Hanačky si pro nadstavbu polepšily o dva body

DHK ZORA Olomouc – HK Slovan Duslo Šaľa  27:25 (15:13)

Průběh utkání: 1:1,1:1,4:2, 4:5, 7:6, 8:7. 11:7. 11:9, 13:12, 13:15 – 15:18, 17:19, 19:21, 20:23, 23:24, 24:25. 27:25.

Rozhodčí: Bečička, Horák, 240  diváků    7 m hody: 7/ 5 – 5 /4  vylouč: 5  2 ,. Červená karta za   třetí vyloučení Gajdošíková  (Olomouc)

Sestavy a branky:

DHK ZORA Olomouc: Polášková – Hurychová 3, Závišková, Kapsová 1, Jansová 1, Sovová, Kašpárková 4, Salčáková 10/4, Krajčovičová 1, Severová 2, Salašová 3, Gajdošíková 1,  Řezníčková, Patrnčiaková 1.

Trenér: Jan HEGAR

Slovan Duslo Šaľa: Furgaláková, Ladicsová – Takáčová 1, A. Obstová 2, Gajdošová, Königová 7, Pócsiková 7/3 ,  Ušiaková 2, Némethová 5/1, Trepáčová 1, Kurňavová, Tisajová.

Trenér:  Michal LUKAČÍN

Zaslechli jsme na tiskovce po zápase:

Jan Hegar, trenér ZORY Olomouc: „Diváci určitě viděli zajímavý zápas. Smekám před soupeřem, protože jim vypadly tři hráčky základní sestavy a ta mladá děvčata hrála velmi takticky, pozorně a nám to dělalo potíže. My jsme chtěli rychle získávat míče a dělali jsme při tom chyby v obrané fázi, ale to by asi nebyl určitě ten největší problém. Ten nastal začátkem druhého poločasu, kdy jsme prostřídali sestavu a měli jsme několik neproměněných a uspěchaných šancí v útočné kombinaci. Soupeř nás trestal z rychlých útoků. Tam děvčatům musím trošku vytknout to, že jsme se nevraceli, tak jak bych si představoval. Potýkali jsme se 20 až 25 minut s naší útočnou činností, ale s tím se v podstatě potýkáme delší čas. Máme problém s těmi rozhodovacími činnostmi v pravý daný moment. Myslím si, že jsme toto utkání mohli klidně i prohrát, v závěru nás podržela Polášková, která chytla dvě vyložené šance a družstvo dostalo jistotu a šlo si za vítězstvím. Děkuji soupeři za výborný výkon a přeji mu v play-off, aby se dostal do finále.“

Michal Lukačin, trenér Dusla Šaľa: „Gratuluji soupeři ke dvěma bodům. Pro ně jsou to důležité body. Pro nás v podstatě ten zápas neřešil nic, byl spíš takový motivační. Máme teď momentálně mladé družstvo a jdeme do play off. Chtěl jsem, aby děvčata bojovala a šla za vítězstvím, což dnes potvrdila. Musím je pochválit za výkon. S tím, že soupeř v tom prvním poločase vedl a dokonce se dostal i na pětigólový rozdíl, ale my jsme ten závěr toho prvního poločasu zvládli. Stáhli jsme to na dva góly, což bylo velmi dobré pro druhý poločas. Fantasticky nám vyšel druhý poločas, my jsme vyhráli první sedmiminutovku 5:0 a dostali jsme se dovedení o dva góly a to jsme si udržovali až do sedmi minut do konce. Potom přišel ten závěr a tam to naše mladé družstvo nezvládlo. Za rok za dva ale naše družstvo vyzraje a takovéto situace bude zvládat. Neproměnili jsme tam dvě tutové šance. Děkuji děvčatům za bojovnost. “

            Poslední utkání základní části interligy házenkářek v Olomouci bylo bojovné od samého začátku až do posledních sekund a rozhodovalo se až v posledních několika útocích na konci utkání, kdy se jednak podařilo několik  perfektních zákroků brankařky Poláškové a na druhé straně se zablýskla Markéta Hurychová, která se v posledních utkáních střelecky trápila, vše si ale vynahradila v posledních svých pokusech, aby dala zapomenout  poslednímu trápení. Celý první poločase se vyvíjel pod taktovkou domácího celku, který chtěl zlomit prokletí posledních dvou zápasů proti Písku  a v Prešově, kdy se jim zejména střelecky nedařilo vůbec nic, bylo potřeba zapomenout na poslední nezdary v posledních nevydařených zápasech, kdy jako by na ně padla deka v několika utkáních, kdy se branka soupeřek zdála být jakoby zakletá. Ani tentokrát ještě nebyla vždy střelecká potence úplně podle gusta domácích trenérů ani samotných hráček, včas se ale probudily zejména v posledních minutách zápasu.

 

            Pojďme ale k průběhu a vývoji samotného střetnutí. Po prvních vyrovnaných minutách přišly vždy krátké série, nejprve domácí třemi brankami převzaly vedení 4:2, vzápětí Slovenky otočily na 4:5 a znovu Hanačky přidaly trojici přesných zásahů u ujaly se vedení 7:5, na začátku poslední desetiminutovky navýšily dokonce na čtyřbrankové vedení 11:7, Duslo však vždy zareagovalo a po snížení na kontaktní rozdíl 13:12 skončil poločas s vedením domácího týmu 15:13. Po změně stran hostující družstvo jako by chtělo zlomit definitivně odpor domácích přidalo v krátkém sledu pět branek a otočilo vývoj zápasů na 15:18 ve svůj prospěch. Do desáté minuty však domácí celek znovu vyrovnal a 19:19 a v dalších minutách se obě družstva střídala ve vedení hostující celek vedl častěji někdy až tříbrankovým rozdílem 20:23. V době kdy se čas lámal do posledních deseti minut zápasu, domácí celek vyrovnal, jednobrankové vedení si však i nadále udržovalo hostující družstvo, naposledy však vedlo 24:25, poslední čtyři minuty utkání však zcela ovládly Hanačky, které snový závěr dotáhly do vítězného konce, kdy prim hrála jak už bylo řečeno především mladičká golmanka Míša Polášková, která si v posledních dvanácti minutách hry připsala šest úspěšných zákroků a to rozhodlo o výsledku.

            Kromě spolehlivého výkonu brankařky je třeba pochválit i spolehlivost Martiny Salčákové  při proměňování pěti sedmiček a i když se jí jedna nepovedla, zbývající bez problémů dostřílela, včetně několika brejků ale i úspěšného zakončení náskokem z prostoru křídla. Střelecky se dařilo také Magdě Kašpárkové, dobrý zápas odehrály Salašová a Hurychová, v podstatě ale šlo o kolektivní výkon celého týmu, který jak dlouhodobou sezonu úspěšně začal na podzim proti Porubě – vítězstvím, tak ji také na jaře zakončil. Z družstva Šaly se dařilo v  brance mladé Furgalákové, střelecky se dařilo Königové a Pócsikové  prosadila, se i Némethová, která však byla po zranění zdravotně handicapovaná.

Autor textu: Václav Dobeš