Hanačky padly v Plzni, pohřbila je ex Slavistka Veronika Galušková

DHC Plzeň – DHK ZORA Olomouc 28:18 (13: 7)

Průběh utkání: 2:0, 6:1, 7:2, 9:4, 10:5, 11:7, 13:7 – 16:08, 17:09, 18:10, 21:11, 21:23, 24:15, 27:15, 27:18, 28:18.

 Rozhodčí: Pražák – Šulc      Počet diváků:            7m hody:  2/1 – 4/3                 Vyloučení: 4 – 3

Sestavy a branky:

DHC Plzeň: Řezáčová, Malá, Mancellari – Kepáková 2, Šmrhová 3, Bušauerová, Kantnerová 1, Formanová 1, Drozdová 4, Franzová 4, L.Galušková 1, Lásková 1, Melicharová, D. Galušková, Vlachová 3/1, V.Galušková 8/1.

 Trenérka: Jana BUREŠ GALUŠKOVÁ

DHK ZORA Olomouc: Haládíková, Polášková – Závišková 1, Kapsová, Jansová, Sovová, Kašpárková, Přikrylová 4/3, Roupcová, Krajčovičová, Fryčáková 4, Možíšová 1, Hejlová 2, Kuxová 3, Kubálková, Kubáčková 2.

Trenér: Libor MALÍNEK

               Hanačky v Plzni propadly, jak jinak a lépe uvést smolný zápas v Plzni, kdy se nedařilo vůbec nic. Brankařka Haládíková byla nešťastná, z rukou běhavých domácích, které před sezonou dostaly velkou injekci v podobě odchovankyně Veroniky Galuškové, z které se ve Slavii stala jedna z nejobávanějších kanonýrek celé soutěže a také to hned v úvodním kole na domácím hřišti potvrdila. Olomoucká gólmanka si na míč ve své brance sáhla až těsně před polovinou poločasu, to už však na ukazateli skóre svítilo hrozivých 9:3 ve prospěch domácích a s Hanačkami to nevypadalo vůbec dobře. Olomoucká strážkyně branky do poločasu zasáhla jen pětkrát a o moc lépe se nedařilo lépe ani její kolegyni v brance Poláškové, která si připsala jen snad jediný zásah navíc.  To na druhé straně hřiště kralovala naopak velká opora v domácí brance reprezentační gólmanka Karin Řezáčová, které jsme napočítali nějakých bezmála 30 úspěšných zákroků.

               Průběh utkání měly od prvních minut plně v moci domácí hráčky, které jednoznačně diktovaly průběh utkání a nenechaly nikoho vůbec na pochybách, kdo je na hřišti pánem. Vůbec nešlo jen o kralující Veroniku Galuškovou, do hry se zapojovaly prakticky všechny hráčky a vytvořily skoro jednolitý blok do kterého se zapojily všechny aktérky. Vždyť na příklad mezi střelkyně se zapsala celá desítka domácích hráček, mezi ktými však kralovala až neskutečná Veronika Galušková. Domácí vstoupily do zápasu plně zkoncentrovány, polovině poločasu vedly 9:3        a své vedení neustále navyšovaly, takže do šaten se o poločase šlo za stavu 13: 7. Ani po změně stran se to příliš nezměnilo, na hřišti stále kralovalo domácí družstvo v čele s brankařkou Řezáčovou. Po deseti minutách  ve druhém poločase se poprvé stav změnil na desetibrankový rozdíl 20:10  a to bylo jako signál pro Hanačky, že by to mohlo být maximum, co by si mohly dovolit. Domácím se sice ještě podařilo zvýšit dokonce na rozdíl dvanácti branek pět minut před koncem, Zoračky si však už závěr pohlídali, i když i přesto desetibranková porážka byla i tak hrozivá.

Hodnocení utkání z pohledu trenéra Richarda Řezáče:

Průběh celého zápasu hrál jasně do karet týmu DHC Plzeň. V úvodních deseti minutách si hráčky dokázaly vybudovat pětibrankový náskok, který si v průběhu celého prvního poločasu pohlídaly a do šatny odcházely se šesti brankami k dobru. V druhém poločase naštěstí Plzeňanky nepřestaly tlačit na branku a svůj náskok stále navyšovaly. V 55´se domácí dokázaly dostat až na skóre 27:15, které se ale soupeři ještě podařilo stáhnout a po konečném hvizdu na tabuli svítil stav 28:18. Je nutno poukázat na výborné zákroky Karin Řezáčové v brance, která soupeřům nedala žádný gól zadarmo. I Míša Malá, která se do branky dostala ke konci zápasu, předvedla pár hezkých zákroků.

„Utkání proti Olomouci se nám podařilo ve více směrech. Začalo to kvalitní obranou podpořenou nadstandardním výkonem brankářek. V útočné fázi jsme si dokázali vypracovat šance a být efektivní v zakončení.“ sděluje po vydařeném zápasu trenér Richard Řezáč. Koncentrace hráček byla na hřišti jasně vidět a každá z nich šla jednoznačně a bojovně pro vytoužené 2 body. Bojovnost a odhodlanost vyhrát byla vidět i v individuálních soubojích. „Získali jsme několik důležitých míčů, a to nám dodávalo sebedůvěru.“ přiznává dále trenér Řezáč. Poukázat je v tomto směru třeba na krásný zisk míče Páji Kepkové, hned v první minutě utkání, která neváhala skočit pro míč mezi dvě olomoucké hráčky a sebrat tak hostům možnost dát branku. „Rozhodující bylo, že jsme neprohráli ani jedno oslabení.“ říká s pyšným výrazem Richard Řezáč. Na závěr také dodal: „Olomouc ještě není v top formě. Získaných bodů si musíme vážit a pracovat dál na jednotlivých dílčích úkolech, které jsme si předsevzali před sezónou. Potěšil mě kolektivní výkon, kdy každá hráčka, co byla na hřišti odevzdala zápasu maximum.“

Autor textu: Václav Dobeš