Hanačky po třech letech vyhrály v omlazené sestavě znovu domácí Pohár Míru

.Po třech letech opět obhajoba domácího Poháru Míru

Hanačky musely tři roky čekat na to až se opět podaří domácím házenkářkám vyhrát v domácím poháru nad svým odvěkým sokem ze Šaľy. Byl to opět souboj na ostří nože, souboj opravdu jak se obrazně říká s nadhledem na život a na smrt. Bitva to byla se vším všudy, první patnáctiminutovka se nesla ve znamení souboje našich holek, které si vytvořily do třetí dvacetiminutovky tříbrankový náskok, který se jim podařilo dotáhnout až do konce poločasu zejména za podpory Zuzany Haládikové v brance, která si v prvním poločase vytvořila svým výkonem předpoklad k tom, aby se stala nejlepší brankařkou turnaje. Hodně k tomu napomohla také Nikola Jansová, která úřadovala zejména v době, kdy se lámal chleba na zlomu vstupu do druhé poloviny poločasu, při třígólové šňůře Nikoly, která položila základ náskoku do druhé poloviny. Další velkou postavou finálového klání byl přelom mezi koncem prvního poločasu a době mezi 5. a 10 minutou druhé půlky, která se odehrávala v režii mladičkého křídla Kláry Kubálkové, která se blýskla čtyřmi brankami v řadě, když v rozmezí třinácti minut vstřelila čtyři branky a to ještě dvě po hříchu neproměnila. Byl to jeden z opravdu světlých okamžiků utkání. A to ještě nebylo všechno, když skončila Klára nastoupila další z novicek Štěpánka Hejlová, která se zapsala do střelecké listiny posledních dvaceti minut hned třemi brankami. Jinak to byl dlouho nevídaný souboj když Slovenky dvakrát v řadě dvěma čtyřbrankovými sériemi vždy obrátily vývoj na svou stranu když vedení Hanaček otočily na své vedení na 12:13, když naše holky opět otočily na 15:13, Šaľanky však znovu kontrovaly na dvoubrankové vedeni 15:17. Když do konce utkání chybělo posledních 15 minut drama vrcholilo. Už nešlo jen o to, kdo svého soupeře přehraje, oba týmy se celkem pravidelně střídaly ve vedení víc ale měly navrch hostující děvčata, Hanačky stále jen dotahovaly. Přišel však závěr velkého dramatu, nejprve na jednobrankový rozdíl snížila Hejlová a poslední dvě trefy si schovaly ty nejzkušenější, nejprve Přikrylová neomylně proměnila brejk založený brankařkou Míšou Poláškovou a závěr připravila Tereza Fryčáková, která v čase 59:29 pečetila domácí výhru 21:20, následoval team time-out domácích, který však už na výhře domácích nic nezměnil a gejzír radosti právem vypukl v táboře Zory, vždyť výhra nad favoritem se vždy cení.

Tak trochu obšírněji jsme si mohli vychutnat zasloužený úspěch, kterého naše děvčata v domácím prostředí dosáhla. Už závěr uplynulé sezony, i když se nevydařil tak jak jsme si všichni představovali, totiž medailovou tečkou za sezonou, kterou jsme si tak krásně rozehráli. Bohužel však nás v ten nejméně správný okamžik úplně opustila ta vrtkavá štěstěna. Nejprve jsme v semifinále play-off podlehli v pražském Edenu dvoubrankovým rozdílem Slavii 24:22, když v odvetě doma jsme byli vyřazeni jen na větší počet vstřelených branek soupeřkami, když jsme nad nimi doma vyhráli 27:25, tedy tím nejmenším rozdílem v play-off. Podobný průběh mělo pak i utkání play-off o 3. místo, když jsme podlehli v Ostravě více namotivovanému soupeři Sokolu Poruba 22:20, když domácí remíza 17:17 v Olomouci ani na Sokolky nestačila. Už v průběhu závěru minulé sezony, kdy se naše družstvo potýkalo často s řadou zranění a muselo tedy vzít za vděk doplnění dorostenkami (Kuxovou, Kubálkovou, Roupcovou, ale i některými dalšími) se rýsovalo citelné omlazení olomouckého týmu, když po sezoně odešlo několik klíčových hráček Trumpešová, Gajdošíková a Řezníčková. Do přípravy interligového týmu se proto zařadily další hráčky – brankařka Anita Poláčková, Monika Machačová a Štěpánka Hejlová, takže interligový kádr se rozšířil o šestici děvčat, které samozřejmě ještě v některých utkáních nastoupí také do družstva starších dorostenek.

