Zahajovací kolo interligy házenkářek

          V pátek a v sobotu, tedy poslední dva prázdninové dny letošního léta se znovu otevřou brány interligových kolbišť, aby zahájily první kolo 18. ročníku interligové soutěže, která teprve podruhé bude hrána  v plném počtu, za účasti osmi českých a šesti slovenských týmů. Poprvé se podařilo plný stav naplnit jen v sezoně 2010/11, tedy před dlouhými devíti lety. Oba slovenští nováčkové – MŠK/HC DAC Dunajská Streda a HK SPORTA Hlohovec  se mezi interligovou elitu dostávají úplně poprvé, českému postupujícímu HK Hodonín se to podařilo po roce, kdy sestoupil do české první ligy.

Nový ročník interligy zahájí v pátek na Slovácku čtvrtý tým české části interligy SHK Veselí n Mor., který v uplynulém ročníku českého play-off neuspěl v souboji o bronz proti Sokolu Poruba a jeho soupeřem bude bronzový slovenský tým Duslo Šaľa, který dlouhodobě stříbrnou pozici mezi slovenskými družstvy ztratil už v semifinále loňského slovenského play-off, když byl vyřazen družstvem Prešova. Všechna zbývající utkání prvního kola jsou na pořadu v sobotu 31. srpna. Netradičně už od 14 hodin nastoupí v moravském derby v Olomouci domácí ZORA Olomouc proti Sokolu Poruba. Zajímavostí tohoto duelu je skutečnost, že obě družstva hrají už potřetí v řadě proti sobě v zahajovacím prvním kole soutěže. První se slovenských nováčků soutěže DAC Dunajská Streda bude mít za soupeř v první kole českého mistra DHK Baník Most. Naopak slovenský mistr Iuventa Michalovce přivítá ve své Chemkostav aréně českého nováčka HK Hodonín. Český stříbrný tým minulé sezony Slavia Praha přivítá Jihočeský Sokol Písek, a musí si dát dobrý pozor, na to aby neztratila první body proti Sokolkám podobně jak se jí to „podařilo“ v minulé sezoně v Písku, kdy se oba soupeři rozešli smírně po remíze 21:21. Jediné vzájemné derby mezi dvěma slovenskými týmy uvidí premiérově v Hlohovci, kde nováček HK Sporta přivítá poslední tým minulé sezony Sokol Bánovce nad Bebravou a nováček tak má velkou šanci připsat si hned v prvním kole premiérově první interligové body. V posledním sobotním utkání přivítají v podvečer ve Zlině soupeře ze Šariše, kterému se na závěr minulého ročníku podařilo zaskočit v semifinále slovenského play-off   svého soupeře ze Šaľy a připravit ho tak o zisk slovenského stříbra. Zajímavostí duelu byla skutečnost, že v obou vzájemných utkáních jak ve Zlíně tak i v Prešově získal oba body Zlín  (31:26 a 27:26).

Pátek 30. 8. v 18:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – Slovan Duslo Šaľa

          Zahajovací utkání interligové soutěže svede proti sobě tradiční a často i vyrovnané  soupeře. Domácí družstvo zažilo před novou sezonou  malé zemětřesení, i když to u Panenek nebývá zas až tak  nic neobvyklého, když z družstva odešlo několik klíčových hráček – Veselková, Lukšíková, Valovičová, ale nejbolestnější bylo ukončení, nebo asi jen  přerušení ? činnosti brankařské jedničky družstva Lekešové. Na druhé straně se objevila zajímavá jména Anička Vodná (Gebre Selasie), která hrávala v našem družstvu, mladičká Bára Olšová z Ivančic, která před dvěma, lety hrávala v našem dorosteneckém týmu, další mladá dorostenka Štipčáková, tedy družstvo omladilo ale nic ze své údernosti určitě neztratilo, což zaručí jména Kubáčková, Exukrajinka Kučerová, Pastorková. Boorová a řada dalších, problém může být snad jen na postu brankařek ?? Také soupeř Panenek, který se před dvěma týdny představil na vítězném turnaji v Olomouci  a následně pak v domácím prostředí v Šaľe, jednak s novým coachem Jánem Packou a několika novými jmény v týmu – Karolína Matušincová – nejlepší střelkyně interligy minulé sezony, Černohorka Aničič, nebo mladičký talent z Nitry Zuzana Trepáčová, problém po odchodu brankařek vyřešili Slovenky příchodem české juniorky Sabriny Novotné z Mostu. Očekává se vyrovnaný souboj, výsledek si netroufáme tipovat. Šaľanky vyhrály o víkendu i další turnaj, v domácím prostředí  i když tentokrát zase jen o vlásek, naše družstvo bylo více než vyrovnaným soupeřem přivezlo si z Šaľy cenný bod.

