Házenkářky mají za sebou reprezentační přestávky

Po měsíci přestávky v interligové házené, kdy hráčky všech českých reprezentací se sešly, aby využily plánované přestávky. Zejména ženská reprezentace, která se bohužel neprobojovala na stávající ME, které probíhá tedy bez naší účasti v několika městech ve Slovinsku, Severní Makedonii a Černé Hoře (v Lublani, Celje, Skopje, Podgorici). Došlo také ke změně vedení naší ženské reprezentace, kdy za odvolaného českého trenéra Jana Bašného se křesla ujal norský trenér Bent Dahl. Ten využil nevynucené přestávky, aby se seznámil blíže s aktuálním složením české reprezentace doplněné o několik nových hráček, mezi nimiž je i naše hráčka Natálie Kuxová. Součásti kempu bylo krátké soustředění v Řepích odkud družstvo odcestovalo ke dvěma přípravným střetnutím do švédského Kalmaru a Karslkrony. V prvním utkání se našemu týmu moc nedařilo, když podlehl medailovým adeptkám na blíží se ME vysoko 36:20. Velký obrat a cenná remíza se pak zrodila v odvetě, kdy naše děvčata sehrála se stejným soupeřem remízu 26:26. Po dvou utkáních ve Švédsku následoval tradiční turnaj v Chebu „O štít města Chebu“ samozřejmě bez účastníků ME, ale za kvalitní účasti družstev Česka „B“ týmu Norska, Egypta a bundes ligového družstva Sport-Union Neckarsulm (tam nyní hraje další z olomouckých odchovankyň brankařka Anita Poláčková). Naše reprezentace vyhrála všechna svá střetnutí a celkově skončila na 1. místě, když porazila družstvo Egypta 37:24, Union Neckarsulm  35:24 a „B“ Norsko 31:29.

Jak jsme už na začátku avizovali, úvodní srazy měly i další – mládežnické reprezentace. I u nich nastaly personální změny a s tím samozřejmě i obměny v hráčském složení. Tak v celku juniorek zůstal hlavním trenérem zkušený Dušan Poloz a z olomouckého týmu byly nominovány Tereza Kräuterová, Anna Kubálková a Simona Horáková. Družstvo sehrálo v Mostě dva zápasy s týmem stejně starých hráček Litvy a v obou zápasech naše děvčata vyhrála 29:17 a 28:17. Další kemp absolvovaly juniorky v Hustopečích u Brna, odkud se přesunuly ke dvěma střetnutím do Chorvatska, kde dvakrát velmi těsně podehly v prvním zápase 29:27 a ve druhém pak 28:27. V obou utkáních už dostaly větší prostor nové hráčky, které hrály v reprezentaci většinou poprvé. Poslední výběr byl složen z těch nejmladších – družstvo dorostenek, které nově vede trenérka Petra Vítková, asistentem je pak Marek Kolář. V této nejmladší kategorii byla z našeho klubu nominována jediná hráčka, a to Adriana Smetková. Družstvo absolvovalo po kempu ve Břvích dvě kontrolní střetnutí s děvčaty z Rakouska oba své zápasy vyhrála a to 33:24 a 31:20.

Autor textu: Václav DOBEŠ