Začínají souboje o přímý postup do českého play-off

           Patnácté kolo interligy je za námi a do konce základní části už zbývá odehrát pouhých sedm kol.  Po ní se rozdělí české a slovenské týmy na dvě skupiny play–off v nichž vždy čtyři nejlepší česká a slovenská družstva  si to rozdají o postup  a dále o titul a medailová umístění. U slovenských týmů je to celkem jasné, protože družstva jsou rozdělena už vlastně nyní na dvě, která asi bez problémů postoupí do finále (Michalovce a Šaľa)  a dvě (Prešov a Bánovce),  která se utkají v roli poražených jen o třetí místo. Česká družstva čeká ještě první „rozstřel“ nejlepší čtveřice do play-off  a zbývající čtyřka, která se mezi účastníky play-off nevejde bude bojovat v nadstavbě o 5. – 8 míso systémem dvakrát každý s každým doma  a venku. Poslední z nadstavby by měl interligu opustit. Jak z uvedeného vyplývá u českých týmů je největší poptávka o první čtyři družstva pro play-off, na které je v současnosti  stále ještě sedmička zájemců. Poslední kolo sice rozdělilo čtveřici žhavých kandidátů  na první dva (Most a Veselí), kteří mají před další skupinou třinácti bodových, osmi, resp. 11 bodový náskok, ti jsou tedy už skoro jistě v play-off a tím  prakticky mimo hru, i když …..  Před třinácti bodovými (Olomouc, Zlín) je skupina s pětibodovým náskokem (Poruba, Slavia) a to zas není až tak velký rozdíl. No uvidíme, v každém zápase a v každém kole půjde o všechno, kdo nečekaně ztratí, nebo nečekaně získá, může s kartami pořádně zamíchat.    

          V minulém kole se hrál super šlágr, kdy se v Mostě střetli český a slovenský mistr. Zápas splnil očekávání, hrálo se kvalitní až nadprůměrné interligové utkání a je jen velká škoda, že alespoň tato utkání nemohou být vysílána přímým přenosem TV. Po utkání trochu zarážel úplně odlišný pohled na kvalitu utkání. Zatímco domácí trenér Peter Dávid o zápase hovořil v superlativech jako o absolutně kolektivním výkonu svého týmu, asistent trenéra Iuventy Ján Lajčiak hodnotil zápas jako o nepodařeném zápase ze strany svého týmu jako o zápase vyloženě špatném, a že zápas jim nevyšel v žádném směru. Dva pohledy, dvě hodnocení, co si má potom chudák divák z hodnocení vybrat !!!  Každopádně,  vrchol máme za sebou, Baník se o pár bodů přiblížil neomezeným vládkyním soutěže a to je jistě pro soutěž jako takovou jen dobře.  Pokud jde o zbývající zápasy, překvapil průběh a trochu i těsný výsledek slovenského derby v Bánovcích, kde se čekala přece jen hladší výhra favorizované Šaľy. Zajímavostí byl start bývalé hráčky Bánovců Alžběty Obstové, která ještě před týdnem hrála v dresu Bánovců v Prešově, za týden nastoupila proti svým bývalým spoluhráčkám v dresu Šaľy. Trojice zápasů českých týmů skončila výhrami favorizovaných družstev, ve Zlíně vyhrála hladce Poruba a v Praze se sice schylovalo k překvapení, které však Jihočeškám vydrželo jen do poločasu, kdy vedly 14:15, druhá půlka už byla zcela v režii Slavistek. O utkání ve Veselí proti Hanačkám jsme psali v samostatném článku na webu klubu. Hanačky v něm začal dobře, po několika neúspěšných střeleckých pokusech, které skončily většinou na tyčích branky gólmanky Lekešové, z čehož pramenil také 15 minutový gólový výpadek Hanaček, který stačil domácím k otočení výsledku. Utkání Prešov – Plzeň  bylo odložena na 1. března 2019, kdy Plzeňačky budou absolvovat „východňárské“ dvojutkání v Michalovcích a Prešově.