 

Sobota 31. 08. v 16:00 hod.: HC DAC Dun. Streda – DHK Baník Most

          Slovenský nováček ze Žitného ostrova, kterého blízkost maďarských hranic snad předurčuje k tomu, aby se zde hrála vynikající ženská házená, jakoby jaksi podvědomě tíhne víc na stranu jižních sousedů, kde se hraje „KÉZILAPDA“, pro nás trochu exotický a dá se říci i trochu krkolomný jazyk, který je pro většinu místních  obyvatelů a samozřejmě i pro hráčky  místního klubu rodným jazykem. I proto jaksi zatím informace z družstva nováčka se sbírají velmi obtížně a jsou dá se říci hodně málo dostupné a dohromady méně než kusé.  Budeme tedy zatím vycházet z toho, že DAC se stal vítězem první slovenské ligy. Snad nám trochu odtajní nejen trochu více informací první soupeř nováčka, kterým nebude nikdo jiný než úřadující český mistr DHK Baník Most. Ani z „kuchyně“ českého mistra ale příliš informací nepřichází, doufejme tedy, že se to všechno postupně dostane do normálních kolejí.

 

S obota 31.08. v 17:00 hod.: DHC SDlavia Ptaha – TJK Sokol Písek

           Domácí házenkářky jsou obhájkyněmi stříbra z českého play-off  a po řadě změn v hráčském kádru, ale také na postu trenéra v mistrovském Baníku Most začínají Slavistky čím dál víc silně pokukovat po tom, že by mohly letos zaútočit i na české zlato, které jim uniká už dlouhých sedm roků. Slavistky vyměnily před sezonou obě brankařky, jak Makedonku Serafínovou, tak i Slavistku Hilledbrandvou, které odešly do zahraničí, proto bylo prvním úkolem nového trenéra Slavistek Františka Urbana přivézt do družstva brankařku, což se podařilo angažováním Maďarky Petry Pusztaiové. Dalšími odchody v kádru je odchod Chovancové do Rakouska, Tulipánová bude hájit  dres nováčka z Hlohovce a do našeho týmu se po roce vrací Tereza Fryčáková. Novými tvářemi týmu budou Alexandra Carosolová z Rumnska, dále pak to budou už jen návraty z hostování a posun několika dorostenek do týmu žen. Družstvo Písku se staronovou trenérkou Kateřinou Keclíkovou, bude spoléhat především na návrat brankařky Báry Raníkové – Šachové, dále pak na oporu Šetelíkovou, která si tak náramně rozumí s Kvášovou a samozřejmě se počítá i s další hostující z Havl. Brodu Součkoou. Favoritkami budou samozřejmě Slavistky, ale Jihočešky  dovedou zvlášť na Slavii často překvapit.

Sobota 31. 08. v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – HK Hodonín

          Slovenský mistr vstupuje do nového ročníku s jasným cílem, navázat na své předchozí výsledky, čemuž přizpůsobuje všechny své síly. Má tomu samozřejmě napomoci i nový muž na lavičce z působení v Mostě sem mířící Peter Dávid. Zahajovací utkání na Zemplině přivede proti úřadujícímu slovenskému mistru staronového účastníka HK Hodonín. Slovácký soubor naplnil přání a po roce se zase vrátil mezi elitu. Samozřejmě naplněný přáním, aby další zkouška ohněm nebyla zase  jen pouhou epizodou, ale  stala se obávanou destinací a soupeřem všem soupeřům interligy. Do Hodonína se z Ostravy přemístil  úspěšný trenér mládeže Tomáš Bárta a přivedl si  několik mladých talentů, ať už z vlastního družstva v Hrabůvce  (Králová, Cholevová) , nebo z Ivančic (Krejčíková, Vavroušková), ale i řadu dalších zajímavých jmen.  Mladé družstvo Hodonínských děvčat čeká hned v úvodu dlouhá cesta až na samý východ, všichni ale věří, že se mezi elitou neztratí.

