Bánovce už mají také první body

Dvě velká překvapení se zrodila v minulém kole. To první má na svědomí pražská Slavia, nebo chcete-li Sokolky z Poruby, z jejichž vzájemného duelu se zrodila trochu nečekaná výhra Poruby v pražském Edenu, i když Slavia už před týdnem ve Zlíně málem přišla o body. Druhé velké překvapení se pak zrodilo na Slovensku, když domácí Bánovce získaly své první body v letošní sezoně, což má na svědomí jak bojovnost domácího celku a střelecké představení expartizánské kanonýrky, někdejší nejlepší střelkyně soutěže Klaudie Michnové, autorky 15 branek, tak i potvrzení toho, jak nepostradatelnou hráčkou pro Zlín je jejich nejúdernější spojka Michaela Sobieská, která chyběla Zlínu v posledních pěti utkáních  a Zlín v nich pětkrát odešel ze hřiště bez bodu.  Vyrovnané utkání MOL ligy se hrálo v Mostě, kde si domácí připsaly dva důležité body do konečné bilance, první výhru výhru v Evropském poháru se jim však získat nepodařilo a se soutěží se v posledních dvou utkáních ve Švédsku a Norsku rozloučí před branami čtvrtfinále. Zbývající utkání soutěže už skončila bez překvapení, naopak, Iuventě Michalovce se podařilo ve slovenském derby proti Trenčínu pokořit hranici 40 vstřelených branek (42:28), Veselí v zápase se soupeřem ze závěru tabulky – Pískem se to jen velmi těsně nepodařilo (39:24).

Naše děvčata po nemastně – neslaném výkonu před týdnem v Ostravě se podařilo rehabilitovat svůj výkon a i když se hra ještě ani zdaleka nevrátila do období před ostravským kolapsem, zejména snížení nepřesností střelby a rozehrávky a hra trochu trpěla nervozitou. V závěru prvního poločasu a druhý poločas už se blížil tomu, co by chtěla děvčata a jejich trenéři ve všech zápasech produkovat . Věřme, že i do dalších zápasů se bude herní pohoda i nadále zvyšovat a zejména cenné body budou na jejich konto naskakovat.

Šestnácté kolo nejvyšší soutěže házenkářek  bude mít už tradičně jednu středeční předehrávku spojenou se startem českého lídra v Evropském poháru, který se ale už po porážce v rumunském Zalau stal pro zbývající dvě utkání ve Švédsku a Norsku, jen labutí pístní a start v Poháru EHF pro tuto sezonu pro Černé anděly prakticky skončil.  Předehrávka se týká utkání ve Zlíně, které se tam uskuteční 31. ledna 2018 v 18:00 hod.  Dvě utkání hraná na Slovensku lze směle zařadit jako šlágry kola. Zejména v Šaľe je možno očekávat hodně vyrovnané, ale také hodně vypjaté utkání, vždyť jde o souboj dvou sousedů v tabulce, kteří mají ještě namířeno na zisk medaile za umístění v MOL lize. Podobný punc splňuje také druhé střetnutí hrané na Slovensku, které má navíc pověst utkání v němž se nedařívá praýskému favoritovi, vždyť Slavia zažila už dvakrát  v posledních dvou sezonách  porážky, v minulé sezoně podlehla na Šariši 27:23 a v této sezoně dokonce v Praze Edenu 25:21. I v tomto zápase se dá očekávat vypjatá atmosféra a snaha o odvetu. V Písku  přivítají Iuventu Michalovce a utkání by mělo být jasnou záležitostí Slovenek, naopak zajímavé může být střetnutí v Ostravě, kam přijíždí na souboj Sokolek Slovenské Bánovce. Před týdnem doma vymazaly Bánovce ze svého konta nepříjemnou nulu a v Ostravě mohou jen překvapit. Poruba má v této sezoně na svém kontě už několik klopýtnutí, na příklad  doma prohrála jak s Prešovem, tak i s Veselím a každé zaváhání si už nemůže dovolit a bylo by hodně nepříjemné.

Naše děvčata mají před sebou soupeře, který je letos úplným nováčkem nejvyšší soutěže a to také potvrzuje svým postavením po polovině soutěže, kdy získal čtyři body za domácí výhry nad slovenskými týmy Trenčínem a Bánovcemi . Máme ale ještě stále před očima  nepříjemnou sprchu, kterou jsme si přivezli z Hodonína před dvěma lety, kdy ještě jako prvoligový celek nám uštědřil nepříjemnou lekci v podobě vyřazení v Českém poháru. Samozřejmě liga není pohár, ale každé zaváhání mrzí a musíme ho mít na paměti, aby se neopakovalo.  Družstvo Hodonína je sice nováčkem MOL ligy, má však ve svém středu jednak jedno z nejlepších současných křídel ligy Annamáriu Patrnčiakovou, která má na svém kontě už více než stovku nastřílených  branek, několik hráček prošlo družstvem  Zlína (Pospíšilová, Gärtnerová a řada dalších), velmi dobře si vedou mladičké spojky Kalinová, Višňovská, Smetková, ale také zkušená Míša Budayová, také bývalá dlouholetá hráčka Zlína. Družstvo Hodonína je družstvem, které v dobrém smyslu čeří hladinu a může nepříjemně překvapit každého soupeře. Naše holky si musejí dávat velmi dobrý pozor na jakékoliv zaváhání  musejí hrát naplno od začátku až do konce, nesmějí ani na chvíli povolit a hrát na doraz za každé situace.

Autor článku: Václav Dobeš