Dorostenecký Hanball Cup 2017 putuje na Slovensko

Bronzový  slovenský tým starších dorostenek v házené MHK Bytča obhájil v sobotu a v neděli na turnaji v Olomouci, kde se konal tradiční Handball Cup 2017 své vítězství z roku 2016 a podruhé se zapsal do krátké historie Handball Cupu. Slovenská házená vyhrála pohár celkově už potřetí, protože v roce 2015 slavila vítězství Iuventa Miichalovce, když v roce 2014 při své premiéře se stalo vítězem domácí družstvo Zory Olomouc.

Přehled Zápasů:

Sobota 02. 09. 2017:
DHK ZORA Olomouc – HK Ivančice  24:25  (11:8)
DHC Slavia Praha – MHK Bytča /SVK/  21:29  (13:14)
DHC Slavia Praha  HK Ivańčice  23:26  (12:12)
MHK Bytča /SVK/ – DHK ZORA Olomouc  20:30  (11:13)

Neděle: 03.09.2017:
HK Ivančice – MHK Bytča /SVK/  22:23 (13:10)
DHK ZORA Olomouc – DHC Slavia Praha   11:19  (8:11)

Konečná tabulka:

Pořadí   Z V R P Skóre B
1. MHK Bytča /SVK/ 3 2 0 1 72:73 4
2. HK Ivančice 3 2 0 1 73:70 4
3. DHC Slavia Praha 3 1 0 2 63:66 2
4. DHK ZORA Olomouc 3 1 0 2 65:64 2

 

Sestavy a branky družstev:

MHK Bytča:
Furgaláková, Chudovská 1 –  Gaňová 8, Leštinová 16, Valúchová 4, Bačiakovská 10, Haiceňáková 7,Hornáková 15/2, Zubáňová 7, Bystrická, Molíková 9.

HK Ivančice:
Šiplová – Bučková 3, Krejčíková B 15/2, Olšová 22/1, Vavroušková 12/1, Bendová 6, Patočková 4., Rechová 1, Kocábová 3, Strakatá, Haladová 4, L. Krejčíková 2, Ondráčková.
Trenér: Marek KREJČÍK

DHC Slavia Praha:
Šlejtrová, Sheichlová – Pejšková 4, Matošková 4, Hendrychová 4, Nováková 6, Issová  7, Šimánková 2, Novičichina 4, Krausová 1, Vítová 9, Teerová 3, Hynková 2, Brožová 7, Slabá 10/4.
Trenérka Petra VÍTKOVÁ

DHK ZORA Olomouc
Švábová, Hašlarová, Polášková – Gazdíková, Pšenicová, Veselá 2, Protivánková 5, Molíková 4, Ulrychová 3, Kristková 5/2, Glogarová 1, Juřičková 1, Konvičná 7,Dobrovská 7, Štěpánková 2, Rožková 15/11, Krůpová 13/4.
Trenér: Mgr. Lubomír KREJČÍŘ

Jednotlivá utkání DHK ZORA:

DHK ZORA – HK  Ivančice 24:25 (11 8)
V prvním turnajovém utkání se hrála kvalitní a vyrovnaná házená, když se oba soupeři po většinu času utkání střídali ve vedení. V prvním poločase ve vedení byly většinu času Hanačky, které také poločas vyhrály rozdílem tří branek. Více se dařilo v brance Hašlarové, chytající v prvním poločase, která si připsala 10 úspěšných zákroků, po změně stran měla Švábová pouze čtyři zákroky, střelecky se prosadily nejvíc Rožková, Krůpová Konvičná, ostatní hráčky si všechny,  až na výjimky zahrály zhruba polovinu hracího času.  Z družstva hostí byly nejúspěšnější Bára Krejčíková, Olšová a Vavroušková, brankařka Šiplová zaznamenala v utkání 14 úspěšných zákroků, tedy zhruba stejně jako obě olomoucké brankařky.

DHK ZORA – MHK  Bytča  30:20  (21:13)
Utkání  bylo nejpovedenějším vystoupením domácího celku v turnaji obě brankařky dosáhly poměrně vysoké procento úspěšnosti svých zákroků a byly oporou družstva. Opět se prostřídaly všechny hráčky a to tentokrát téměř všechny v rozsahu vyšším než dvacetiminutovém, navíc se téměř všechny zapsaly do střelecké tabulky, když se o branky postaralo devět hráček družstva. Nejvíc se dařilo v prvním poločase Bětce Krůpové, která nastřílela 6 branek, bohužel se na začátku druhého poločasu zranila a utkání nedohrála Dále se prosadily Markéta Dobrovská, Kristková a bezchybnou střelbou sedmiček Julie Rožková. Hanačky vymazaly hvězdnou brankařku Furgalákovou, která je už na seznamu seniorských slovenských reprezentantek trenéra Poloze, střelecky se prosadila pouze Zubáňová, ostatním slovenským střelkyním,  jakoby zvlhl střelný prach. Každopádně to byla zasloužená výhra nově se tvořícího týmu trenéra Krejčíře.

