Karanténa v podání A-týmu. Jak tráví čas a co vzkazují holky příznivcům házené?

Již několik dní je pozastavena nejvyšší házenkářská soutěž stejně tak, jako v ostatních kategoriích a všech sportovních odvětví. Dle nařízení vlády byla vyhlášená karanténa, která samozřejmě platí také pro naše hráčky, které ji poctivě dodržují a posílají všem příznivcům krátký pozdrav či vzkaz. Velká část týmu jsou také Slovenky a některé zůstaly v Olomouci, některé se rozhodly vrátit právě na Slovensko za rodinou. Všichni doufáme, že se zase brzy uvidíme na hřišti a celá situace se obrátí k dobrému. Jak tráví děvčata čas a jak se snaží v rámci možností udržet sportovní tempo si můžete prohlédnout na fotografiích.

Většina našich hráček jsou studenty, ale také pracující. Někteří si mohou vzít práci domů, ale například Lucie Rašková nebo Annamaria Patrnčiaková stále do práce chodí. Snaží se však předejít problémům a chrání sebe i své okolí dostupnými prostředky, po práci se také snaží udržet v kondici. Lucie Rašková vtipně vzkazuje veřejnosti abychom nebyli mimoni a používali ochranné pomůcky, jako roušku a například rukavice. Velice náročnou situaci má Adéla Protivánková, která bydlí v nedaleké Litovli, která v těchto dnech zažívá krušné chvíle a patří mezi rizikovou oblast, která byla celá uzavřená. Dnes si například byla stejně jako spoustu dalších vyzvednou ochranné roušky. Mezi dobrovolnice v lékařském odvětví se přihlásila Jarmila Trumpešová, která je studentkou medicíny již vyššího ročníku a proto je vhodnou adeptkou na toto dobrovolnictví, prosí všechny aby nebrali situaci na lehkou váhu, zachovali klidnou hlavu,dodržovali doporučení a prevenci, a také se postarali o své rodiče a prarodiče aby raději nemuseli vycházet z domu. 

Na fotografiích poctivě doma trénuje také například Martina Salčáková, Diana Řezníčková, Michaela Polášková, Magda Kašpárková a Alžběta Krůpová, která spojila dobré s užitečným a pojala trénink pracovně. Dále pak Klára Sovová a Denisa Krajčovičová, které v době karantény spojily své bydliště a vyhnuly se tak netradiční samotce. Nikola Jansová má pak speciálního pomocníka při cvičení, který obtížnost jednoduchých cviků posouvá za trošku jiné hranice, přítelem této hráčky je také záchranář zdravotnické záchranné služby a oba vzkazují, že krytí úst je základ! V aktuální situaci, ať už krytí základní (od primární šály, papírové nebo plátěné ústenky, obyčejného respirátoru), kdy chráníme své blízké a okolí, po respirátory vyšší kategorie, kdy chráníme sami sebe. V návaznosti na ochranu sebe samých je důležité omezit manuální kontakt třeba gumovými rukavicemi i krytí možných dalších vstupních zón jako jsou oči. Právě krytí úst je ta nejdůležitější věc pro možné další šíření nemoci, a nemusí se jednat přímo o koronavirus. Z vlastní zkušenosti ví, že spoustu lidí bere tohle na lehkou váhu a vystavuje velkému riziku také právě záchranáře a lékaře, neuvědomují si, že až bude zahlcen zdravotnický systém a nebude mít kdo lidem pomoct – ať už z důvodu toho, že zdravotníkům se to nevyhýbá a budou mezi nemocnými, tak i toho, že nebude čas, aby se tolika lidem někdo z nich věnoval a měl je kdo ošetřit. Není možné pomoci takovému kvantu nemocných, ošetřit je nebo jim popř. jen telefonicky poradit. Proto všechny nabádají k zodpovědnosti a opatrnosti. 

Na Slovensko se vrátila například Zuzana Haládiková, která je právě jedna z těch, které mají tak zvaný “home office”, po práci se snaží udržovat díky individuálním cvikům inspirovanými naším skvělým crossfitovým trenérem a nebo se chodí provětrat na kolo. Karanténu poctivě dodržuje a přeje si aby situace co nejdříve skončila, proto prosí všechny o respektování nařízení a těší se, až se zase všichni uvidíme na Zoře. K tomuto se přidává také již jmenované Martina Salčáková, která si podobně jako další ušila roušku doma, každý den má zorganizovaný aby stihla jak práci, kdy pracuje jako školní psycholožka na jedné ze zavřených středních škol na Valašsku, jelikož poskytuje konzultace pro studenty prostřednictvím internetové nebo telefonické formy, tak nějakou z forem cvičení v domácím prostředí. Martina si uvědomuje jak jsou poslední dny náročné a doporučuje dodržovat základní rady. Sama pak ve volných chvílích dodělává resty, dělá například pořádek v svých osobních věcech, mezi které u Martiny patří mimo sportovního oblečení, také rybářské vybavení. Samozřejmě dodržuje karanténu a nevychází z domu pokud to není nezbytně nutné a v těchto případech nezapomíná na roušku. 

Všechny hráčky zdraví fanoušky a příznivce házené a doufají, že se již brzy budou moct sejít na tréninku, důležité je podle nich v těchto dnech myslet pozitivně a věřit tomu, co říkají odborníci a naopak se vyhnout zkresleným informacím, kterých je aktuálně k vidění velká spousta. Všechny se shodují na to, že ROUŠKA NENÍ OSTUDA! Proto prosím chraňte sebe i ostatní. Těšíme se brzy na viděnou.