Oboustranný pohyb hráček v kádru olomoucké Zory

          Už jen několik dnů zbývá olomouckým házenkářkám k zahájení přípravy před další interligovou sezonou, na jejímž konci bude tradičně domácí turnaj, letos jubilejní 60. ročník Poháru míru. Také letos se očekává velice kvalitní účast, v čele s dvanácti násobným vítězem ligy mistryň, rakouským Hypo Niederösterreich, dále pak litevským mistrem Žalgiris Kaunas,  další účastník rakouské nejvyšší soutěže Wiener Neustadt, slovenský vicemistr Duslo Šaľa a samozřejmě domácí ZORA Olomouc. Před vyvrcholením přípravy sehrají naše děvčata několik přípravných utkání zejména v domácím prostředí.

          Přípravu zahájí  družstvo už příští týden v pondělí 23. července v domácí hale, týdenním „zahřívacím“ blokem, za týden od pondělí 3. července odjede družstvo pod vedením obou trenérů Jana Hegara a Libora Malínka do Kostelce na Hané, kde budou v přípravě pokračovat už naplno ve dvou až třífázových blocích a budou tedy absolvovat největší zátěž zaměřenou především na fyzickou přípravu. Před domácím turnajem, který se bude hrát 24. – 26. srpna, se družstvo zúčastní tradičně turnaje v Šaľe, kde mimo domácího  týmu se střetnou  znovu s Hypem a dvěma polskými týmy.

         K jakým změnám v hráčském kádru našeho celku dojde jsme váš již stručně informovali v předešlém článku. Svou dlouholetou úspěšnou dráhu v domácím týmu  ukončí dlouhodobě nejlepší střelkyně družstva Katka Růžičková, která v družstvu hraje WHIL od prvního ročníku (začala ještě v extralize rok před WHIL) a sehrála v nejvyšší soutěži  za  16 roků 387 zápasů v nichž nastřílela úctyhodných 1 536 branek (v roce 2007 si udělala krátký exkurs do německé bundesligy, kde hrála v Mainzlaru a Thűringeru). Na stránce odchodů jsme se před sezonou rozloučili s Terezou Kubáčkovou, která zamířila do konkurenčního SHK Veselí n. Mor. Dvojice křídel sester Terezy a Venduly Fryčákových budeme nyní minimálně dva roky vídat v dresu pražské Slavie, obě sestry budou v Praze studovat na VŠ.  Na straně odchodů by to mělo snad být všechno. Mezi příchozí musíme započítat především dvě zkušené slovenské reprezentantky, především 24 letou brankařku Zuzanu Haládíkovou, kterou dobře známe zejména z Poháru míru, kde mimo jiné v roce 2016 byla vyhlášena nejlepší brankařkou turnaje a je v současnosti stálou hráčkou slovenské reprezentace  a stálou brankařkou  Slovanu  Duslo Šaľa.

          Další posilou bude levoruká odchovankyně trenčínské házené,  27  letá Anamária Patrnčiaková, kterou známe více pod jménem Birkušová, která od roku 2009 hrála v družstvu Trenčína, odkud odešla do Michalovců, po zranění musela na několik měsíců házenou přerušit a poslední dva roky spojila s Hodonínem, kde hrávala nejprve v 1. lize, několik utkání odehrála také v interlize za Zlín. Anamária hraje pravidelně na pravém křídle, minulou sezonu odehrála v interligovém Hodoníně  a stala se nejlepší střelkyní celé interligové soutěže, když v 30 utkáních nastřílela 227 branek. Poslední hráčkou na příchodu je mladá odchovankyně házené Velkého Meziříčí, pokračovatelka působení odchovankyň meziříčské házené Aničky Gebre-Selassie, nebo Ivany Salašové, které v našem družstvu dlouhou dobu působily a v případě Ivany stále ještě hraje. Je jí  22 letá vysoká spojka Iva Závišková, která hrála dosud první ligu v dresu mateřské klubu z  Vysočiny a prosadila se střelecky na příklad v uplynulé sezoně kdy v 15 zápasech nastřílela 139 branek, nebo v sezoně 2016/17 ve 20 utkáních se trefila 165 krát. V sezoně 2015/16 zkoušela prosadit se v interlize, nastoupila ve čtyřech zápasech v dresu Veselí, šlo však pouze o krátkou epizodu. Iva bude s naším družstvem absolvovat předsezonní přípravu  a po ní se rozhodne, zda se do družstva Zory prosadi trvale.

 

Autor textu: Václav Dobeš