          Nastávající 16. kolo základní části se bude hrát ve všech šesti zápasech v sobotu 16. února 2019 a začne snahou Hanaček, Zlína aPlzně o nahánění ztráty, kterou na play-off  ztratily v období předchozích pěti zápasů, které prohrály a víry v to, že soupeři nebudou vždy tak úspěšní jak si sami věří. První sobotní utkání v Jižních Čechách svede proti sobě Sokolky z Písku a děvčata HC Zlín, pro které by porážka asi znamenala definitivní konec snahy o play-off. Zlíňačky posílily v posledních dnech o Michaelu Sekulovou z Poruby, která hned v prvním utkání v dresu Zlína nastřílela svému bývalému týmu čtyři branky. Na Zemplín zajíždějí Panenky, které čeká série tří utkání, v nichž musejí potvrdit svůj postup do play-off, nastoupí postupně proti Iuventě, Mostu a Porubě, všechno na hřištích soupeřů.  Podobný úkol čekají další adepti na play-off, v Ostravě přivítají Sokolky českého mistra Baník Most. Obě družstva mají stejný hájem vyhrát, každý však z poněkud jiných pohnutek. Druhý z velkých rivalů na play-off Slavia zajíždí na Šariš kde nebude určitě chtít zopakovat výbuch z ročníku sezony 2016/17, kdy jako vysoký favorit soutěže odjela do Prahy s porážkou 27:23. Domácí Prešovčanky se před dvěma týdny posílily o Islanďanku Gunnhildur Petursdottir. Poklidný víkend by mělo absolvovat Duslo Šaľa, které by si s nováčkem z Plzně v domácím prostředí mělo poradit.

V 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – HK Sokol Bánovce n. Bebr.              

Hanačky budou v sobotu hrát v domácím prostředí, teprve své třetí utkání od začátku  nového roku, v předchozí neúspěšné sérii hrály čtyři zápasy a hřištích soupeřů (Šaľa, Poruba, Michalovce a Veselí). Náš sobotní soupeř je sice v tabulce interligy poslední, stále však hledá svou tvář, současná sestava družstva čítá 23 hráček, a co je s podívem, dvě své klíčové hráčky (Klaudii Michnovou a Alžbetu Obstovou), během posledních týdnů prodal (Michnovou do Veselí a Obstovou do Šaľy). Měně dšlo aké na postu trenér, dlouholetého trenéra týmu Richarda Makýše, vystřídala Nataša Paulovičová. Družstvo Sokolek v posledním utkání překvapilo v utkání doma proti Šaľe, když drželo krok s velkým favoritem a podlehla mu až po velkém boji. V bilanci vzájemných zápasů obou dnešních týmů registrujeme čtyři zápasy v sezonách 2003 – 2006 a 2010/11, nová historie pak platí od minulé sezony. V 11 dosud sehraných utkáních jsme zaznamenali jednu remízu v ročníku 2003/04 a v ročníku 2010/11 jedinou porážku v 31:25, všechna ztráty jsou z Bánovců, v Olomouci jsme všechna vzájemná utkání vyhráli. Pokud jde o hráčky družstva Bánovců, je nejlepší střelkyní družstva a celé interligy Karlolína Matušincová (2000), rychlonohé křídlo a nejlepší střelkyně také branek ze sedmimetrových hodů, dále se střelecky prosadila Zuzana Hollá (48), Kristína Obstová (44), Eva Turková  (16).   

Rozpis utkání 16. kola – všechna utkání se hrají v sobotu 16. 02. 2019

V 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – HC Zlín

V 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – HK Sokol Bánovce n. Bebr.

V 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – SHK Veselí n. Mor.

V 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – DHC Plzeň

V 18:00 hod.: DHC Sokol Poruba – DHK Baník Most

V 18:00 hod.: ŠŠK Prešov – DHC Slavia Praha    

Autor textu: Václav Dobeš