Sobota 31. 08. v 18:00 hod.: HK Sporta Hlohovec – Sokol Bánovce n.B.  

          Slovenské derby nováčka soutěže z Hlohovce a v minulém ročníku interligy poslední tým soutěže z Bánovců nabídne určitě zajímavou házenou, i když se asi nedá  předpokládat nijak vysoká kvalita hry. Sporta Hlohovec se před třemi týdny představil v Olomouci na tradičním turnaji o Pohár míru a skončila bez bodové zisku na posledním mstě. V družstvu se představilo několik výborných talentovaných hráček na příklad Kolečániová, trenér Ivan Davídek bude spoléhat také na dvojici zkušených hráček Demajovou a Tulipánovou, které přicházejí z renomovaných interligových celků. Z Bánovců příliš informací neproniklo, odchod nejlepší ligové střelkyně Matušincové do Šaľy však napovídá, že pozvolný odchod nejlepších z družstva ležícího na Váhu pokračuje. I proto není vyloučeno, že si nováček v domácím prostředí připíše své premiérové  body.

Sobota 31.08. v 18:00 hod.: HC Zlín – ŠŠK Prešov

          Utkání ve kterém se očekává vyrovnaný souboj, obě družstva v minulém ročníků vyhrála svá domácí utkání, podobný průběh se dá očekávat i v letošní premiéře. Domácí Zlín měl trochu problémy s přípravou, slovenský trenér Spuchlák odešel do Mostu, avizovaný příchod Ukrajinského trenéra se neustále vlekl, takže realita je taková, že družstvo povede, alespoń v prvních zápasech domácích trenérka zlínské mládeže Hana Kolářová. Řada změn se ale udála také v hráčském kádru. Aktivní činnost ukončilo několik hráček, na příklad Hradilová, Nygrýnová, Benedíková, Záhorová, Rybníčková a Plachá, do Francie odešla  Melani Jagodič. Do Zlína přišla z Poruby Slovenka Minarčíková, z Mostu brankařka Opátová a několik dorostenek  z vlastních družstev.  V družstvu Prešova nedošlo k nijak významným změnám, družstvo je po loňském zisku stříbrných medailí v slovenském play-off  konsolidované, naopak se očekává výrazný nárust výkonnosti. Ve Zlíně se očekává vyrovnaný souboj.

Sobota 31.08. v 14:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – DHC Sokol Poruba

          Už potřetí v řadě nastoupí oba soupeři v Olomouci ve vzájemnému zahajovacímu zápasu v nové sezoně,  po remíze v ročníku 2017/18, v minulém roce doma Hanačky nad svými soupeřkami dokázaly vyhrát (19:17)  asi by se nezlobily, kdyby se jim některý z výsledků podařilo znovu zopakovat. Domácí družstvo má za sebou tvrdou přípravu a několik přípravných duelů s regionálními interligovými týmy a dva turnaje když v obou případech skončily jen těsně za slovenským Duslo Šala, v Olomouci podlehly o jedinou branku a  na turnaji v Šaľe dokonce s domácím celkem uhrály po velmi kvalitním vyrovnaném výkonu remízu, a skončily opět druhé, jen o skóre za domácími favoritkami. Naše děvčata se v obou případech musela obejít bez zraněných Salašové a Žáčkové, které utrpěly v přípravných utkáních a bez Trumpešové, které končila zahraniční studijní stáž ve Slovinské Lublani. Proti minulé sezoně odešla Markéta Hurychová do polského Lubinu a Lucie Severová ukončila činnost, naopak ze Slavie Praha se po roce vrátila Tereza Fryčáková a z dorostu byly přeřazeny Markéta Protivánková a Bětka Krůpová. Soupeřky Hanaček zaměřily pozornost v přípravě na soupeření převážně s polskými celky a byla většinou úspěšná. Trenér Dušan Daniš má k dispozici především silnou skupinu vysokých spojek převážně s reprezentačními zkušenostmi – Andrýsková, Desortová, Polášková, Smetková, silná je také skupina pivotmanek v čele s reprezentantkou Konečnou. Velmi silná je také dvojice urostlých brankařek Ukrajinka Krebs a Múčková, kterou doplňuje impulsivní Roháčková. Doufejme, že opět uvidíme kvalitní bojovnou házenou v podání obou týmů a věřme, že se i dočkáme zopakování zajímavého výsledku v podání domácích děvčat.

Autor textu: Václav Dobeš