O víkendu zahajuje play-off a nadstavba házenkářek

               Dlouhodobá část česko-slovenské interligy házenkářek má za sebou své úspěšné šestnácté pokračování a následující tři týdny rozhodnou o tom, kdo si pro letošní rok pověsí nejcennější medaile a pohár pro ženské mistry Česka a Slovenska a kdo se podělí o další cenné kovy. Slovenské interligové týmy to měly jednodušší, nemusely se strachovat, jestli postoupí mezi elitu ve své zemi, mezi čtveřici nejúspěšnějších totiž postupují také Bánovce, tedy tým, který získal za celou dlouhodobou část česko-slovenské soutěže pouze jediný interligový bodík, ale už od začátku soutěže měl jistotu, že do slovenského play-off určitě postoupí. Tak to prostě je nastavené s tím se bohužel zatím dá jen těžko něco dělat. To mezi osmičkou českých interligových družstev to nejméně poslední dva měsíce vřelo, nikdo, zejména z popředních českých týmů neměl dlouho jistotu, zda vůbec, mezi elitu proklouzne, snad jen úřadující český mistr Baník Most mohl být relativně v klidu. Nakonec poslední vývoj mezi českými kluby, do kterého se výrazně zapojil i letošní nováček soutěže z Plzně a několik překvapujících, či nečekaných výsledků, které u některých družstev způsobil enormní nárůst zraněných a i jinak zdravotně handicapovaných hráček zapůsobil neblaze do stability hráčských kádrů. Samozřejmě některá družstva se v posledních kolech „potkala“ s optimální formou, jiné spíše naopak a to nejen z výše uvedených důvodů a objektivních příčin. Nakonec je složení účastníků play-off takové jaké je a hodně zajímavě to vyjádřila po výhře Hanaček v posledním kole nad favoritem ze Šaľy, naše mladá hráčka Markéta Hurychová, když konstatovala pro tisk: „Do play-out nepatříme, když umíme porážet takové týmy jako je Šaľa !“ Tak teď jen to potvrdit v závěrečných bojích o 5. – 8. místo, které slibují v letošním závěru hodně zajímavé boje.

               Pojďme se ještě několika větami vrátit k zápasům posledního kola dlouhodobé části MOL ligy. I při nich došlo k několika zajímavým a nečekaným výsledkům i přesto, že v nich už podle prognóz a očekáváním nemělo v podstatě o nic jít, vše mělo být jasné a utkání se musela už jen nějak dohrát. Přesto si však alespoň ve dvou případech vyšlápl David na Goliáše a porazil favorita. Podařilo se to jednak na Hané, kde srdnatě bojující domácí družstvo přehrálo slovenský velko-klub a získal pro své barvy hodně důležité dva body. Obě družstva sice nenastoupila v nejsilnějších sestavách, je ale také otázka, které družstvo bylo více a které méně oslabeno. Druhým kdo přemohl nepřekonatelného soka byl Zlín který porazil Veselí, když si jeho hráčky včas vzpomněly na to jak na začátku právě končící sezony zle dotíraly na špičku tabulky a vyhřívaly se na nejvyšších patrech tabulky. Obě družstva si tak připsala po dvou cenných bodech, které se budou náramně hodit v bojích o udržení. Ten bude letos hodně zajímavý a vyrovnaný, žádné z družstev nebude chtít prodat svou kůži lacino. Zatím poslední ze čtyřlístku, Sokol Písek, prokázal v posledních kolech po kvalitním posílení hráčského kádru o Hanu Kvášovou a očekávaném vstupu na scénu v podobě brankařky Báry Raníkové (Šachové) ukázal velký potenciál porazit kohokoliv. Také mladý ambiciózní tým DHC Plzeň prokázal v průběhu celé sezony, že se jedná o kvalitní družstvo, které dokázalo posbírat 16 interligových bodů, což se asi ještě nepodařilo žádnému z nováčků v historii a na příklad Sokol Písek dosáhl na 16 bodů jen čtyřikrát ve své dvanáctileté historii účasti v interlize. Posledním ze čtveřice účastníků nadstavby je stejně jako Zora tradiční účastník interligy od jejího založení – HC Zlín, který se podobně jako na začátku sezony dostal v jejím závěru do vynikající formy a bude určitě patřit k největším favoritům nadstavby.

               České play-off, tedy souboj o českého mistra se i v letošním roce bude hrát na dva vítězné zápasy, znamená to tedy, že souboje o SF budou následující víkend zahajovány na hřišti hůře postavených týmů základní části, tedy ve Veselí n. Mor. nastoupí Baník Most a v Praze Edenu bude hrát Sokol Poruba. Za týden 4., příp. 5. května budou hrát veselské Panenky v Mostě a Slavia nastoupí v Ostravě proti Sokolu Poruba. Na Slovensku se hrají všechny zápasy na tři vítězná utkání, o následujícím víkendu tedy budou hrát na Zemplině v sobotu a v neděli v Chemkostav aréně v Michalovcích Sokol Bánovce a v městské hale v Šaľe přivítají ŠŠK Prešov. Odvety jsou na pořadu 4., příp. 5. května 2019. Česká nadstavba o 5. – 8. místo, která je současně soubojem o udržení v interligové soutěži má na pořadu pro každého z účastníků šest utkání, kdy se hraje systémem každý s každým dvoukolově doma – venku. Družstvům zůstávají body získané v základní části ligy, skóre se nepřenáší. Družstva vstupují do nadstavby s těmito počty získaných bodů: Olomouc – 21, Zlín – 17, Plzeň – 16, Písek 13 bodů. V prvním kole nastoupí o víkendu v sobotu 27. května 2019 v Olomouci v hale Zory Sokol Písek, v neděl 28. 04. pak ve Zlíně v hale SPŠ bude hrát proti domácím DHC Zlín – DHC Plzeň. Další zápasy se pak hrají o svátečním dnu 1. května, kdy v Olomouc přivítá ZORA celek HC Zlín a v Písku nastoupí DHC Plzeň.

Rozpis víkendových utkání play-off a nadstavby
Play-off ČR:
Sobota 27. 04. v 17:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – DHK Baník Most
Neděle 28. 04. v 17:30 hod.: DHC Slavia Praha – DHC Sokol Poruba
Play-off SR:
Sobota 27. 04. v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – HK Sokol Bánovce n.Bebr.
Sobota 27. 04. v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – ŠŠK Prešov
Neděle 28. 04 v 10:30 hod.: Iuventa Michalovce – HK Sokol Bánovce n.Bebr.
Neděle 28. 04. v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – ŠŠK Prešov
Nadstavba o 5. – 8. místo ČR:
Sobota 27. 04. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – TJ Sokol Písek
Neděle 28. 04. v 17:30 hod.: HC Zlín – DHC Plzeň

Autor textu: Václav Dobeš