Bánovce už nejsou poslední

Dvě vysoké výhry  favoritů nad outsidery, dvě remízy v česko – slovenských duelech, divoká změna výsledku  v derby a Hané a úprk  Bánovců z poslední příčky o tři místa vzhůru, to všechno viděli příznivci v utkáních 19. kola MOL ligy. Dvě vysoké výhry favoritů, jednu v Mostě kde přivítali nováčka z Hodonína a poslali ho domů s dvanáctibrankovou porážkou a druhou v Praze na Slavii, odkud odjel Písek s porážkou ještě o gól vyšší.  Dvě  plichty se zrodily  v utkání favoritů v Ostravě v utkání Poruby  proti Šaľe,  a v dramatickém utkání ve Zlíně, kde hrál Prešov. Divoký výsledkový kotrmelec se skoro podařil Veselankám, které těsně před polovinou druhého poločasu prohrávaly v Olomouci 30:20, aby v poslední minutě hrály za vyrovnaného stavu reálně o dva body. Nakonec proti byla Lucka Severová, která zajistila domácím zaslouženou výhru 25:24. Prozatímní úspěšný úprk z posledního místa v tabulce hned o tři místa se podařil posledním Bánovcům, které v utkání pravdy proti Trenčinu přenechaly svému soupeři roli „Černého Petra“.

Zajímavostí 20. kola bude současný, páteční termín všech šesti zápasů, což se je v naší soutěži k vidění jen velmi sporadicky. První trojici utkání uvidí příznivci v českých halách, od odpoledního tradičního termínu v 15:00 hod., kdy u Otavy přivítají duel dvou pěti bodových sousedů v tabulce Sokola Písek a Bánovců. Od 17:00 hod. se hrají dvě ryze česká utkání. Ve Veselí přivítají Slavii Praha, která se bude snažit posílit své ambice na zisk medaile za celkové pořadí v interlize, kde je zatím v čele česká dvojice  Most – Slavia. Veselí zase bude v domácím prostředí usilovat o posílení ambicí na postup do play-off. Jediné ryze čisté derby kola bude na pořadu ve stejném čase v Hodoníně, kam zamíří Zlín, který před týdnem po osmi porážkách v řadě získal konečně alespoň jediný bod. Od 18:00 hod zahajuje v Trenčíně utkání Trenčín – DHK Baník Most, ve které bude vysokým favoritem český mistr mistr. Ve stejném čase, tedy v 18:00 hod. začíná na Šariši utkání ŠŠK Prešov – Sokol Poruba. Očekává se vyrovnaný souboj, ve kterém se Poruba pokusí vrátit Prešovu na jeh půdě porážku z podzimní části, kterou Slovenky Sokolkám uštědřily v poměru 20:23. Volný los ve 20. kole bude mít Slovan Duslo Šaľa.

Posledním utkáním sobotního programu bude utkání na Zemplíně, kam přijedou naše děvčata, navázat na úspěšný výsledek, kterým trochu zaskočily Iuventu na podzim, když vyhrály v domácím prostředí 24:23. Podobný výsledek není nijak ojedinělým, bilance vzájemných zápasů obou soupeřů v zápasech v Olomouci je poměrně vyrovnaná, zatím jsme na Hané sehráli 16  zápasů, sedm z nich vyhrálo naše družstvo, v osmi se radovalo slovenské družstvo a jedno skončilo nerozhodně. Trochu jiná bilance je samozřejmě ze zápasů hraných v Michalovcích, i v nich však naše družstvo dokázalo v minulosti 3 krát vyhrát, poslední vítězný zářez našeho družstva se uskutečnil v roce 2009, tedy před osmi lety, tehdy jsme odjížděli s výhrou 25:28. Úspěšnou vítěznou sérii jsme zaznamenali v letech 2007 – 2012, kdy jsme vyhráli v Olomouci pětkrát v řadě za sebou. To je však bohužel už většinou pouze historie a když je v některých případech už dosti letitá, výhra s tak slavným a úspěšným soupeřem potěší vždycky. Iuventa v posledních letech prudce otočila kormidlem ve prospěch slovenské házené, když přestala prosazovat do sestavy většinou odkvétající hvězdy Evropského kalibru, které jim však přinášely tituly a medailové úspěchy. V dnešní sestavě Iuventy už najdeme jen několik zahraničních jmen, dvě Ukrajinky – brankařku Yablonskou-Bobal (ta se však minulý týden zranila a sezona tak pro ni asi skončila) a Kot, Makedonku Antikj a minulý měsíc doplnili do kádru srbskou spojku Milicu Čovič. Iuventa to však už nejsou pouze cizinky, oporami je několik slovenských reprezentantek, především – spojky Wollingerová, Habánková a Rebičová, rychlonohé rtuťovité křídlo Holešovou, patřící mezi nejlepší střelkyně interligy do TOP 5 a pivotka Kišíková. V družstvu jsou však i další kvalitní házenkářky, ke kterým patří zejména pivotka Trúnková, která přišla před sezonou z ŠKP Bratislava, nebo naturalizovaná Ukrajinka Fiľková. Trenér František Urban tedy má stále z čeho vybírat, navíc, když dorůstají stále další mladé talenty v družstvech dorostenek. Naše družstvo pojede na dlouhou cestu na východ, pokusit se navázat na předchozí úspěšné výsledky a přivézt na Hanou nějaký ten bodík, který by se při konečném účtování moc a moc hodil.

 Rozpis zápasů 20. kola MOL ligy

Všechna utkání se hrají v sobotu 3. března 2018

15:00 hod.: Sokol Písek – HK Sokol Bánovce n. Bebr.

17:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – DHC Slavia Praha

17:00 hod.: HK Hodonín – HC Zlín

17:30 hod.: Iuventa Michalovce – DHK ZORA Olomouc

18:00 hod.: HK AS Trenčín – DHK Baník Most

18:00 hod.: ŠŠK Prešov – DHC Sokol Poruba

Volný los má HK Slovan Duslo Šaľa

Autor textu: Václav Dobeš