První zkoušku ohněm si naše mladé vyzkoušely v ostrém souboji mezi ženami na domácím Poháru míru.  A byla to vcelku vydařená premiéra. Ostřílené interligové harcovnice ukázaly, že je s nimi možno ale také potřeba stále. Počítat. V prvních dvou utkáních nastoupila nejprve Zuzana Haládíková, proti Písku odvedla spolehlivý výkon s 10 úspěšnými zákroky. Ve druhém poločase Anita Poláčková v prvních minutách byl jej výkon poznamenám nervozitou, postupně se výkon stabilizoval a předvedla celkem pět spolehlivých zákroků.  Také ve druhém utkání proti Chorzowu měla Anita těžkou pozici, Polky hrály své nejlepší utkání na turnaji a nedaly Anitě příliš prostor vyniknout. Přesto se blýskla několika úspěšnými zákroky, v žádném případě nezklamala. Míša Polášková ve druhém poločase proti Polkám si také příliš nezachytala, předvedla 4 úspěšné zákroky. Ve třetím utkání proti Šaľe první poločas byl v režii Haládíkové, předvedla 10 jistých zákroků, blýskla se i chycenou sedmičkou zejména vstup do zápasu byl famózní, bezchybná pětiminutovka nalila týmu jistotu. Míša ve druhém poločase odvedla v průběhu utkání několik bravurních zákroků, zejména v závěru se zúčastnila úspěšné ofenzívy našeho družstva.

První utkání našeho družstva na turnaji svedlo na plochu olomoucké sportovní haly domácí celek DHK ZORA proti Sokolu Písek, které skončilo výhrou našeho celku 33:20. Utkání bylo vyrovnané po dobu první patnáctiminutovky, do stavu 8:8, druhou polovinu prvního poločasu už bylo na hřišti pouze jedno družstvo to naše – vyhráli jsme ji 10:1, druhý poločas pak skončil naší výhrou 15:11. Z našeho týmu do utkání nezasáhly brankařka Míša Polášková a hráčky Závišková a Jansová.  Nejvíc se dařilo stoprocentním střelkyním Sovové 5/5, Protivánkové 4/4, Krajčovičové 4/4 dále pak Kašpárkové 5/4, Hejlové 6/4 a Fryčákové 6/3, z družstva Písku se nejvíc dařilo Kubišové 4/1 a Stellnerové 4/4. Byla to jednoznačná výhra našeho týmu, na které soupeř jednoznačně nestačil.

Ve druhém utkání nastoupilo polské družstvo RUCH Chorzów proti našemu týmu ZORA Olomouc. Šlo o naprosto vyrovnaný zápas vyrovnaných soupeřů, které skončilo naší výhrou 34:35. V prvním poločase se zprvu více dařilo našemu týmu, když první polovina poločasu skončila smírně 9:8, poté následovala sedmibranková šňůra našeho týmu, který se ujal vedení 9:14, a poté opět dlouhá šňůra 7:1 Ruchu, takže první poločas skončil vedením Polek 16:15. Druhý poločas byl vyrovnanou bitvou, prvních sedm minut vedly Polky 22:20, následoval úsek, ve kterém byly aktivnější Hanačky 25:30, po něm opět převzaly otěže Polky 31:31 následoval opět pětiminutový úsek s aktivitou Hanaček, který vyzněl v konečný výsledek 34:35 ve prospěch domácího celku. Bylo to vyrovnané drama, ve kterém slavil úspěch závěr v podání Přikrylové a Kubáčkové, když se obě podělily o poslední čtyři branky. Do utkání nezasáhly brankařka Haládíková a v poli Sovová a Jansová. Z domácích hráček byly nejúspěšnější Kubáčková 8/7, Přikrylová 8/6, Krajčovičová 7/5, Fryčáková 6/5, Kuxová 5/4 a Kašpárková 4/3, v družstvu hostí pak Masalová 11, Stojkowiec 6, Jasinowska 5, Polanska 4, Masiuda 4.  V polském týmu nastoupila hráčka Marcelina Polanska, která patřila k nejlepším hráčkám turnaje a odnesla si cenu pro nejlepší střelkyni se 17 brankami.

