Představujeme interligový tým ZORY Olomouc

                   Už několik týdnů zařezávají bronzové olomoucké házenkářky v přípravě na nastávající sezonu, kdy je čeká nelehký úkol obhájit, nebo ještě lépe vylepšit své bronzové postavení mezi českou házenkářskou elitou. Na začátku září se otevřou brány dvanáctky českých a slovenských házenkářských hal, aby zahájila už 22. sezonu společné soutěže. Oblíbené měření sil nejlepších ženských týmů obou zemí se bohužel letos už „smrsklo“ jen do trojice slovenských velkoklubů (Iuventa Michalovce, Dunajská Streda a Duslo Šaľa) a na druhé, té české straně se počet interligistů vyšplhal už na devítimístní počet (Slavia Praha, Baník Most, ZORA Olomouc, Sokol Písek, DHC Plzeň, Lázně Kynžvart, Handball Zlín, Sokol Poruba a HK Hodonín).

Po dvouletém vedení družstva žen dvojicí Hegar – Malínek, a čtyřletém účinkování dvojce Malínek – Kuba se po šesti letech vrací na scénu dvojice Bělka – Fabíková, tentokrát ale v opačném gardu  Lucie Fabiková –  Jan Bělka. Vyvrcholením přípravy družstva bude už 65. ročník tradičního turnaje O Pohár míru, který bude mít i tentokrát zářivé obsazení. Na startu bude nový slovenský mistr a obhájce loňského vítězství v Poháru míru DAC Dunajská Streda a oba bronzové týmy play-off slovenské Duslo Šaľa a česká ZORA   Olomouc a čtvrtým účastníkem bude Sokol Poruba. Turnaj se bude hrát v sobotu a neděli 12. a 13. srpna 2023 v olomoucké hale Zory Olomouc.

           Vraťme se ale několika slovy k sestavě našeho týmu, které se na turnaji před staví a který samozřejmě uvidíme i v průběhu ročníku interligy. Nejprve tedy, koho v olomouckém dresu už neuvidíme. Především z týmu odešla nejúspěšnější střelkyně družstva Natálie Kuxová, která odešla do Baníku Most, který jak sama hráčka předpokládá, by se měl stát východiskem k jejímu očekávanému zahraničnímu angažmá. Přejeme naší talentované hráče hodně štěstí a úspěchů při naplňování svých cílů. Dalšími odchody ze stávajícího hráčského týmu jsou pak dvě stálice – Martina Přikrylová, která hrála v Olomouci 8 roků v nichž startovala ve 178 zápasech v nichž nastřílela 404 branky a Slovenka Denisa Krajčovičová, která odehrála v našem dresu  za sedm sezon 119 zápasů a nastřílela v nich 169 branek. Tím skončila před několika lety početná a mnohdy velice úpěšná enkláva Slpvenek v našem týmu.  Pouze epizodní stopu zanechaly v týmu Michaela Smějová, ale také sestry dvojčata brankařka Šárka a hráčka v poli Markéta Spurných.

Pokud jde o nové tváře v našem týmu, musíme nejprve osvětlit dvě jména, která jsme vídali i v minulém, ročníku a jsme rádi, že je budeme vídat letos. Je to dvojice děvčat, která toho v našem dresu už mají hodně, hodně za sebou a nyní pouze změnily sňatkem svá příjmení. Tereza Fryčáková se nově jmenuje Vasiljeva a hostující Iva Závišková bude nově hrávat jako Malinová. Úplně novými jmény v olomouckém dresu, která jsme dosud vídali jen v družstvu starších dorostenek budou mladá odchovankyně – brankařka Nikola Fadrná dnes už v družstvu juniorek ČR, stejně tak jako další odchovankyně Zory spojka Tereza Kräuterová a křídlo Simona Horáková, obě také samozřejmě jsou hráčkami juniorské reprezentace ČR. Další hráčkou přicházející z týmu našich starších dorostenek je kmenová hráčka Havl. Brodu Eliška Ešnerová, která už s našimi dorostenkami hrává delší dobu. Poslední skupinou úplně nových hráček v našem týmu žen budou asi největší talenty. Ze Zlína přichází na přestup  jedna z nejlepších střelkyň MOL LIGY Michaela Daňková, v minulé sezoně 12. nejúspěšnější střelkyně soutěže se 117 brankami. Další kanonýrkou, tentokrát z Kunovic pak bude dcera bývalé naší dlouheteté hráčky Lenky Romanové – Flekové, která v našem družstvu hrávala úspěšně v letech 1991/96. Dcera se jmenuje Lucie Fleková je jí 20 roků a hraje v prvoligovém týmu SHK Kunovice, kde vloni nastřílela 125 branek. V sezoně 2021/22 hostovala i interlize, tehdy jako 18 letá v týmu Zlína, kde nastřílela 48 branek.

 

Autor textu: Václav Dobeš