Hanačkám se první domácí utkání nadstavby vůbec nevydařilo.

DHK ZORA Olomouc – Sokol Poruba  29:33 (15:15)

Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:5, 3:7, 6:7, 6:8, 10:8, 12:10, 12:13, 15:13, 15:15 – 17:17, 19:18, 21:20, 21:23, 25:25, 26:27, 27:28, 27:31, 28:31, 29:33.

Rozhodčí: Fialová – Sovová               Diváci: 198        7 m hody: 6/4 – 3/3        Vyloučení: 5 – 3

DHK ZORA OLOMOUC: Polášková, Habermannová – Malinová 8/4, A. Kubálková 3 , Kräuterová, Protivánková 2, Horutová, Roupcová 4, Krejzlíková, Horáková , Vasiljevová 1, Možíšová 3 , Machačová 3, Daňková 2, K. Kubálková 3, Ešnerová.

Trenérka: Lucie Fabíková

TJ Sokol Poruba: Hřebejková, Shalimová –  Dybalová 6, Ka. Rajová 4, Farářová 6/3, Cabadajová 2, Kavalová 3, Křepelová 1, Misková, Vachtarčíková 2, Bestová, Žůrková, Hiraldo 3, Kalyhina 3, Kr. Rajová 3.

Trenér: Jaroslav Hudeček

Olomoucké házenkářky nastoupily k prvnímu domácímu utkání nadstavby vcelku kompletní, chyběla pouze jedna z opor Nikola Jansová, která doléčovala nějaké zdravotní neduhy, kterých v průběhu sezony nasbírala docela dost a trenéři družstva žen proto vytáhli z dorosteneckého týmu jednu z talentů domácích dorostenek Julii Horutovou, aby okusila atmosféru velké házené, která ji určitě čeká už od příští sezony. Od prvních minut nadstavbového střetnutí v Olomouci bylo zřejmé, že ostravské Sokolky přijely k zápasu správně nabuzené, nastoupily s cílem odčinit obě porážky s dnešním soupeřem ze základní části MOL ligy, které odsoudily Sokolky do role předposledního týmu soutěže, když musely bohužel bojovat o přežití, na což v minulých letech nebyly zvyklé, když často okupovaly i stupínky v play-off. Prvních osm minut Sokolky ovládly zcela hru a vytvořily si zázemí k ovládnutí celého zápasu. Domácí hráčky si však včas uvědomily nebezpečí a od stavu 3:7 zatroubily na poplach, převzaly iniciativu a třemi brankami vymazaly manko a plně změnily průběh utkání, když v dalších deseti minutám nastřílely postupně dalších šest branek proti jediné trefě hostů a upravily skóre na 10:8 ve svůj prospěch. Na začátku poslední desetiminutovky prvního poločasu se však znovu Sokolky zaktivizovaly a po úspěšné sedmičce neomylné Farářové se chytily i její další spoluhráčky a čtyřmi brankami v řadě znovu otočily vývoj na svou stranu v poměru 12:13. Hanačky vzápětí dvěma zásahy Malinové a jednou Kláry Kubálkové otočily na vedení 15:13, Sokolky však závěr poločasu znovu za pomoci sedmičky od Farářové srovnaly na poločasových 15:15.

Začátek prvních minut druhého poločasu vypadal, že se domácí tým jako by pustil s vervou do svého soupeře, ale ouha, zdání klame a po pěti minutách znovu zavelely na zteč Sokolky. Zejména se činila jedna ze sester Rajových – Karolína, která nasázela postupně tři branky a pomohla otočit skóre na stranu Sokolek 21:23. Druhou desetiminutovku zahájily lépe Hanačky, když se Sokolky na kratší čas opět střelecky odmlčely (09:43 – 17:33). Hanačky však bohužel toto zaváhání hostujícího celku nedokázaly lépe zúročit, třemi brankami pouze otočily skóre na 24:23. Poslední desetiminutovka zápasu se pak už nesla plně pod taktovkou Sokolek. A zase u toho byla Farářová a znovu se potvrdilo, jak důležitou hráčkou pro tým Jaroslava Hudečka je. Sedmička a navýšení vedení na 27:29.  V té době se bohužel naplnila černá pětiminutovky Hanaček. Několik neproměněných vyložených střeleckých pokusů, několik zahozených míčů, to vše hrálo do karet Sokolkám, které toho také dokázaly plně využít. Hanačky neproměnily ani ty nejvyloženější šance, a tak si musely vypít hořký kalich až do úplného dna. Sokolky si tak odvezly zasloužené dva body domů do Ostravy a také se z toho na ploše olomoucké haly radovaly.

Pozápasové ohlasy:
Lucie Fabíková, trenérka DHK Zora Olomouc:
 „Zápas byl naprostá katastrofa a stydím se za to, co jsme předvedly. Hráčky Poruby si zaslouží absolutorium za to, jak hrály, ty chtěly hrát, chtěly vyhrát a měly emoce, my nikoli.“

Jaroslav Hudeček, trenér TJ Sokol Poruba: „Tak z mého pohledu určitě radost, protože vyhrát v Olomouci je vždycky cenné, mají kvalitní celek a tohle utkání to potvrdilo, bylo neskutečně vyrovnané a rozhodovaly úplné maličkosti, myslím si, že trošičku i štěstí na naší straně, zachytaly nám obě dvě brankářky, tam byl začátek toho vítězného utkání. I obrana nebyla špatná, z toho pohledu jsem rád, že si zahrály všechny hráčky, protočily se, já jsem jim to slíbil, že dostanou více šancí, více prostoru a ony se toho chytly a dotáhly to do vítězného konce. Já jim za to moc děkuji a jen si přeju, aby si z toho odnesly to pozitivní, co je důležité do dalšího utkání.“

Autor textu: Václav DOBEŠ

Autorka foto: DHK ZORA –  Klára Sovová