Druhé kolo MOL ligy přinese už první zápasy favoritů

Svým druhým kolem pokračuje nejvyšší soutěž žen o následujícím víkendu. Zahajovací kolo před týdnem se sice obešlo bez větších překvapení, jednotlivé duely se odehrávaly podle předzápasových prognóz, favorizované celky své ambice naplnily a vstoupily do nového ročníku bez problémů. Nejvyrovnanější střetnutí se nakonec odehrálo na Hané, kde se konala repríza finále play-off z minulého ročníku, který skončil ziskem bronzu pro naše děvčata. Všichni měli na paměti rozložení sil z loňského ročníku WHIL, kdy družstva první pětice v utkáních se soupeři mimo tuto elitní skupinu ztratila body (doma bod s Porubou a v Praze oba se Slavií) paradoxně pouze s Veselím, které nakonec v českém play-out skončilo až poslední, s ostatními družstvy byla „elita“ stoprocentně úspěšná. Proto ani Olomoučanky nevstupovaly do domácího utkání 1. kola v roli favorita, ale výkon, který podaly v první třicetiminutovce ve střetnutí se Sokolkami byl výborný a ukázal výkonnostní možnosti družstva. Favorizovaný a zkušenější celek Poruby nakonec také především zásluhou skvěle chytající Roháčkové stáhl až na konečnou remízu, která určitě nebyla pravým vyjádřením poměru sil na hřišti, zejména v jeho první části. Nakonec byla spokojenost se ziskem bodu na obou stranách i když v řadách domácích většinou jen se skřípěním zubů.

Výsledky ostatních utkání se více méně očekávaly, loňští lídři Iuventa Michalovce v utkání s nováčkem HK Hodonín a český mistr Baník Most v hale druhého z nováčků – Bánovců, nasázeli soupeřkám „čtyřicítky“. Další dvojice „elity“ z minulého ročníku Šaľa, si poradila bez problémů v jižních Čechách v souboji proti Sokolu Písek naopak Slavia Praha po trochu rozpačitém výkonu vyhrála nakonec po boji se Zlínem jen dvoubrankovým rozdílem, když ambice měla rozhodně vyšší. V páteční předehrávce na Slovácku vyhrály překvapivě vysoko domácí Panenky nad soupeřkami zpoza česko-slovenské hranice, když spustily od prvních minut kanonádu, ve které dominovaly především Šustková, Soldánová, Lukšíková a rychlonohá Novotná. V nedělní předehrávce na Šariši vstoupil do nové sezony i domácí Prešov, který si předehrál své utkání s nováčkem z Hodonína a uštědřil nováčkovi už druhou porážku ze své cesty po „východňárských“ halách.

Program druhého kola připravil již nejméně dvě lahůdky příznivcům, dostane se už na vzájemná utkání favoritů, do nichž můžeme směle zařadit zápasy Duslo Šaľa – Baník Most, ale také Sokol Poruba – Slavia Praha. V obou těchto případech si můžeme být jen těžko jisti konečným výsledkem zápasu. Velmi zajímavý může být duel v Písku, kde domácí přivítají svého soupeře z play-out minulé sezony, půjde tedy opět o jakousi odvetu a ani vysoké vítězství Veselí před týdnem ještě nemusí být zárukou vítězství. Zajímavé mohou být i česko-slovenský souboj ve Zlíně, kde přivítají nováčka Bánovce n. Bebravou, i když zde vidíme favorita v domácím celku, stejně tak jako ve slovenském derby pod Trenčínským hradem, kde přivítají slovenského mistra Iuventu Michalovce, která bude chtít prokázat, že obavy některých kritiků o značné oslabení hráčského kádru proti minulé sezoně není na pořadu dne.

Olomoucké družstvo zajíždí na Šariš k utkání proti soupeři, se kterým se mu v předchozích vzájemných střetnutích vždy dařilo, všech šest utkání jak v Olomouci, tak i v Prešově skončilo výhrou Hanaček. Oba soupeři se střetli v přípravě před sezonou na turnaji v Šaľe a na Poháru míru v Olomouci, když Zora v Šaľe vyšla z utkání vítězně (36:27), v Olomouci skončilo utkání remízou 24:24. Z obou utkání, ale i střetnutí v minulých ročnících nelze jednoznačně stanovit, které z družstev by mohlo mít v sobotu v Prešově navrch. Letošní turnajová utkání byla přípravou, hodnotit v nich výkon hráček, ani výsledky by nebylo zcela objektivní, jediné měřítko snad jen tolik, že na příklad v olomouckém utkání nenastoupily v obou týmech brankařské jedničky – Rašková ze Zory a Gubíková v dresu Prešova. Vypozorovat se snad dalo pouze to, že Prešov je v letošní sezoně ve velmi dobré formě, že pravděpodobně zase půjde o vyrovnaný souboj a že hráčky Prešova vede zkušený trenér a velký „lišák“ Dušan Daniš, který se bude moci spolehnout především na spojkovou řadu Bačíková, Šutranová, Harčarufková, rychlá křídla, z nichž se v neděli prosadila především mladičká Popovcová a výborné branakřy a to nejen Gubíkovou. Olomoučanky pojedou do Prešova s vědomím, že je čeká velmi kvalitní a těžký soupeř, budou chtít podat výkon na hranici svého maxima, k utkání přistoupit sebevědomě s plným nasazením, vědomy si své síly, ale také absolvované kvalitní přípravy pod vedením svých nových, ale také zkušených trenérů.

Rozpis zápasů 2. kola MOL ligy:
(všechna utkání se hrají v sobotu 9. září)

15:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa – DHK Baník Most
15:00 hod.: TJ Sokol Písek – SHK Veselí n. Mor,
17:00 hod.: HC Zlín – HK Sokol RMK Bánovce n. Bebravou
18:00 hod.: DHC Sokol Poruba – DHC Slavia Praha
18:00 hod.: ŠŠK Prešov – DHK ZORA Olomouc
19:00 hod.: HK AS Trenčín – Iuventa Miuchalovce

Volný los ve 2. kole má HK Hodonín

Václav Dobeš