Vyvrcholením turnaje bylo jednoznačně poslední utkání dvou velkých rivalů domácí ZORY Olomouc a Duslo Šaľa, které skončilo výhrou domácích 21:20. Do utkání nenastoupily brankařka Anita Poláčková, Protivánková a Roupcová. Polovina prvního poločasu skončila vyrovnaným výsledkem 4:4, poté se ke slovu dostaly domácí hráčky, které otočily výsledek na 8:5, poločas pak skončil 10:7. Po vyrovnané pětiminutovce se podařila šňůra čtyř branek a Šaľa se ujala vedení 12:13. Vzápětí Hanačky třemi branami odpověděly a otočily na 15:13. Slovenky reagovaly znovu čtyřmi brankami v řadě a otočily na vedení Šaľy 15:17. To se stalo přesně v polovině poločasu. Další průběh se odbýval jen po jediné brance do 27. minuty do stavu 18:20 a dál už to známe z popisu na začátku tři akce z tria Hejlová – Přikrylová – Fryčáková a mezi tím přesná přihrávka brankařky Poláškové do brejku Přikrylové a nebylo co řešit. Z domácích hráček byly nejúspěšnější: Kubálková 6/4, Jansová 4/3, Fryčáková 4/3, Hejlová 4/3, Závišková 4/2, Kašpárková 4/2, Přikrylová 4/2. Z družstva Šaľy pak Pocsiková 5/1, Tulipánová 4. Z hráček zaujaly obě brankařky Furgaláková a zatím méně známá Voržáčková, dále pak Nikola Rácková, vyhlášená na turnaji jako nejlepší hráčka turnaje a dále pak zaujaly Katarína Pócziková, Karolína Matušincová a Terezia Takáčová.

Kompletní výsledky všech utkání 64. ročníku Poháru míru

DHK ZORA Olomouc – Sokol Písek  33:20 (17: 9)

Slovan Duslo Šala – KPR RUCH Chorzów 31:29 (11:13)

KPR RUCH Chorzów – DHK ZORA Olomouc 34:35 (16:15)

Sokol Písek – Slovan Duslo Šaľa 21:35 (15:18)

Sokol Písek – KPR RUCH Chorzów 22:32  (11:16)

DHK ZORA Olomouc – Slovan Duslo Šaľa 21:20 (10: 7)

Seznam všech zápasů turnaje

DHK ZORA Olomouc – Sokol Písek  33:20 (17:9)

Průběh utkání: 1:0, 5:4, 8:7, 13:8, 13:9, 17:9 – 17:11, 18:13, 19:14, 24:14, 26:17, 28:18, 31:19, 33:20.

Rozhodčí: Kräuter, Škroch        50 diváků        7 m hody: 5:3 – 2/2     Vyloučení: 2 – 1

DHK ZORA Olomouc: Haládíková, Poláčková – Kapsová, Sovová 5, Protivánková 4, Kašpárková 4, Přikrylová 3, Roupcová 1, Krajčovičová 4, Machačová, Fryčáková 3, Možíšová 1, Hejlová 4, Kučová 2/1, Kubálková 2, Kubáčková 2/1.

Trenér: Libor MALÍNEK

Sokol Písek: Preslová, Kržová – Kubišová 4/1, B. Velková 1, Nosková, Dolejšová 1, Brousilová, Pokorná 3/1, A. Velková 1, Merglová, Svobodová 1, Bicanová 2, Stellnerová 4, Chlupová 2, Součková 1, Boorová, Pešková 1.

Trenérka: Kateřina  HROMÁDKOVÁ

Průběh tkání: 0:1, 2:3, 4:5, 5:7, 6:8, 10:9, 10:12, 11:13 – 12:14, 17:15, 19:16, 19:18, 20:21, 23:22, 27:23, 28:25, 29:27, 29:29, 31:28, 31:29.

Rozhodčí: Kräuter, Škroch        20 diváků             7 m hody:10/3 – 4/3     V\loučení  3 – 4

Slovan Duslo Šaľa: Voržáčková, Furgaláková – T akáčová 7/1, Rácková 1/1, Špendlová, Vargová 6/5, Königová 3, Pocsiková 4/2, Matušincová 2, Tulipánová 2, Ratvajská 1, Zlatinská, Varjassiová 4.

Trenérka: Andrea ŠALÁTOVÁ

KPR RUCH Chorzów: Grycwevska – Polanska 10/1, Masalova 1, Tyszczak 1, Kolonko 1, Doktorczyk 3, Masiuda 1, Kurek, Gryczewska 1, Radlak, Grabińska 5, Stokowiec 5.

