Po čtvrtém kole bude následovat reprezentační přestávka

               Tři kola má zatím za sebou interligová soutěž a podle očekávání je na čele bez bodové ztráty dvojice vysokých favoritů,  český mistr Baník Most a slovenský obhájce titulu Iuventa Michalovce. Za nimi v těsném závěsu je zatím jedno z největších překvapení jihočeský Sokol Písek, který zatím zaznamenal ztrátu jediného bodu po remíze v Praze se Slavií. Pražanky mají stejně jako Sokolky zatím rovněž jednobodovou ztrátu mají ale také sehráno o jeden zápas méně, neboť o víkendu bojovaly v severní Makedonii,  odkud přivezly po vyřazení ŽSK Kumanovo  cenný postup do dalšího kola. Také proto má Slavia zatím jako jediná zápasový deficit, který musí odčinit ve středu 18. září v utkání na Slovensku kde nastoupí v Hlohovci proti HK Sporta Hlohovec. Za zatím čtyřmi týmy, které ještě neprohrály (Most, Michalovce, Písek a Slavia)  je seřazena čtveřice ve složení, v níž jsou tři moravská družstva spolu se slovenskou Šaľou, tedy týmy, které každé jednou prohrály, Olomouc s Porubou, Šaľa s Michalovcemi, Zlín s Mostem a Poruba také s Michalovcemi. V minulém kole sice k žádnému překvapení nedošlo, ale namále, měla Šaľa, která „utekla hrobníkovi z lopaty“ v Hodoníně, kde si na ni vyšlápl nováček z Hodonína, když držel krok s favoritem až do úplného konce. První poločas ovládly Slovenky (vedly 11:16), domácí ale zabojovaly manko  mohutně dotahovaly a už ve 39. minutě bylo srovnáno na 18:18. domácí se dokonce dostaly do dvoubrankového vedení, drama ale vyvrcholilo až v poslední minutě, kdy Šaľa strhla vedení na svou stranu až z posledního útoku  a domácím zbyly jen „oči pro pláč“. Drama viděli příznivci také ve Veselí, když Panenky vyhrály jen dvoubrankovým rozdílem nad Prešovem, když ještě pět minut před koncem byl stav 24:24, domácí však se štěstím uhájily těsnou výhru. Poslední příčky zatím okupuje dvojice nováčků Dun. Streda a Hodonín a dvojice už sice zabydlených interligistů Prešov a Bánovce, ale ani oni se proti loňsku zatím nemohou příliš radovat, protože minulou sezonu prožily svorně na posledních dvou místech když Prešov sice získal 10  bodů, ale Bánovce ukončily soutěž jen s jediným bodem na svém kontě.

               Jak už jsme uvedli v předchozím odstavci, třetí kolo ještě neskončilo, zbývá dohrát odložené utkání v Hlohovci, kam ve středu zamíří pražská Slavia. Následující čtvrté kolo slibuje ve svém programu několik zajímavých duelů. Předně obě moravská střetnutí i když svedou proti sobě soupeře z rozdílných pólů tabulky a na první pohled by měla být jasnými záležitostmi, musejí asi trochu varovat. Nic moc  neříkající nováček z Hodonína před týdnem málem obral o body vysokého favorita ze Šaľy a zahrozil novými jmény, které je dobře si pamatovat –  Nikola Kalinová už sice zářila před rokem, při pobytu Hodonína mez elitou, ještě  se k ní ale přidala teenagerka Charlota Cholevová, která navíc ještě hraje v družstvu mladších dorostenek v domovské Ostravě-Zábřehu. Stejně tak je třeba zvednout varovný prst Slavii, která zamíří  v neděli do Zlína, který je nabuzen sbírat body i jiným celkům, než byly kromě Mostu Prešov, nebo Bánovce. Další zajímavé zápasy se dají čekat s určitostí také v Písku, který se drží zatím v popředí, přivezl sice z hřiště nováčka v Dun. Stredě plný bodový zisk,  trochu však překvapilo, že v družstvu bylo pouze 11 hráček včetně dvojice brankařek, chyběla také jedna z opor Stellnerová. Uvidíme, zda nejde o nic vážného, družstvo zatím šlape jako stroj kromě stálice mezi střelkyněmi Kvášové se prosadily i další, devítikolová Benešová a dvě šestibrankové střelkyně Součková a Kubišová. Zajímavostí kola jsou také dvě slovenská derby, nejprve na Šariši „sousedské derby“ proti Iuventě a v neděli pak další utkání dvou slovenských soupeřů a nováčků nejvyšší soutěže Dunajské Stredy a Hlohovce. Nakonec nesmíme zapomenout ještě na poslední dva zápasy kola. Potvrdit první dvoubodový zisk před týdnem v pátek doma proti Prešovu na hřiště dalšího slovenského soupeře do Bánovců pojedou v sobotu 20. září Veselanky a každopádně jejich cílem  bude přivézt domů další dva body. Posledním utkáním pak bude v severočeském chrámu úřadujícího českého mistra Baníku Most, start našich děvčat. Ty sice nepojedou do Mostu v nijak radostném rozpoložení, ale právě naopak, už před týdnem v domácím utkání proti Bánovcům chybělo v sestavě několik klíčových hráček a dá se jen těžko očekávat, že by se všechny daly stoprocentně do kopy, tak aby mohly čelit nabuzeným mistryním, které mají před sebou velkou výzvu, když se probojovaly premiérově do Champions League.

