O víkendu začíná nejvyšší soutěž házenkářek

Původní společná soutěž, která se hrála s českými a slovenskými družstvy a ta premiérová v sezoně 2002/03, kterou vyšperkovala ještě účast rakouského mistra a v té době předního evropského týmu Hypo Niederösterreich se hrála jako mezinárodní interliga a vydržela celých 15 roků. Stálicemi mezi kluby byla šestice celků, která hrála interligu ve všech 15 sezonách a odehrála v nich mimo závěrečných play-off a dalších forem nadstavb, každé 340 zápasů. Těmi dlouhověkými jsou dva slovenští zástupci a nejúspěšnější družstva v celé historii – Iuventa Michalovce a Slovan Duslo Šaľa – dalšími je potom čtveřice českých týmů – Slavia Praha, DHK ZORA Olomouc, SHK Veselí n. Mor. a HC Zlín. Za uplynulých 15 sezon se mezi interligovými družstvy objevilo celkem 25 družstev, po 12 českých a dvanáct slovenských a jedním bylo už zmiňované Hypo, tedy rakouský účastník.

Éra interligy od nové sezony po 15 letech končí, nová s novým názvem a novými ambicemi začíná. Věřme, že bude stejně úspěšná jako ty předchozí ročníky a že se projekt společné česko-slovenské soutěže, který házenkářkám záviděla řada jiných kolektivních sporů a to nejen mezi českými a slovenskými družstvy a sporty udrží co možno nejdéle a bude impulsem pro zvyšování kvality našeho sportu v obou zemích. Nová soutěž ponese název svého hlavního partnera firmy MOL a SLOVNAFT a jméno partnera bude i v názvu soutěže, která ponese název „MOL LIGA“.

Po několika týdnech, vyplněných tvrdou každodenní dřinou jak hráček, tak trenérů a dalších osob spojených s prací družstev a vrcholící řadou přípravných a přátelských zápasů a turnajů, se otevřou opět hlediště našich hal a diváci a odborníci začnou sledovat, jak se který tým připravil, jak se podařilo klubům své hráčské kádry posílit, v kterých družstvech nastane naopak pravděpodobně k poklesu výkonnosti. To všechno uvidíme hned od prvních minut a prvním utkáním a vstupem do nové éry bude páteční střetnutí na Slovácku v utkání SHK Veselí n. Mor. – HK AS Trenčín.

Víkendové zahajovací kolo MOL ligy bude mít na pořadu kompletní šestici zápasů, když volný los by mělo čerpat družstvo ŠŠK Prešov, ale vzhledem i předehrávce s HK Hodonín ze zápasu 9. kola, ji bude čerpat až 4. listopadu. Ligová soutěž začne trochu pozvolna, mezi utkáními je pouze jediné, které je možno označit za šlágr kola, kterým bude shodou okolností repríza play-off o 3. Místo, které se bude hrát v naší hale a tím je zápas DHK ZORA Olomouc – Sokol Poruba. Oba mistrovské týmy budou mít za soupeře nováčky soutěže, Baník Most jede do Bánovců a Iuventa Michalovce přivítá úplného nováčka mezi elitou Hodonín. I když před prvním kolem je jen těžké hovořit o favoritech, resp outsiderech, vidíme favority minimálně ve třech střetnutích – v zápasech Písek – Šaľa v družstvu hostí, v pražském Edenu v domácím celku Slavie proti Zlínu a v předehrávce na Šariši v utkání Prešova proti Hodonínu. Zbývající dvě utkání, slibují vyrovnaný souboj bez favoritů – páteční premiéra mezi Veselím a Trenčínem ale také moravské derby Olomouc – Poruba.
Takže vážení sportovní přátelé, opona letí vzhůru dramata mohou začít !!!!!!

Přehled víkendových zápasů MOL ligy žen:
Pátek 01.09.2017 18:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – HK AS Trenčín
Sobota 02.09 2017 15:00 hod.: Sokol Písek – HK Slovan Duslo Šaľa
Sobota 02.09.2017 15:00 hod.: Sokol Bánovce n.Beb. – DHK Baník Most
Sobota 02.09.2017 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – HK Hodonín
Sobota 02.09.2017 18:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – DHC Sokol Poruba
Neděle 03:09.2017 13:15 hod.: ŠŠK Prešov – HK Hodonín (předehrávka 9. kola)
Neděle 03.09.2017 17:00 hod.: DHC Slavia Praha – HC Zlín

DHK ZORA Olomouc – DHC Sokol Poruba
K repríze finála play-off o 3. místo, přijede do Olomouce Sokol Poruba, který prahne po odvetě a dává to v přípravě na novou sezonu patřičně znát. Družstvo sice opustily po sezoně obě zlínské odchovankyně Šárka Marčíková a Leona Šviráková, na druhé straně však družstvo vydatně posílilo. Největší posilou je zkušená slovenská reprezentační spojka Soňa Demajová, s níž přišla další Slovenka Jana Špaková bývalá hráčka z Michalovců, které rozšířily řady početné slovenské enklávy. Dalšími novými tvářemi jsou mladé talenty – Kristýna Klossová (1999) z Bohunic, která tam hrávala v soutěži dorostenek a druholigových žen a mladičká talentovaná střelkyně z Hlučína Eliška Desortová (roč. 2000). Družstvo absolvovalo v rámci přípravy řadu přípravných zápasů a turnajů, např. Slovácký pohár v Hodoníně, zápasy v Polsku a Německu, v nichž však příliš úspěšné nebylo. Obrat nastal až zejména na utkáních v Göpingenu, kterému podlehlo v generálce před ligou po výborném výkonu o jedinou branku.

V našem družstvu došlo jen k velmi malým změnám oproti minulé sezoně. Nejcitelnější je asi odchod Anny Gebre Selassie (mateřské povinnosti), která odešla po devítiletém účinkování v klubu. Další odchod jsme zaznamenali na brankařském postu, Sabina Bártová se po ročním hostování vrátila domů a bude hrát v B týmu Sokola Poruba. Na straně příchodů můžeme zaznamenat pouze příchody z dorosteneckého týmu Zory, odkud se do hráčského kádru žen přesunula mladičká brankařka Míša Polášková, odchovankyně Lesany Zubří, která už dvě sezony trénovala a hrála v našich dorosteneckých týmech, z dorostu se do žen přesunula také Diana Řezníčková a Kristýna Žáčková, ta ale po začátku přípravy odešla na limitovaný přestup do SHK Veselí. Novou tváří v družstvu žen je také Magda Kašpárková, která v minulé sezoně hrála v družstvu B našeho klubu v 1. lize. Noví trenéři družstva Jan Hegar a Libor Malínek s družstvem absolvovali čtyři přípravné zápasy s družstvy Trenčína a Veselí a dva turnaje v Šaľe (2.místo) a v Olomouci (3. místo) a v nich sehrálo dalších sedm velmi kvalitních zápasů vesměs se zahraničními soupeři, když všechna utkání se hrála v plném hracím čase 2 x 30 minut a oba splnily do puntíku předpoklady s nimiž do nich děvčata vstupovala. S přípravou panuje v Olomouci spokojenost a hráčky včetně realizačního týmu se těší na začátek nové sezony, do které vstupují opět s cílem probojovat se do čtyřčlenného play-off mezi nejlepší čtveřici českých týmů.

Václav Dobeš