Trenér: Vít TELEKY

Průběh utkání: 0:1, 3:2, 6:2, 8:5, 8:7, 9:8, 9:14,10:11, 15:12, 16:15 – 18:15, 19:18, 20:20, 22:20, 21:23, 23:25, 24:27, 25:30, 26:30, 32:31, 32:33, 30:34, 34:35.

Rozhodčí: Vychodil, Valášek        50 diváků     7 m hody: 4/4 – 3/1     Vyloučení: 5/3 – 3/3

KPR RUCH Chorzów: K. Grycwevska 5, Polanska 4/1, Masalova 11, Tyszczak, Kolonko, Doktorczyk 2, Masiuda 4, M. Gryczewska 1, Radlak, Grabińska 1, Stokowiec 6.

HK ZORA Olomouc: Poláčková, Polášková – Závišková 2,  Kapsová 1, Jansová, Kašpárková 3, Přikrylová 6, Roupcová, Krajčovičová 5, Machačová 1/0, Fryčáková 5, Možíšová 2, Hejlová 1, Kuxová 3/1, Kubálková, Kubáčková 7/2/.

Průběh utkání: : 0:1, 5:3, 6:5, 8:8, 9:9, 11:12, 10.13, 11:15, 13:17, 15:18 – 18:19, 19:23, 19:29, 20:31,  21:35.

Rozhodčí: Vychodil, Valášek        30 diváků      7 m hody: 0 – 3/3      Vyloučení: 6 – 2

Sestavy a branky

Sokol Písek: Preslová, Kržová – Kubišová 2, B. Velková 4, Nosková, Dolejšová , Brousilová, Pokorná 5, A. Velková, Merglová, Svobodová, Bicanová, Stellnerová 7, Chlupová 2, Součková 1, Boorová, Pešková 1.

Slovan Duslo Šaľa: Voržáčková, Furgaláková – Takáčová 3, Rácková 6/1, Špendlová 1, Vargová 4, Königová 3, Pocsiková 5, Matušincová 6, Tulipánová 3/1, Ratvajská 4, Zlatinská 2, Varjassiová 1.

Průběh utkání: 0:2, 3:6, 4:8, 5:11, 8:12, 10:14, 11:16 – 12:17, 13:19, 14:20, 16:22, 17:25, 18:26, 19:28, 20:29, 21:30, 22:32.

Rozhodčí: Vychodil, Valášek         20 diváků      7 m hody: 4/2 – 8/4      Vyloučení: 2 – 1

Sokol Písek: Preslová, Kržová – Kubišová 4/1, B. Velková, Nosková 1, Dolejšová 2, Brousilová, Pokorná 6/1, A. Velková, Merglová 1,  Svobodová, Bicanová, Stellnerová  1, Chlupová 1, Součková 1, Boorová 4, Pe0161ková 1.

KPR RUCH Chorzów: K. Grycwevska 5, Polanska 4/1, Masalova 1/3, Tyszczak 1, Kolonko 1, Doktorczyk 4, Masiuda 3/1, M. Gryczewska 3, Radlak 2, Grabińska 2, Stokowiec 5.

DHK ZORA Olomouc – Slovan Duslo Šaľa 21:20 (10:7)

Průběh utkání: 1:0, 3:3, 3:4, 4:5, 8:5, 8:6, 10:6, 10: 7 –  10: 9, 12: 9, 12:13, 15:13, 15:17, 16:18, 17:19, 18:20, 21:20.

Rozhodčí: Vychodil, Valášek        55 diváků        7 m hody: 0/2 – 3/1     Vyloučení: 1 – 1

DHK ZORA Olomouc: Haládíková, Poláčková – Závišková 2/1, Kapsová, Jansová 3, Sovová ,  Kašpárková 2, Přikrylová 3, Roupcová, Krajčovičová 1, Machačová, Fryčáková 3, Možíšová 1, Hejlová 3, Kuxová 1, Kubálková 4, Kubáčková 0/1.

Slovan Duslo Šaľa: Voržáčková, Furgaláková – Takáčová 2, Rácková 2/1, Špendlová, Vargová 1/1, Königová 2, Pocsiková 5, Matušincová 3/1, Tulipánová 4, Ratvajská, Zlatinská, Varjassiová 1.