59. ročník Poháru míru se blíží

Nejdelší tradicí z turnajů na klubové úrovni se z českých klubů může pochlubit právě turnaj žen v Olomouci. Letošní turnaj bude pořádán už po padesátédeváté a za rok nás tedy čeká velké jubileum. První ročník se hrál už v roce 1957 a pouze v letech velkých katastrof muselo být jeho pořádání přerušeno. Poprvé to bylo v roce 1965, kdy z důvodu požáru a úplného zničení šaten v areálu házené a podruhé pak v roce 1997 po ničivých povodních, kdy byla úplně zničena hrací plocha ve sportovní hale.

V předlouhé historii turnaje jsme měli příležitost vidět v akci řadu předních evropských týmů, účastníků Ligy mistrů, často také využívali reprezentační trenéři turnaj k přípravě českých a československých reprezentačních celků žen, juniorek a dokonce opakovaně startovalo na turnaji i reprezentační družstvo bývalé NDR. Také letošní obsazení turnaje, slibuje jak už je tradicí, svou kvalitu. Mezi pěticí účastníků přivítáme trojici vicemistrů svých zemí a držitele stříbrných medailí družstev Litvy (Źalgiris Kaunas), Rakouska (MGA Fivers Wien) a Slovenska (Duslo Šaľa) a zbývající dva jsou držiteli bronzových medailí – slovenský ŠŠK Prešov a český domácí celek Zory Olomouc. Takže o kvalitě netřeba pochybovat.

V přechozích 59 vítězů turnaje si nejvíc vavřínů – 19 odneslo domácí družstvo, které ale také samozřejmě startovalo na všech turnajích. Šest prvenství má na svém kontě Duslo Šaľa, 5 x vyhrály Topolníky, po třech výhrách zaznamenaly repr. družstvo žen a juniorek, ale také německý bundesligový TV 05 Mainzlar. Po dvou výhrách si připsaly Partizánske a Prešov, ostatní vítězové vyhráli vždy pouze jednou, z českých týmů to byly Otrokovice, Bohemians Praha a Sokol Písek, ze slovenských týmů Inter, Štart a Chirana Bratislava, Hlohovec a Iuventa Michalovce, z německých Empor Rostock, Magdeburg a Thüringer, dvakrát byly úspěšné polské celky Chorzów a Jelenia Góra a jedno vítězství zaznamenaly ukrajinské Záporoží v té době hrající nejvyšší soutěž SSSR a rumunské Baia Mare. Turnaj O Pohár míru se bude hrát od pátku do neděle 25. – 27. srpna 2017

Program turnaje:
Pátek
17:30 MGA Fivers Wien – DHK Zora Olomouc
19:00 ACME Žalgiris Kaunas – ŠŠK Prešov

Sobota
09:00 HK Slovan Duslo Šaľa – MGA Fivers Wien
10:30 DHK Zora Olomouc – CME Žalgiris Kaunas
15:30 ŠŠK Prešov – MGA Fivers Wien
17:00 HK Slovan Duslo Šaľa – CME Žalgiris Kaunas
18:30 ŠŠK Prešov – DHK Zora Olomouc

Neděle
09:00 HK Slovan Duslo Šaľa – ŠŠK Prešov
10:30 MGA Fivers Wien – ACME Žalgiris Kaunas
12:00 DHK Zora Olomouc – HK Slovan Duslo Šaľa

Informace o účastnících a další novinky budeme postupně doplňovat.
Václav Dobeš