               Po skončení čtvrtého interligového kola čeká řadu týmů očekávaná reprezentační přestávka, kdy budou moci hráčky doléčit nashromážděné neduhy a dát se zdravotně do pořádku před pokračováním soutěže. Reprezentační výběr se sejde už v neděli 22. září v Olomouci, kde po krátké přípravě nastoupí hned ve středu 25. září od 20:15 hod.  ve sportovní hale UP v Olomouci proti Portugalsku. O víkendu se bude hrát další utkání kvalifikace o postup na Euro 2020, které naše reprezentace sehraje v severní Makedonii v sobotu 28. září v 18:00 hod. ve Skopje.  Interliga pak bude pokračovat hned následující víkend, kdy náš tým přivítá doma v sobotu 5. října 2019 od 17:30 hod. celek DHC Slavia Praha

Sobota 21.09. v 18:00 hod.: DHK Baník Most – DHK ZORA Olomouc

               Utkání našich děvčat v Mostě bude protknuto snahou uspět proti favoritovi, i když moc velké ambice se našim děvčatům nedávají. Úřadující český mistr má všechny předpoklady stát se klubem, který se po probojování mezi absolutní elitu může stát podobným velkoklubem, jaké dnes vládnou Evropským soutěžím. Vraťme se několik roků, nebo dnes už spíš desetiletí, kdy vládl Evropě po dlouhá léta rakouský Hypo Niederösterreich a vládl ji tak dlouho dokud byl  schopen pan Gunnar Prokop sehnat hráčky a peníze prakticky z celého světa. Pokud  takového člověka mostečtí mají, nebo vbrzku seženou je možné všechno. I v malém českém rybníčku stačí posbírat talenty a trenéři jsou schopni z nich postavit solidní tým, ale to jo je asi tak všechno, už hůře mohou dosáhnout na to, doplnit tým hráčkami nadstandardních kvalit, tedy takových, kterým už by byl malý i ten malý český rybníček. I proto dnes Evropě vládnou kluby jako  Audi ETO Györ, Vardar Skopje, SCM Bucuresti, nebo Rostov na Donu a ty všechny mají ve svém týmu 10 až 13 zahraničních hráček prakticky  z celé Evropy a Brazílie Pokud by mostečtí chtěli v budoucnu konkurovat, musejí se také nutně vydat podobnou cestou. Trochu jsme odbočili zejména pokud jsme chtěli hovořit o utkání Most – Olomouc. Do Mostu k utkání proti mistrovskému týmu pojedou totiž Hanačky asi ještě dost oslabeny a budou tedy muset bojovat nadstandardně aby alespoň částečně srovnaly handicap proti vyspělém soupeři. Věřme, že se jim to podaří se ctí a přivezou na Hanou alespoň lichotivý výsledek.

 

Rozpis 4. kola MOL ligy:

Dohrávka:

Středa 18.09. v 19:00 hod.: HK Sporta Hlohovec – DHC Slavia Praha

 

Pátek   20.09. v 17:30 hod.: ŠŠK Prešov – Iuventa Michalovce

Pátek   20.09. v 18:00 hod.: DHC Sokol Poruba – HK Hodonín

Pátek   20.09. v 18:30 hod.: Sokol RMK Bánovce – SHK Veselí n. Mor.

Sobota 21.09. v 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – HK Slovan Duslo Šaľa

Sobota 21.09. v 18:00 hod.: DHK Baník Most – DHK ZORA Olomouc

Sobota 21.09. v 18:30 hod.: Handball PSG Zlín – DHC Slavia Praha

Neděle 22.09. v 15:00 hod.: MŠK Dunaj. Streda – HK Sporta Hlohovec

 

Autor textu: Václav Dobeš