Hanačky bez dvou opor přivezly dva body z Ostravy

Sokol Ostrava-Zábřeh – DHK ZORA Olomouc  20:25  ( 6:12)

Průběh utkání: 0:7, 4:7, 4:10, 5:12, 6:12 – 6:13, 9:13, 10:16, 10:18, 12:21, 14:24, 19:24, 20:25.

Rozhodčí: Pelech, Korčák      7 m hody: 2/2 – 2/2   vyloučení:  1 – 5

Sestavy a branky:

Sokol Ostrava-Zábřeh: Hronová, Glembková – Hirešová 1, Martináková 5/2, Dohnalová 3, Wowrová, Šimonová 2, šišková, Cholevová 6,  Jankovičová 3, Dvořáková .

Trenér: Tomáš BÁRTA

DHK ZORA Olomouc: Polášková, Hašlarová, Švábová – Gazdíková 5, Pšenicová 2, Veselá 2, Protivánková 6, Molíková, Kristková, Juřičková 1, Konvičná, Dobrovská 2, Rožková 7/2.

Trenér: Mgr. Lubomír KREJČÍŘ

Ano, dvě z největších opor družstva starších dorostenek musely v neděli odjet s družstvem mladších dorostenek k utkání do Plzně, aby se pokusily vykřesat jiskřičku naděje k tomu, aby i družstvo mladších dorostenek mohlo pokračovat i v příští sezoně v nejvyšší soutěži své kategorie., kam se dostalo do problémů částečně i necitlivým rozhodnutím o kontumaci utkání ve Zlíně. Družstvo v řádném termínu nemohlo ze zdravotních důvodů nastoupit k mistrovskému utkání a požádalo o přeložení. To však bylo z pro nás z nepochopitelných důvodů bez řádného vysvětlení kontumováno. No a samozřejmě body na kontě chybějí. Zejména po jakoby z mrtvých vstání obou ohrožených pražských klubů HC Háje a Sokol Vršovice. Víc už se v situaci kolem mladších dorostenek nechceme vrtat, důležité je, že plzeňská mise byla úspěšná, holky přivezly oba body a budou bojovat dále.

I z důvodu popsaného oslabení jely starší dorky  do Ostravy trochu nahlodány pochybnostmi, vědomy si kvality děvčat, které proti nim nastoupí. s tím nejsilnějším co má trenér Tomáš Bárta k dispozici. A že je tam několik velmi talentovaných hráček, v čele s hráčkou reprezentačního výběru W 16 Cholevovou, pyšnící se druhým místem v soutěži mladších dorostenek se 164 brankami a mezi staršími jich nastřílela už 91 a dalšími střelkyněmi, na příklad Martiňákovou, která má na kontě 118 branek v soutěži starších dorostenek, nebo posila z Karviné, hrající dosud za Sokol Karviná v mladším dorostu, která ma na kontě 129 branek  atd. Všechny obavy našich holek však padly hned od prvních minut utkání. Naše holky vlétly na soupeřky jako uragán, Poly Polášková v brance dala domácím děvčatům na srozuměnou, kdo je v brankovišti pánem a pustila první branku za svá záda až v 15. minutě, kdy už Olomoučanky vedly 7:0. Poté si Hanačky vybraly hluchou pětiminutovku, kdy dovolily domácím čtyřbrankovou šňůrou trochu upravit hrozivou bilanci z prvních minut   utkání  Hra se v dalším průběhu prvního poločasu částečně srovnala, poločas skončil vedením Hanaček 6:12.

Druhý poločas začalo domácí družstvo podstatně lépe než ten první, podařilo se jim stáhnout tříbrankovou šňůrou na 9::13, naše holky však měly stále průběh utkání pod kontrolou, na začátku poslední desetiminutovky navýšily své vedení na desetibrankový rozdíl 14:24, v závěru si ale dovolily luxus v podobě střeleckého  výpadku, když posledních devět minut hry prohrály 1:6 a umožnily tak soupeři upravit na přijatelný rozdíl. I když takový výpadek by se nemusel v některých budoucích dalších utkáních vyplatit, účel se kterým děvčata do Ostravy jela byl splněn a dva body se vezly na Hanou.

Pokud jde o celkový dojem z utkání, nešlo o tak oslnivé vystoupení jako v předchozím zápase proti Porubě, ale přesto holky odvedly zápas, který měl hodně parametrů, které se trenérům líbily. Brankařka Polášková odvedla kvalitní výkon ve kterém dominovalo 20 úspěšných zákroků, navíc se Poly zapojovala i do útočné činnosti, když zaznamenala dvě gólové asistence. Kristýna Hašlarová, která nastoupila na posledních osm minut byla úspěšná při dvou zákrocích. Absolutorium za svůj výkon zaslouží Julie Rožková když si připsala sedm brankových asistencí, naví proměnila bezpečně oba sedmimetrové hody a přidala 5 vstřelených branek ze hry. V podobném duchu se představila Adéla Protivánková, těžící především z perfektních přihrávek do pivota od Rožkové, navíc se zapojovala plně do práce v obraně. Hodně aktivity měly na svém kontě Dobrovská a Gazdíková a to nejen v útočné činnosti ale částečně také při osobním bránění rozehrávající střední spojky soupeře Jankovičové.  Z křídel odvedla nejvíc práce tradičně Tereza Veselá, která se zase zapsala do střelecké listiny, Juřičková byla hodně aktivní, střelecky se jí však už tolik nedařilo. Hodně prostoru ke hře měla Pšenicová, odvedla kvalitní výkon v obraně. Role Kristkové, Konvičné  i Molíkové, která nastoupla po nemoci byla jen epizodní. Z domácích hráček se prosadily zejména ty od kterých se to očekávalo, tedy Cholevová a Martiňáková s Jankovičovou. Hráčky vak prokázaly velkou míru házenkářského talentu..

Autor textu: Václav Dobeš