Hanačky vrátily Zlínu porážku z podzimu i s úroky

DHK ZORA Olomouc – Handball PSG Zlín  31:26 (18:15)

Průběh utkání: 0:1, 1:3, 2:4, 4:5, 5:7, 6:8, 8:9, 10:9, 11:11, 14:11, 15:12, 17:13, 18:15 – 20:16, 21:17, 23:18, 26:19, 27:21, 28:23, 29:25, 31:26.

Rozhodčí:  Hájek – Kozler               Počet diváků :    200      Střelba 7 m hodů:  2/2 – 3/2       Vyloučení:   3 – 4

DHK ZORA Olomouc: Polášková, Habermanová, Spurná – Závišková 4/2 , A. Kubálková, Jansová 2, Protivánková , Roupcová 1,  Krajčovičová 4, Krejzlíková, Smějová 1,  Fryčáková 3, Možíšová 5, Machačová 4 , Kuxová 7.

Trenér: Libor MALÍNEK

Handball PSG Zlín: B. Šimková, Stojarová. Dokoupilová – Herbočková Karlíková 3, Daňková 5/1, Štipčáková 1, M. Sekulová 2, D . Šimková 4/1, Ševčíková 4, Kolářová. L Sekulová 2, Polomíková 1, Sedláčková, Křičková 3, Mydlová, Poznarová 1.

Trenér: Jiří MIČOLA

               Tradiční sobotní derby soupeřů Zory a Zlína na Hané bývá vždy divácky atraktivní, pohledné, bojovné a v posledních ročnících se více dařívalo našemu týmu. Výjimkou bylo poslední vzájemné měření sil ve Zlíně, ve kterém se domácím děvčatům podařilo nahlodat sebevědomí Hanaček, které v době utkání se už zvedaly po neslaném, nemastném začátku sezony. Zora měla před střetnutím se Zlínem na kontě sice jen domácí výhru s Porubou, ale úplně čerstvou výhru nad Michalovcemi, takže porážka ve Zlíně 31:28 přišla, jak už bylo uvedeno, jako blesk z čistého nebe a hodně zacloumala sebevědomím Hanaček. Vždyť Zlín se v té době krčil s jediným bodem, který získal doma v souboji s poslední Stupavou. Také začátek dnešního zápasu neukazoval Hanačkám žádnou „hit parádu či pohodičku“, naopak mladý zlínský tým vlétl na domácí celek bez bázně a hany a brzy si vytvořil tříbrankový náskok, který však netrval příliš dlouho. Stačila pětiminutová střelecká odmlka hostujícího týmu a domácí tým po team time-outu od trenéra Malínka reagoval čtyřmi brankami v řadě a srovnal stav skóre na 10:10. Domácí celek pokračoval v ofenzívě i dále, převzal otěže do svých rukou a postupně navyšoval své vedení až na čtyřbrankový rozdíl. Do  poločasu soupeř ještě upravil na  poločasové vedení 18:15.

                Také po změně stran se na obrazu zápasu toho příliš nezměnilo, domácí tým se po počátečním tápání uklidnil a začal na hřišti koncertovat a navyšovat své vedení, zejména mladá dvojice Kuxová – Možíšová  byla k nezastavení a  každá z nich třemi brankami se nejvíc podílely na nárustu skóre, které vystoupalo až na rozdíl osmi branek, což byl stav zhruba v polovině druhého poločasu  v čase 13:16 hod. za stavu 27:19. Soupeř se však v žádném případě nevzdával, domácí družstvo jako by se vysokého  vedení zaleklo, přenechalo iniciativu hostujícímu týmu a ten toho náležitě  využil a začal náskok domácích snižovat. Stačila osmiminutová střelecká odmlka domácích a náhle byl stav 27:23, když se začala hra dařit kanonýrkám Sekulové a Ševčíkové v týmu Zlína. Hrozící nebezpečí ze strany soupeřek  však včas  zaznamenaly domácí Kuxová a Machačová, které obě dvěma brankami  dovedly zápas ke kýženému vítězství. Za zmínku nakonec stojí skutečnost, že tak jako v předchozím utkání proti Plzni se podařilo uhrát výhru vyšším rozdílem branek, což by mohlo být zajímavé v případě rovnosti soupeřů při postupu do play-off.

                Velmi solidní výkon zaznamenala domácí brankařka Míša Polášková, která zaznamenala 16 úspěšných zákroků a k tomu si připsala asistenci při brance domácích do prázdné branky. Vynikající střeleckou účinnost jsme zaznamenali zejména u Aničky Možišové, která prokázala 100% úspěšnost při její střelbě z pěti pokusů. 100 % si z křídla zapsala také Tereza Fryčková. Velmi solidní střelbou se může pochlubit i nejčastější střelkyně Natálie Kuxová, která svých sedm branek nastřílela z deseti pokusů, tedy s účinností 70 %. Podobně vysokou střeleckou úspěšnost si zapsaly i Monika Machačová s Ivou Záviškovou (obě 66 % úspěšnosti). Je také velmi potěšující, že jsme zaznamenali šest úspěšných brejků (Krajčovičová 2, Fryčáková, Možíšová, Machačová a Kuxová po jednom).

Pozápasové ohlasy:
Libor Malínek, trenér DHK Zora Olomouc: „Já jsem hrozně rád za dva body, které jsou nutné, jestli chceme ještě pomýšlet na vyšší příčky. Čekali jsme opravdu těžký zápas, což se potvrdilo, Zlín ničím nepřekvapil, potvrdilo se, že je to houževnatý tým, nevzdal se za každého stavu, každá hráčka tam nechávala srdce a družstvo se v jarní části hodně zvedlo. Za stavu, kdy jsme vedli o osm branek, utkání ještě nebylo jasně rozhodnuté. My jsme ve druhém poločase zlepšili obranu a náskok si vybudovali, ale bohužel tam přišla taková desetiminutová pasáž, kdy jsme nedali branku. Jsem rád, že to děvčata nakonec zvládla a body zůstaly doma.

Jiří Mičola, trenér Handball club Zlín: „Samozřejmě porážka trošku mrzí, ale musím uznat, že Olomouc je trošku dál než my. My jsme je chtěli trochu překvapit obranou, což se nám v určité fázi dařilo. Řekl bych, že v prvním poločase rozhodly gólmanky. My jsme v tom zápase protočili všechny tři. Polášková ta tam měla skvělé zákroky, to nás trošku tlačilo, ale jsme rád, že jsme se vrátili do utkání, dostali jsme se na tři branky. Mohli jsme na dvě, ale tam zase rozhodovala zkušenost hráček. Jsem rád, že naše házenkářky zabojovaly a utkání zdramatizovaly, ale myslím si, že zkušenost olomouckých hráček vyhrála.

Autor textu: Václav DOBEŠ