DHK ZORA – Slavia Praha  11:19  (8:11)  
Před závěrečným utkáním byly karty rozdány tak, že Olomoučanky v případě jakéhokoliv výhry nad Slavií by turnaj vyhrály, naopak Slavia by skončila bez vítězství poslední. Opak však byl pravdou, ,porážka poslala na poslední místo domácí házenkářky. Celý průběh turnaje potvrdil, vysokou kvalitu a úroveň jednotlivých družstev, žádný ze soupeřů si nemohl být před střetnutím s kterýmkoliv ze soupeřů jist  konečným výsledkem. Naše děvčata se bohužel potkala v neděli s „dnem blbec“, Slavistkám se dařilo na co sáhly, do branky olomoucké Poláškové padala všechno, všechny sporné míče se odrážely jako zázrakem vždy přesně do rukou Pražanek, no prostě všechno jako by se spiklo proti domácím i když ty nezahrály vůbec špatně. Na příklad brankařka Míša Polášková si připsala nadprůměrnou úspěšnost svých zákroků, kterých měl v celém utkání přesně 20, když obě  Slavistky  jich měly za celý zápas jen 15, rozdíl ale byl v zakončování střeleckých pokusů domácích děvčat.. Napočítali jsme na příklad 16 střel Olomoučanek i z těch nejvyloženějších šancí do tyčí nebo mimo branku, včetně tří sedmiček, které neskončily úspěchem. Ani ostatní parametry hry nebyly nijak zlé, osm technických chyb je sice nad průměrem družstva, ale v tak vypjatých zápasech, jakým ten proti Slavii byl, to není zase číslo nad kterým by bylo třeba zvedat varovně prst. Olomoučanky se také prezentovaly 43 střeleckými pokusy, což je zejména v utkání, kdy obě družstva preferovala více obranou činnost a třeba říci i velmi úspěšně, počet velmi dobrý. Jinak je třeba pochválit obě družstva za nasazení a bojovnost, i když konečný výsledek byl pro domácí dost smutný. Snad se z něj děvčata poučí a přinesou do nastávajících těžkých mistrovských bojů,  hodně pozitiv.

Celkově byli trenéři s výkonem svých svěřenkyň spokojeni, od brankařek ,až po hru „opor“, které by měly tvořit osu týmu, zejména Krůpová, Rožková, Protivánková, Konvičná, Dobrovská. Více se čekalo od Gazdíkové, která bojovala  jako lvice, ale nedařilo se jí při zakončování, odvedla však velké penzum práce v obraně. Příjemně překvapila Glogarová, ale celkový dobrý dojem si pokazila několika fatálními chybami v obraně. Další Zubřanky – Pšenicová a Juřičková toho před turnajem moc nenatrénovaly a budou se určitě zlepšovat. Radost trenérům udělaly i mladé Kristková a Štěpánková, které se ukázaly v dobrém světla a mohly by se zařadit mezi prospěšné hráčky družstva, stejně jako křídla Molíková, Ulrychová a Veselá, které ukázaly některé dobré okamžiky, kterých ale musejí v dalších utkáních přidat podstatně více.

Z ostatních družstev se Bytča ukázala jako spolehlivý zkušený a vyzrály tým, v jehož řadách je několik silných individualit, především Soňa Furgaláková v brance, vedle které se ale prosazuje také reprezentantka kadetek Chudovská, která hrála na ME v Michalovcích. Družstvo disponuje také dvěma vysokými spojkami Hornákovou a Zubáňovou. Ivančice se představily v kategorii starších se svým mistrovským kádrem mladších dorostenek, a potvrdily, že budou čeřit vodu i v soutěži starších a budou jistě patřit k favoritkám. V dobré forma se představila brankařka Šiplová, nejúspěšnějšími pak byly jednak reprezentantky z ME v Michalovcích Michel Olšová a Bára Vavroušková, ale také Bára Krejčíková, tvořící hru družstva. Slavia Praha se v Olomouci představila se všemi svými nejlepšími, včetně dvojice reprezentantek z ME Issovou a Novičichinou, měly dvě vyrovnané výborné brankařky Šlejtrovoua a Scheichlovou a výborně poskládaný hráčský kádr, převážně z loňských úspěšných mladších dorostenek roč. 2000. V prvních dvou utkáních se proti soupeřkám neprosadily, vše si asi schovaly na utkání proti domácím a při dalších shodách okolností zazářily. Každopádně jde o výborně vedené družstvo technicky i silově výborně připravené trenérkou Petrou Vítkovou, které bude určitě patřit k velkým medailovým favoritům.

Více fotografií, které nafotil pan Pavel Vavroušek najedete zde: https://vapal.rajce.idnes.cz/2017-09-02-03_TURNAJ_V_OLOMOUCI

Václav Dobeš