Boj v play-off a v nadstavbě v plném proudu

               Zahajovací zápasy českého play-off se nesly ve znamení předpokládaných duelů, v tom prvním si úřadující český mistr vytvořil dostatečný prostor pro klidné zvládnutí odvety pro semifinále a bezproblémový postup do finálového souboje. Veselanky nekladly příliš vážný odpor vycházely z výborné obrany, tak však úplně k úspěchu nevedla. Domácí nadělaly poměrně hodně technických chyb, z nichž pak inkasovaly po smrtících brejcích. Druhá dvojice si to v Praze rozdala na férovku, oba soupeři moc dobře věděli o co se hraje a proto se hrála rychlá bojovná házená, kdy se oba soupeři vystřídali v souboji o první výhru, nakonec se rozhodovalo až po nerozhodném výsledky a o prvním bodu pro play-off tak rozhodovaly až závěrečné sedmimetrové hody, v nich úspěch slavily Slavistky, které si tak za týden do Ostravy povezou cenný bod za premiérovou výhru v semifinále V odvetě se dá očekávat ještě velké drama a vyrovnaný souboj. Na slovenském play-off, došlo k souboji dvou nesourodých celků, vítěz interligy Iuventa Michalovce si doma připravila do odvety dvě výhry, když svého soka z Bánovců rozstřílela dvěma čtyřicetibrankovými debakly (41:25 a 46:22) odvety za týden v Bánovcích už budou pouhou formalitou. To druhá dvojice zažila podobě jako v Česku drama a navíc i první velké překvapení. Po páteční výhře domácí Šaľy 35:21 se podařilo trenéru Maroši Vikartovskému v odvetě svého velkého rivala porazit 25:26 a připravit bouřlivákovi Michalu Lukačínovi pro odvetu několik bezesných nocí. No bude to na Šariši za týden velká bitva.

               Prvními zápasy ačaly i první zápasy nadstavby o 5. – 8. místo a v obou se potvrdila velká očekávání, a vyrovnanost, která celou čtveřici, podle očekávání čeká a kterou provází také nervozita, protože poslední družstvo, které po absolvování celé nadstavby skončí ze čtveřice adeptů na posledním místě, čeká nemilosrdný sestup do 1. ligy žen. Už první střetnutí v Olomouci přineslo boj až do posledních sekund. Hanačky vstoupily do souboje tak, jako by se ani nejednalo o bytí a nebytí, po dvanácti minutách prohrávaly 2: 9 a nikdo by si asi od nich nevzal ani „zlámanou grešli“. Poslední desetiminutovka utkání však znamenala obrat, domácím se podařilo stáhnout vedení soupeře a dvě minuty před koncem poprvé vyrovnaly a dotáhly zápas na remízu, která pro ně po průběhu utkání byla malou výhrou. Také druhé utkání přineslo drama, domácí Zlín si udržoval vedení bez problémů po většinu hrací doby, hrál sebevědomě a nepřipouštěl žádnou zápletku. Nakonec bylo toho sebevědomí ze strany domcích až moc, Plzeňačky trpělivou hrou stahovaly postupně náskok soupeře až do posledních vteřin a domácí byly nakonec rády, že utkání vyhrály tím nejtěsnějším rozdílem.

               České play-off bude pokračovat o víkendu v sobotu v Mostě, kam přijedou k pokusu o zázrak Panenky z Veselí n. Mor., aby se pokusily zlomit českého mistra a pokusit se proniknout místo něj do finále play-off. To druhý zápas druhého semifinále bude asi mnohem zajímavější, do Ostravy budou cestovat Slavistky a rády by se hned v sobotu vrátíly zpátky do Prahy. Stačí jim k tomu málo, získat v sobotu skalp domácích a mohou v klidu cestovat domů. Před nimi však je velká překážka v podobě hladových vlků z Ostravy, ti totiž naposledy bojovali ve finále před čtyřmi lety a rádi by si zopakovali boj o stříbro. Ve slovenském play-off bude skoro s jistou série končit v sobotu, tam má Iuventa nakročeno do Bánovců a ještě večer se vrátit na Zemplín. To ve druhé semifinálové dvojici kde si překvapivě odvezly na Šariš Prešovčanky jednu výhru, by chtěly „východňárky“ přerušit už dlouho zažitý dlouholetý stereotyp, naposled si Šala nezahrála finále s Iuventou před pěti lety když v semifinále podlehly Partizánskemu a musely se spokojit s bronzovým kovem a to by se jim asi letos vůbec nelíbilo. Každopádně se máme na co těšit Šaľa se bude určitě bít do poslední kapky krve, aby své  pozice obhájil.

               Pokud jde o nadstavbu kde by měl zbýt jeden sestupující, hraje se formo „anglických týdnů“, tedy sobota – středa – sobota. Pokračuje se už na svátek 1. máje a po sobotním kole hned zase další středu, tedy další státní svátek 08. 05. Nejbližší termin je tedy tuto středu, kdy se utkají nejprve v Písku domácí proti Západočeškám, po nich potom nastoupí v tradičním čase v Olomouci od 17:30 hod. tradiční soupeř HC Zlín. Další víkend 4. května pak bude nadstavba pokračovat v netradičním čase od 20:00 hod. v Plzni a v neděli pak kolo uzavře od 17 :00 hod. ve Zlíně Sokol Písek.

Rozpis středečních a víkendových zápasů:

Středa  01. 05. v 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – DHC Plzeň

Středa  01. 05. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – HC Zlín

Pátek   03. 05. v17:00 hod.: ŠŠK Prešov – Slovan Duslo Šaľa  

Sobota 04. 05. v 16:00 hod.: ŠŠK Prešov – Slovan Duslo Šaľa

Sobota 04. 05. v 17:00 hod.: DHC Sokol Poruba – DHC Slavia Praha

Sobota 04. 05. v 18:00 hod.: DHK Baník Most – SHC Veselí n. Mor.

Sobota 04. 05. v 18:00 hod.: HK Sokol Bánovce .Bebr. – Iuvena Michalovce

Sobota 04. 05. v 20:00 hod.: HC Plzeň – DHK ZORA Olomouc

Neděle 05 .05. v 10:30 hod.: HK Sokol Bánovce – Iuventa Michalovce – případně

Neděle 05. 05. v 15:00 hod.: HC Sokol Poruba – DHC Slavia Praha – případně  

Neděle 05. 05. v 17:00 hod,: HC Zlín – TJ Sokol Písek

Autor textu: Václav Dobeš