Pohár míru v Olomouci v barvách stříbra a bronzu

Obsazení tradičního házenkářského turnaje žen v Olomouci, 59. ročníku Poháru míru, který se uskuteční od pátku 25. do neděle 27. srpna se letos podařilo zahalit obrazně do stříbrných a bronzových barev. Všech pět účastníků turnaje se totiž v uplynulé sezoně ve svých soutěžích postaralo o to, že trojice získala stříbrné medaile – Litva-Žalgiris Kaunas, Rakousko-MGA Fivers Wien a Slovensko- Slovan Duslo Šaľa a jsou tak novými vicemistry svých zemí a zbývající dvojice, slovenský Prešov a český domácí tým Zory Olomouc se ozdobily bronzovými medailemi za třetí místa. Už samotný tento fakt dává záruku, že na Hanou se tentokrát podařilo na turnaj přilákat velmi kvalitní konkurencí.

Jedním z hlavních cílů účastníků však bude mimo předvedení kvalitní házené, také generálka před zahájením podzimní části mistrovských soutěží. Vždyť na příklad česko-slovenská interliga, která se bude letos hrát jako „MOL LIGA“ už zahájí prvním kolem týden po Poháru míru a domácí celek přivítá doma v repríze play-off Sokol Porubu, ale také nejvyšší soutěže v Litvě i Trakosku začínají své soutěže hned na žačátku školního roku. Pojďme si v krátkosti přiblížit družstva, která se v Olomouci o víkendu představí.

Litevský Žalgiris Kaunas sice v minulé sezoně neobhájil popáté v řadě mistrovský titul z let 2013 – 2016, obhájil však alespoň druhou trofej v podobě zisku Litevského poháru. V družstvu bude sice také chybět loňská nejlepší střelkyně turnaje Dovilé Ilčiukaitė, ale šestice litevských seniorských reprezentantek v družstvu hovoří jasnou řečí. Rakouský vicemistr MGA Fivers Wien by chtěl v nové sezoně zaútočit na trůn mnohaletého rakouského mistra Hypo Niederösterreich, které však před dvěma týdny na turnaji v Šaľe nepůsobilo příliš suverénním dojmem a obsadilo až třetí místo za Šaľou a našimi děvčaty. Nejvýraznější osobností družstva MGA bude asi pátá nejlepší střelkyně rakouské ligy Karla Ivančok se 109 brankami. Škoda, že na Hanou nepřijede její sestra, reprezentantka Ines, která na příklad nastřílela v minulé lize 92 branek, ale pouze v 10 zápasech. Zvědavi budeme také na dvojici juniorských rakouských reprezentantek Naomi Breit a brankařku Aminu Catovič.

Třetí vicemistr z účastníků turnaje bude Duslo Šaľa, které se tradičně na začátku sezony jeví ve velmi dobré formě. Po vítězství na domácím turnaji, zaskočilo družstvo minulý týden i na Slováckém turnaji v Hodoníně za Iuventu Michalovce, která se odhlásila pro velkou marodku v družstvu. Také zde si však Šaľa připsala na příklad remízu s chorvatským RK Zagreb, podlehla ale těsně polskému MKS Lublin. Hned o víkendu startovalo družstvo na turnaji v Bánovcích za účasti slovenských celků Prešova, Trenčína, Bánovců a Seredi, takže příprava jako hrom. Šaľa je také trojnásobným obhájcem prvenství na Poháru míru z let 2014 – 2016. Druhým slovenským účastníkem bude po 15 letech opět družstvo Prešova, který nahlásil do Olomouce v sestavě všechna svá esa, v čele se slovenskou brankářskou jedničkou Gubíkovou, kanonýrkou Šutranovou, další spojkou Bačíkovou, Ukrajinkou Liebiedievou. Na Hané by v družstvu neměly chybět ani kadetky, které reprezentovaly do neděle na ME v Michalovcích – Belušková, Popovcová, Kakaščíková a Ratvajská.

Také domácí celek Zory Olomouc se pokusí po pětiletém půstu opět získat cennou trofej, když naposledy vyhrál v domácí hale turnaj v roce 2011, tehdy v konkurenci Mostu, Šaľy a polských Chorzowa a Elblogu. Družstvo ale pojme také tentokrát turnaj předně jako generálku na ligu, každopádně, ale bude chtít ve vynikající konkurenci uspět. Václav Dobeš

Rozpis Zápasů: