěma přesným zásahy z levačky Hurychové, Olomoucké střelkyně, především Magda Kašpárková se začaly trefovat a doslova vyhnaly Hillebrandovou z branky, o nic líp se nedařilo ani Makedonce Serafimové, kterou brzy vystřídala třetí z brankařského tria Šlejtrová, takže závěr znovu odchytala Hillebrandová. Druhý poločas se stal nakonec přestřelkou, vždyť kdy naposledy daly Olomoučanky za poločas 19 branek (asi jen proti Bánovcům). Pokud budeme hovořit o jednotlivých hráčkách, Poly Polášková, mladičká teenagerka v brance domácích se zhostila svého nelehkého úkolu se ctí a pochytala hodně těžkých střel Slavistek. Ze střelkyň se prosadily zejména Hurychová a Kašpárková, dařilo se také Gajdošíkové a z pivota nekompromisně zakončovala také Klára Sovová. Hostující celek spoléhal především na střelecky disponované spojky Pokornou a Galuškovou. Terezu Pokornou postihly v průběhu druhého poločasu křeče, musela ji tak z důvodu absence Jačkové zastoupit Magdalena Svobodová, která odehrála velké utkání. Ze strany trenéra Salače zazněla pochvala také na adresu dvou hostujících hráček Sokola Kobylisy Janouškové a Továrkové, které odehrály velké penzum  minut v utkání a vůbec se neztratily. Trochu nezvykle působilo střídání brankařek Slavie. Hillebrandová, která odchytala spolehlivě prvních 35 minut utkání  přepustila své místo postupně oběma dalším brankařkám, aby závěr znovu odchytala.  Dost  nezvyklé !!!

Autor textu: Václav Dobeš