Hanačky bojovaly jako lvice snad se jim to vyplatilo

SHK Veselí n. Mor. – DHK ZORA Olomouc 24:25  (13:15)

Průběh utkání: 0:1, 2:2, 3:5, 4:7, 5:9, 6:11, 8:12, 10:13, 11:14, 13:15 – 13:17, 15:19, 18:20, 19:21, 22:23, 23:25, 24:25.

 Rozhodčí: Kralíček, Letev     320    diváků       7 m hody:  3/3 – 1/0          vyloučení:  1 – 1

Sestavy a branky

SHK Veselí n. Mor.: Hřebejková, Nejezchlebová – Víchová 1. Novotná 4, Štipčáková 3, Vodná 2, Lukšíková, Michálková, Kutálková, Partorková 7/1, Kubáčková 4, Boorová 3/2.

Trenér: Ľuboš HUDÁK

DHK ZORA Olomouc: Haládiková, Rašková, Polášková – Trumpešová, Kapsová 3, Jansová 3,  Sovová 1, Protivánková, Kašpárková 9, Salčáková 3, Krajčovičová, Gadošíková 1, Řezníčková, Patrnčiaková 5, T. Fryčáková.

Trenér: Libor MALÍNEK

Zaslechli jsme na tiskovce:

Luboš Hudák, trenér SHK Veselí n. M.: „Celý zápas jsme dotahovali náskok soupeře a nakonec jsme to i otočili. V důležitých chvílích jsme pak ale doplatili na nevyužité šance a na technické chyby. Dnes jsme zápas neprohráli v obraně, ale tím, že jsme neproměnili čisté šance.

Libor Malinek, trenér DHK Zora Olomouc: „Bylo to bojovné utkání, ve kterém se obě družstva nadřela na góly. Jsme spokojeni s výhrou, ke hře bych měl nějaké výtky. Je škoda, že když už vedeme o čtyři branky, nedokážeme tam dát ještě něco, abychom soupeře dorazili. Výsledek se pak tahal až do konce.“

               K jednomu z klíčových zápasů se vydaly v sobotním podvečeru olomoucké házenkářky do jámy lvové reprezentující  slováckou baštu ve Veselí. Postrádaly ve svém středu jednu ze svých největších opor do které se v letošním ročníku pasovala  Iva Závišková patřící do okruhu bezmála sto členného okruhu elitních střelkyň, když k nepříjemnému zranění přišla paradoxně nikoliv při lítých bojích v interligových bojích, ale ve Velké Bystřici, když  tam hájila, barvy mateřského klubu z Velkého Meziříčí v druholigovém zápase. Na Slovácku tedy chyběla a bude ještě pár zápasů chybět a to nejen v utkáních v dresu Zory, ale i v zápasech zmiňovaných druholigových bojích. V sobotu ve Veselí za ni zaskočila další z mladých elitních kanonýrek v dresu  Hanaček Magda Kašpárková, která si do listiny střelkyň zapsala letos svou rekordní devítibrankovou trefu a už se začíná také blížit stometrové hranici. Olomoučanky začaly svůj souboj na dálku  s Jihočeškami, kterým před týdnem podlehly stejným rozdílem branek v Písku a který  v sobotu ve stejnou dobu jako Hanačky v Veselí, bojovaly na Slovensku o povinné body s posledním týmem tabulky v Bánovcích (vyhrály tam 15:28), začaly ve Veselí skvěle. Zahryzly se do soupeřek jako   hladové šelmy a od prvních minut udávaly ráz utkání. V osmé minutě vedly 2:5, krátce po poločase utkání vedly 6:11 a byť se domácí děvčata snažila seč mohla, dotáhla se hlavně zásluhou agilní Pastorkové pouze na jednobrankový rozdíl, který ještě Hanačky těsně před koncem poločasu upravily na konečný poločasový rozdíl 13:15.  Hanačky ani po změně stran nepolevily v aktivitě, těsně po přestávce navýšily své vedení na 13:17, ale také domácí hráčky přiložily pod kotlem a z utkání se postupně rodilo drama, když domácí postupně snižovaly z náskoku Hanaček a domácí poprvé vyrovnaly a dokonce se dostaly po prve do krátkého vedení, trvajícího ale jen  dvě minuty. Hostující družstvo záhy opět získalo vedení  a po dramatické koncovce, kdy se Hanačkám podařilo získat dvoubrankové vedení naše holky nejtěsnější vedení ubráníly.

               Těsně před koncem základní části, která se však prodlouží o finálovou část Českého poháru a kvalifikační utkání se Švédskem o postup na EURO 2020. Ve hře o postup do play-off jsou momentálně na české straně ještě aktuálně dva týmy – Olomouc a Písek. Zatímco Olomoučanky mají před sebou ještě tři velmi obtížná utkání a to doma  s Michalovcemi a se Šalou a v Hodoníně a mají momentálně proti Písku náskok tří bodů, musejí tedy získat na své kolegyně (Písek) ještě minimálně citované tři body. Hodně si slibují od iutkání v Hodoníě, ale chtějí také zabodovat alespoň s jedním ze slovesné dvojice Michalovce  Šaľa. Písek má předehráno už utkání v Michalovcích, do konce soutěže mu tedy ještě zbývá sehrát už jen dvě utkání – v sobotu ve Veselí a  po reprezentační přestávce v Mostě. Prakticky to tedy znamená pokud by Písek uspěl ve Veselí a Hanačky nespěly proti Michalovcům,  přiblížili by se Hanačkám na rozdíl jediného bodu a musely by získat dva body v Mostě. Hanačkám v případě neúspěchu proti Michalovcům, by mělo stačit získat jediný bod v Hodoníně, protože mají lepší vzájemné zápasy proti Písku. No za týden bude po utkání Písku ve Veselí jasněji.

Autor textu:  Václav DOBEŠ

Foto Zdeněk Hynek