Domácí už vedly o deset branek, nakonec zachraňovaly dva body

DHK ZORA Olomouc – SHK Veselí n. Mor.  25:24  (11:6)

Průběh utkání: 2:0, 2:3, 7:3, 9:4, 9:6, 11:6 – 14:7, 16:9, 18:9, 20:10, 21:13, 21:18, 23:19, 23:23, 24:23, 24:24, 25:24.

Rozhodčí: Hanák, Pavlíček,         350 diváků        7m hody: 1/1 – 8/6         vyloučení: 5 – 5.

DHK ZORA Olomouc: Rašková, Polášková – Hurychová, Růžičková 4/1, Kapsová, Jansová 2, Sovová, Kašpárková, Salčáková 4, V. Fryčáková, Severová 5, Kubáčková 5, Salašová 2, Gajdošíková 1,Chlandová, T. Fryčáková 2.

Trenér: Jan HEGAR

SHK Veselí n. Mor.: Lekešová, Hřebejková – Olšovská 5/1, Zemčíková, Novotná 4/2, Lukšíková,  Vinklárková 3, Šustková 4/3, Valovičová, Klimešová Kat., Divílková, Kutálková, Soldánová 1, Veselková 7.

Trenér:  Ľuboš, HUDÁK

Jan Hegar, trenér Zora Olomouc: „Jsme rádi za to, že jsme dokázali zvítězit, protože jsme byli v tomto týdnu v dost rozhozeném stavu co se týká zdravotní kondice hráček. Nevěděli jsme do poslední chvíle, zda nastoupí Salašová a nakonec odehrála výborný poločas. Některé hráčky nastoupily po nemoci. Bylo vidět, že jsme drželi dlouho zápas pod kontrolou, ve druhé půlce se začal stav otáčet změnou hry Veselí na dva pivoty. Myslím si však, že jsme vytvořili šance a kvůli tomu, že jsme je neproměnili, z toho nakonec bylo drama až do konce.“

Nesmírně si cením bojovnosti a nasazení družstva v tak důležitém utkání. Naší hlavní oporou byla Lucie Rašková v bráně, která podala vynikající výkon stejně jako Lucie Severová. 40 minut jsme drželi vynikající koncentrovaný výkon. Bohužel v posledních 20 minutách se nám vytratila koncentrace a důraz v obranné činnosti a hlavně při proměňování vyložených šancí. Neproměnili jsme 8 šancí z proskoku a rychlého útoku a proto jsme téměř ztratili vyhrané utkání. Právě koncovka ve vyložených šancích nás delší dobu trápí . Snad si v dalších utkáních s tímto nedostatkem poradíme lépe. Utkání jsme ale nakonec zvládli a velmi důležité body jsou na našem kontě. Děvčatům za to patří pochvala a uznání. Nyní se budeme snažit dovézt nějaký bodík ze hřišť silných soupeřů.  Držte nám palce.

Ľuboš Hudák, trenér Veselí n. M.: „Vzhledem k tomu, jak jsme zápas dohráli, s kolika chybami a neproměněnými šancemi, kterých bylo strašně moc a některé byly doslova školácké… Konečný výsledek vypadá, jako by zápas byl dramatický. Můžeme děkovat za tento výsledek a možná jsme mohli, i když by to bylo nespravedlivé, ukradnout ještě aspoň bod.“

Jedno z klíčových utkání adeptů k postupu do českého play off se hrálo v sobotu v podvečer v hale DHK ZORA v Olomouci. Domácí Zoře se v předchozích utkáních podařilo vymazat už pětibodou ztrátu, kterou měla na svého soupeře a dokonce se dostala o bod před Veselí. Cílem pro sobotní utkání tedy bylo tuto malou výhodu ještě zúročit a pokračovat v navyšování svého náskoku už s vědomím toho, že naše družstvo v následujících kolech čeká velmi nepříjemná série utkání s těmi nejlepšími a nesilnějšími soupeřkami. Začne to hned za týden na Zemplíně, kde nás bude čekat slovenský mistr Iuventa Michalovce, další týden mají naše děvčata volný los, pak je čeká na Slovensku další super soupeř Šaľa, po které následuje reprezentační pauza s kvalifikačním  dvojzápasem proti Dánsku a sérii proti nejlepším zakončíme hned ve čtvrtek 29. března v Praze proti Slavii. Nečeká nás tedy vůbec nic lehkého, musíme a chceme však věřit, že s prázdnou z těchto duelů, které všechny hrajeme na hřištích soupeřů domů nepojedeme.

Ale zpátky k sobotnímu utkání. Začátek se vyznačoval zejména střeleckými pokusy jedné z nejlepších kanonýrek soutěže Márie Olšovské, jejíž pokusy však Lucka Raškova v domácí brance bravurně likvidovala, když si v prvních 15 minutách připsala sedm úspěšných zákroků, včetně zlikvidování sedmičky z ruky Kateřiny Novotné. Hostující střelkyně se vůbec v první části zápasu nevyznamenaly, ze šesti branek, které padly do domácí branky jich daly polovinu ze 7 m hodů. V olomouckém dresu se v prvním poločase trefilo hned pět děvčat, žel každá vždy jen dvakrát, přesto se domácím podařilo, po úvodním  vyrovnaném průběhu, odskočit na poločasový pětibrankový rozdíl. Žádná velká změna ve vývoji skóre se neočekávala ani po změně stran, domácí zahájily druhou polovinu zápasu třemi brankami z dálky v podání střelkyň Kubáčkové a Růžičkové, další vývoj pokračoval téměř strojově vždy dvěma trefami domácích proti jedné z ruky střelkyň Veselí až do 12. minuty, kdy Salčáková střelou přes celé hřiště do prázdné branky soupeře navýšila na 20:10.

Tento moment jakoby byl signálem pro soupeře ke stíhací jízdě. V mezidobí mezi 12. a 21. minutou druhého poločasu nastřílely Veselanky osm branek, proti jediné v podání domácích hráček a ty se začaly obávat o výsledek zvlášť, když pokračovala střelecká mizérie domácích a rázem to bylo 23:23. Závěr však patřil třem šťastným střelám Lucky Severové, která nastřílela poslední tři branky domácích a stanovila tak alespoň nejtěsnější  bodový zisk pro domácí. Za zmínku stojí jistě střelecký koncert zkušené  slovenské odchovankyně Šaľy Evy Veselkové, která nastřílela ve druhém poločase sedm branek, když svou rychlopalbu zahájila v 10. minutě druhého poločasu a skončila ji v poslední minutě, když byla autorkou vyrovnávací branky Veselí na 24:24.

Utkání to bylo zajímavé, pro diváky jistě atraktivní, které mělo dvě velké postavy, v dresu domácích jistě brankařku Lucku Raškovou, která svými 24 úspěšnými zákroky hodně potrápila hostující střelkyně a na druhé straně, trochu „sváteční“ střelkyni Evu Veselkovou, která zase ve druhé půli svými sedmi brankami potrápila Lucku Raškovou a celý náš tým. V každém případě však nutno říci, že výhra domácích byla naprosto zasloužená a  jakákoliv ztráta bodů by byla z pohledu domácích hodně nespravedlivá. Je třeba ještě poukázat, bez jakýchkoliv soudů na průběh utkání na abnormální rozdíl v počtu zahrávaných sedmimetrových hodů na obou stranách. Domácí družstvo zahrávalo jediný sedmimetrový hod a to hned z prvního útoku na začátku zápasu za hrubý faul, na druhé straně proti domácím jich bylo v průběhu zápasu zahráváno osm .